3.2
از24 نظر

منطقه حفاظت شده چاراویماق

  14217
  نمایش

  منطقه حفاظت شده چاراويماق قسمتي از منطقه شکار ممنوع چاراويماق در شهرستان چاراويماق در استان آذربايجان شرقي است. .منطقه حفاظت شده چاراویماق از سال ۱۳۸۵ به عنوان منطقه شکارممنوع و سپس طی مصوبه شماره ۳۶۸ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیربنائی دولت) مورخ ۱۳۹۱/۱/۶ با مساحتبا مساحت ۷۳۹۲۷ هکتار به منطقه حفاظت شده ارتقاء یافته است.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات منطقه حفاظت شده چاراویماق

  منطقه حفاظت شده چاراویماق بعنوان یک کریدور مهاجرتی مهم حیات وحش در سطح محلی و ملی مطرح است و به دلیل واقع شدن در حدفاصل مناطق طبیعی مهم نظیر منطقه حفاظت شده انگوران و منطقه شکار ممنوع کاغذکنان و همچنین واقع شدن در مسیر گدار قوچ و میش ارمنی و تنوع فون پرنده علی الخصوص انواع پرندگان شکاری؛ به عنوان منطقه شکار ممنوع مدیریت می شود. ارتفاع از 1200 متر در شمال شرق تا 3100 متر در ارتفاعات جنوبی منطقه و جنوب روستای جعفر آباد متغیر است.

  تاریخچه منطقه حفاظت شده چاراویماق

  منطقه حفاظت شده چاراویماق از سال ۱۳۸۵ به عنوان منطقه شکارممنوع و سپس طی مصوبه شماره ۳۶۸ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیربنائی دولت) مورخ ۱۳۹۱/۱/۶ با مساحت با مساحت ۷۳۹۲۷ هکتار به منطقه حفاظت شده ارتقاء یافته است.

  ویژگی‌ها منطقه حفاظت شده چاراویماق

  - پستانداران: شامل قوچ و میش وحشی، سیاه گوش، کفتار، رودک، تشی، راسو، جوجه تیغی، سمور سنگی، گراز، گرگ، روباه، خرگوش، سنجاب زمینی، خفاش نعل اسبی مدیترانه ای و انواع مختلفی از جوندگان است.

  پرندگان: از مهمترین گونه های پرندگان خشک زی بومی منطقه از راسته شاهین سانان و از تیره قوشیان شامل عقاب طلایی، کرکس، سارگپه، سنقرگندم زار و از تیره شاهینیان دلیجه، لیل، بحری و لاچین بوده و از تیره ماکیان شامل کبک معمولی، چیل، تیهو و بلدرچین و از سایر راسته ها، اکثرا شامل پرندگان خشکزی و آبزی از جمله حواصیل خاکستری و ارغوانی، حاجی لک لک، چنگر، آبچیلک پاسرخ و آوازخوان، ماهی خورک کوچک و چلچله رودخانه ای هستندو - همچنین تعدادی از گونه های خزنده و دوزیست در منطقه وجود دارد.

  سیمای عمومی منطقه حفاظت شده چاراویماق

  گونه های غالب مرتعی، گون و درمنه و گونه های همراه شامل سیر کوهی، گاو زبان، زرد پیاز، فستوک گوسفندی، آویشن و کلاه میرحسن است که درهمین منطقه سه گونه گون در لیست گونه های حساس در معرض خطر تهدید قرار دارد. در اراضی تپه ای و دشتی منطقه گونه های مرتعی غالب شامل درمنه، چاودار، جو وحشی، علف گندمی، پنجک، دانه قناری، پونه، تره تیزک، کاکوتی، خاکشیر، اسپرس، تشکر، میخک، بومادران، بابونه، بولاق اوتی، شاطرا، اسپند، دم روباهی و یولاف می باشد.

  در کل از مهم ترین گیاهان منطقه می توان به خشخاش، علف پشمکی، سیر کوهی، گاو زبان، زرد پیاز، انواع یونجه، فستوک گوسفندی، آویشن، کلاه میر حسن، جو وحشی، علف گندمی، پونه، کاکوتی، اسپرس، میخک، بومادران، بابونه، سیاه تلو، زرشک، قره میخ، آلوچه وحشی، نسترن، ازگیل و بید اشاره کرد.

  زمان مناسب بازدید منطقه حفاظت شده چاراویماق

  فصل بهار بهترین زمان برای بازدید از منطقه حفاظت شده چاراویماق است.

  پیشنهاد ویژه منطقه حفاظت شده چاراویماق

  به شما پیشنهادمیکنیم از روستای حمام نیز بازدید کنید.

  سایر اطلاعات منطقه حفاظت شده چاراویماق

  منطقه حفاظت شده چاراویماق در جنوب استان آذربایجان شرقی و در محدوده شهرستان چاراویماق و مابین رودخانه آیدوغموش در شمال و مرز سیاسی استان زنجان در جنوب قرار دارد. منطقه حفاظت شده چاراویماق در تقسیمات فیتوژئوگرافیک ایران جزو ایرانی تورانی بوده و گیاهان این منطقه در غالب ۶۲ جنس و ۱۰۱ گونه شناسایی شده است.

  پوشش گیاهی منطقه به صورت مرتع و گونه های مشترک مرتعی و زراعی در اتفاعات منطقه و مرز بین استان آذربایجان شرقی و غربی و همچنین زنجان است.

  چه جوری برم ؟
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  محل کمپ
  مناسب برای کهنسالان
  محل استراحت
  مناسب برای کودکان
  آنتن‌دهی تلفن همراه
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده‌روی
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.