3.3
از18 نظر

منطقه شکار ممنوع الموت غربی

  3324
  نمایش

  منطقه کار ممنوع الموت غربی یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی شهرستان قزوین به حساب می‌آید. این منطقه آنقدر مهم و باارزش است که فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی مختلفی در آن انجام شده است. علاوه بر پلنگ، بز كوهی، خرس قهوه ای، سیاه گوش، گرگ، گراز، شغال، روباه، خرگوش و… در این منطقه به چشم می‌خورد و فرصت بی‌نظیری را در اختیار طبیعت‌دوستان قرار می‌دهد تا با عکاسی از حیات‌وحش این منطقه، عکس‌ها و خاطرات زیبایی را برای خودشان و دیگران ثبت کنند.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات منطقه شکار ممنوع الموت غربی

  خاک این منطقه رنگین کمانی از طیف خاک های رنگی قرمز، خاکستری و سبز با رگه ها و لایه های گچی آهکی دولومیتی، گرانیت و گدازه‌های آتشفشانی، منابع فلزی، کانی، خاکی، شن، سنگ و نمک در لایه های بافت روسوبی– پودنگ (کنگلومرایی) است که بخشی از آن بهره برداری شده است. دره الموت سرزمین بن بست کوهستانی پیاله شکل بسته ای است که دهانه آن به دشت حاصلخیز قزوین گشوده می شود و در دامنه البرز مرکزی جای دارد.

  تاریخچه منطقه شکار ممنوع الموت غربی

  از نظر زمین شناسی سرزمین الموت مربوط به دوران سوم و چهارم زمین شناسی است. این منطقه چنانچه حمدالله مستوفی در نزهةالقلوب نوشته تا قرن هفتم هجری با عنوان رودبار معرفی می‌شد تا این که با آمدن حسن صباح به آن جا و رواج فرقه اسماعیلیه و فعالیت خداوندان الموت، نوشته شد رودبارالموت و خوانده شد الموت.

  ویژگی‌ها منطقه شکار ممنوع الموت غربی

  این دره بسان پل و گذرگاهی بین سرزمین «ورا البرز» و دشت های «پای کوه البرز» است، و با شبکه راه های متعدد هزار پیچ کوهستانی و محلی به شمال دسترسی دارد، و سرنوشت آن در طول تاریخ از یک سو با دشت قزوین و از سوی دیگر با مازندران . گیلان (طبرستان و دیلمان) پیوند داشته است. بلندی ها و کوه های سر به فلک کشیده البرز در دو سوی دره الموت، این سرزمین را « قلعه پادگان» و پناهگاهی تسخیرناپذیر ساخته است. اقلیم آن آمیزه ای از کوهستان های حاشیه دریای کاسپین و نواحی کوهستانی حاشیه جنوبی رشته کوه البرز مرکزی است که دارای آب و هوایی معتدل و سرد در بخش های پست و در کوهپایه ها و کوهستان سرد است.

  سیمای عمومی منطقه شکار ممنوع الموت غربی

  منطقه بزرگ الموت در تقسیمات جغرافیایی کشوری اخیر ایران به دو منطقه الموت شرقی و الموت غربی تقسیم شده‌است. رودبارالموت شامل دو بخش می‌شود که عبارت‌اند از: الموت غربی به مرکزیت رازمیان،الموت شرقی به مرکزیت معلم‌کلایه. رودبار الموت غربی نیز از شمال به مرز استانهای مازندران و گیلان از شرق به الموت شرقی و از جنوب به شهر قزوین محدود می شود.

  سایر اطلاعات منطقه شکار ممنوع الموت غربی

  با توجه به شرایط اقلیمی و زیستگاهی آن یکی از بهترین زیستگاه های پلنگ در کشور به شمار می رود؛ این گونه پلنگ در مناطق کوهستانی و شکار و تیراندازی ممنوع الموت شرقی و غربی و طارم سفلی زیست می کند. از سایر حیات وحش منطقه میتوان به شغال، گرگ، روباه، خرگوش، بز کوهي، گراز، خرس، کبک، كل و بز، عقاب، هما، كبك، تيهو و كبوتر چاهی و... است.

  پوشش درختان در منطقه درختان ارس، تنگس، زرشک، پلاخور، پسته وحشی (بنه) گردو، بلوط، زالزالک، سیاهتلو، بادام کوهی، اسور، یمیشان و اشکه. به غیر از موارد ذکر شده گیاهانی با مصارف دارویی و صنعتی نیز در منطقه وجود دارد که عبارتند از: گراس‌های یک ساله و چند ساله گون، گل گندم، مرغه، اسپند، ورک، تلخه بیان، شیرین بیان، خارشتر، انواع شکر تیغال، کنگر، کاسنی، شاه تره، درمنه، انواع آستر، گالوس (گون‌ها)، اکروپیروف‌ها، پوآکاکوتی، آویشن، گل گاوزبان، آرتمیز، گیاه شور، گز، جارو قزوینی، چمن، جغجغه، کلاه میر حسین، یونجه یک ساله، ریش بزی و علف باغی.

  شرایط استفاده منطقه شکار ممنوع الموت غربی

  معمولا برای بازدید از مناطق شکار ممنوع، به مجوز نیاز دارید. بنابراین قبل از ورود به منطقه، اطلاعات لازم را از سازمان حفاظت از محیط زیست قزوین جویا شوید.

  نکات منفی منطقه شکار ممنوع الموت غربی

  باتوجه به شکار بی‌رویه و غیر مجاز، طعمه برای پلنگ‌ها کاهش پیدا کرده است و تعارض مردم محلی با امر حفاظت، باعث شده تا تهدیدها برای گونه ارزشمند پلنگ افزایش یابد.

  زمان مناسب بازدید منطقه شکار ممنوع الموت غربی

  بهترین زمان سفر برای بازدید از این جاذبه فصل بهار، تابستان و اوایل پاییز است. بهتر است در روشنایی روز از منطقه شکار ممنوع الموت غربی دیدن کنید.

  وسایل مورد نیاز منطقه شکار ممنوع الموت غربی

  هنگام بازدید از این منطقه، کفش مخصوص طبیعت گردی بپوشید و دوربین عکاسی، موبایل، عینک و کرم ضدآفتاب، کلاه، آب آشامیدنی، خوراکی‌های لازم، کمک‌های اولیه و کیسه زباله همراه داشته باشید.

  نکات مثبت منطقه شکار ممنوع الموت غربی

  برای ارزیابی تعارضات موجود با پلنگ در منطقه و پیدا کردن راهکارها، فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی مختلفی برای بزرگسالان و کودکان انجام شد تا امر حفاظت بهتر اتفاق بیفتد.

  چه جوری برم ؟

  ماشین شخصی

  با ماشین شخصی باید به الموت غربی بروید.
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  مناسب برای کهنسالان
  مناسب برای کودکان
  آنتن‌دهی تلفن همراه
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده‌روی
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.