0
از0 نظر

منطقه شکار ممنوع دو هزار و سه هزار تنکابن

  2966
  نمایش

  "دو هزار" و "سه هزار" دره هايي هستند که در استان مازندران و در شمال کوه هاي تخت سليمان قرار دارند و بخشي از آن به عنوان منطقه شکار ممنوع تعيين شده است.  از جانوران منطقه شکار ممنوع دو هزار و سه هزار تنکابن  مي توان به اسبچه خزري، کل (قوچ)، گرگ و روباه، شغال، گراز، پلنگ، خرس، عقاب (دال)، حسن جلويي، اردک هوايي، قِرقي و قوش، کبک و قرقاول اشاره کرد.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات منطقه شکار ممنوع دو هزار و سه هزار تنکابن

  رود دو هزار دو سرچشمه اصلی و بزرگ به نام های "دریاسر رود" و "نوشا رود" دارد که اولی از برف چال های چکاد سیالان و دومی از برف چال های چکاد نوشا و نیار دره سرازیر می شوند. رود سه هزار سه سرچشمه اصلی و بزرگ به نام های "شلف رود" ، "گرما رود" و "مران رود" دارد که شلف رود از برف چال های چکاد هفت خوان و تخت سلیمان، گرمارود از برف چال های چکاد خرسان و گردونه کوه و مران رود از کوه نرگس سرازیر می شوند. دو رود خروشان دو هزار و سه هزار در منطقه "چالدره" به هم پیوسته و رود "چشمه کیله" را تشکیل می دهند. این رود از مرکز شهر تنکابن (شهسوار) گذر کرده و به دریای کاسپین می ریزد. دبی آب این رود 380 تا 400 میلیون متر مکعب در سال و در برخی منابع تا 450 میلیون متر مکعب هم نگاشته شده است. این رود از شهرستان چالوس تا کلاچای پرآب ترین رود منطقه است و جالب آن که با وجود وسعت زیاد حوضه آبگیر رود چالوس و کلاچای، این دو رودخانه کم آب تر از چشمه کیله هستند.

  تاریخچه منطقه شکار ممنوع دو هزار و سه هزار تنکابن

  . برای واژه های دو هزار و سه هزار وجه تسمیه های مختلفی را بیان می کنند، مانند داشتن 2000 و 3000 متر فرازای دره ها، یا برگرفته از نام هَزار به معنای بلبل که در این صورت مفهوم دو یا سه هزار بلبل مورد نظر بوده است. آن چه می تواند در این باره درست تر باشد دو و سه " ازار" است. ازار در زبان پارسی باستان به معنی رود است که در طول سالیان به هراز تبدیل شد ( مانند رود هراز ) وحال چرا "دو ازار" و "سه ازار" درست تر است.

  ویژگیها منطقه شکار ممنوع دو هزار و سه هزار تنکابن

  دوهزار نام منطقه ای از توابع بخش خرم آباد شهرستان تنکابن درشمال ایران است. دوهزار مشتمل بر31 روستا با وسعت5 / 268 کیلومتر می‌باشد آب و هواي آن معتدل کوهستاني با تابستان‏هاي مطبوع و زمستان‏ هاي نسبتاً سرد است. دره سرسبز دو هزار در ارتفاعات البرز و در جنوب شهر تنکابن، شرايط طبيعي ويژه ‏اي را پديد آورده است. اين منطقه فوق ‏العاده زيبا است و چشم ‏اندازه‌ای بديع کوهستاني، چمن‏زار و جنگل ‏هاي مرتفع جلگه ‏اي دارد. دره دوهزار يک مقصد طبيعت‏ گردي با جاذبه ‏هاي متنوع است . دره سرسبز و زيباي دو هزار در ضلع شمالي ارتفاعات البرز و در جنوب شهر تنکابن، به علت شرايط طبيعي و اقليمي ويژه، مجموعه زيستي و طبيعي کم‏نظيري است که قله‏ها، چمنزارها، جنگل ‏ها، مرتع ‏ها و يخچال‏هاي طبيعي را در خود جاي داده است. رودخانه دو هزار، که از ارتفاعات الموت قزوین و تخت سليمان سرچشمه مي‏ گيرد، از حاشيه روستا عبور مي‏کند و حواشي بسيار زيبايي دارد. اين حواشي زيبا، در فصل تابستان محل مناسبي براي گذراندن اوقات فراغت گردشگران محسوب مي‏شود. ارتفاعات دو هزار از مناظر زيباي اين منطقه است که قله سيالان و ارتفاعات گردکوه از مهم‏تر ین جاذبه‏ هاي آن است. قله سيالان مرتفع‏ ترین قله شهرستان تنکابن است. اين قله با ارتفاع 4250 متر يکي از جاذبه‏ هاي مهم ورزشي است، که در مسير صعود، مناظر کم نظير آن بسيار جالب توجه است. اين مسير از ميان جنگل ‏هاي سرسبز و کوه‏ هاي مرتفعي زيبا مي‏گذرد. براي دست‌یابی به قله سيالان، که با شکوهي وصف ‏ناپذير جلوه ‏گري مي‏ کند 5 ساعت پياده ‏روي لازم است.

  زمان مناسب بازدید منطقه شکار ممنوع دو هزار و سه هزار تنکابن

  جنگل‏ هاي متراکم منطقه دوهزار، با انواع درختان راش، ون، چنار و هيرکاني، درفصول بهار،تابستان و پاييز، سرشار از رنگ‏هاي الوان مي‏ شوند و چشم ‏اندازهای زيبا و سحرانگيزي پديد مي‏ آورند.

  پیشنهاد ویژه منطقه شکار ممنوع دو هزار و سه هزار تنکابن

  آبشار ماهي ورزان در سرچشمه رود دو هزار، مزارع گل گاوزبان و چشمه‌های گرخاني، ولگ توک، ويني، بقعه عون بن علی در پایین اشتوج ، بقعه امام‌زاده قاسم در جزما، بقعه آقاسيد علي در قاشق تراش، بقعه امام‌زاده حسن در نرس، بقعه سيد يحيي و زکريا در عسل محله،از دیگر جاذبه‏ هاي طبيعي و تاريخي و زيارتي پيرامون دره دوهزار مي ‏باشند.

  شرایط استفاده منطقه شکار ممنوع دو هزار و سه هزار تنکابن

  اين به این منطقه از طريق شهر تنکابن و مسير زيباي دره دو هزار قابل دسترسي است و جاد‏ه‏اي مناسب و آسفالت دارد.

  سایر اطلاعات منطقه شکار ممنوع دو هزار و سه هزار تنکابن

  ارتفاعات گردکوه، که 1300 متر ارتفاع دارد، با شيب ملايم، از فضاهاي مستعد و زيباي گردشگري دره دوهزار است. دشت درياسر در مسير صعود به قله سيالان قرار دارد. اين منطقه 20 هکتار مساحت دارد و در ارتفاع 1800 متري از سطح دريا واقع شده است. اين دشت زيبا با آب و هواي بسيار مطبوع و پوشيده از گل‏ها و گياهان متنوع و چشم ‏اندازه‌ای کوه‏هاي زيباي هر تنگ لات ،خان بن، سياه کل و کل لات و چشمه‏ سارهاي پرآب، يکي از جاذبه ‏هاي منحصر به فرد طبيعي ايران به شمار مي‏رود. پارک جنگلي چال دره در مسير تنکابن به دو هزار، با مساحت 94 هکتار، در ميان دلتاي دو رود سه هزار و دو هزار قرار دارد. اين پارک، از امکانات رفاهي و تسهيلات بهداشتي نيز برخوردار است.
  چه جوری برم ؟
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  محل کمپ
  مناسب برای کهنسالان
  مناسب برای کودکان
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده روی
  سختی مسیر
  آسان(راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  احساس , نقد و بررسی خودت از سفر به این مکان چیه؟
  ارسال عکس
  دنیا تجربه سفر به این مکان را از چشم تو می خواد ببینه.
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوالات برتر تو از همسفران و کارشناسان ما بپرس .
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگر فکر می کنی که یه نقطه واسه بیرون زدن سراغ داری و ما معرفیش نکردیم . تو می تونی دس بکار شی و به هم دوستان معرفیش کنی. دمتم گرم

  logo-samandehi