3.7
از8 نظر

موزه باستان شناسی خراسان شمالی

  893
  نمایش

  موزه باستان شناسي خراسان شمالي، تنها یکی از چندین جاذبه گردشگری و ارزشمند این استان است که در طبقه فوقاني بناي آئينه خانه مفخم قرار گرفته و در آن شاهد پنج بخش اصلي، متناسب با تقسيم بندي ادوار فرهنگي خواهید بود. همچنين، موزه بزرگ خراسان شمالي در طبقه اول عمارت شامل موزه مردم شناسي با غرفه‌هاي مختلفي چون رسوم قوميت‌هاي منطقه است.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات موزه باستان شناسی خراسان شمالی

  مجموعه تاریخی مفخم یکی از آثار تاریخی و ملی استان خراسان شمالی است و در شمال شرق شهر بجنورد واقع شده. این بنا در دو طبقه شامل 34 اتاق و دو تالار بزرگ شمالی و جنوبی که به ایچری شهرت داشته است توسط ممتح الملک شقاقی در زمان حکومت قاجار طراحی و ساخته شده است.

  تاریخچه موزه باستان شناسی خراسان شمالی

  قدمت آیینه خانه مفخم به دوران قاجاریه بر می گردد. بانی این اثر یارمحمدخان سهام الدوله بجنوردی معروف به سردار مفخم و معمار آن ممتحن الملک شقاقی بود که مدرسه شهید مطهری تهران، (سپهسالار سابق) از جمله کارهای اوست. این بنا، مقر سردار مفخم حکمران بجنورد ، اسفراین، جاجرم و استراباد بوده و دیدار های رسمی با مقامات قاجار در این مکان صورت می گرفته.

  ویژگی‌ها موزه باستان شناسی خراسان شمالی

  این ساختمان در دو طبقه با تزئینات داخلی و خارجی ساخته شده. تزئینات خارجی بنا شامل کاشی کاری هفت رنگ و نقوش انسانی و حیوانی است. این بنا ۴ مناره در اطراف ورودی اصلی دارد که روی ۲ مناره کلمه محمد ۱۲ بار به شیوه کاشیکاری تکرار شده است. در طبقه دوم ، اتاق آیینه کاری شده ای وجود دارد که به دلیل همین اتاق ساختمان به آیینه خانه مشهور شده. امروز بنای آیینه خانه به عنوان موزه تاریخی فرهنگی بجنورد مورد استفاده قرار می گیرد.

  سیمای عمومی موزه باستان شناسی خراسان شمالی

  مصالح بکار رفته در بنا، آجر با ملات گچ بوده و هر طبقه بنا دارای دو ایوان شمالی و جنوبی است. سرتاسر بنا با کاشی‌های هفت رنگ خشتی در اندازه و شکل‌های مختلف به رنگ‌های آبی فیروزه‌ای، زرد، سیاه تزئین شده است، نمای بیرونی ساختمان با نقوش فرشتگان بالدار، چهره‌های انسانی، طبیعت و طرح‌های هندسی را به تماشا گذاشته است.

  موزه باستان شناسی خراسان شمالی در طبقه فوقانی بنای مفخم شامل پنج بخش اصلی متناسب با تقسیم بندی ادوار فرهنگی و همچنین موزه بزرگ استان در طبقه اول عمارت شامل موزه مردم شناسی با غرفه‌های مختلفی چون رسوم قومیت‌های مختلف منطقه است.

  سایر اطلاعات موزه باستان شناسی خراسان شمالی

  موزه باستان شناسی خراسان شمالی در طبقه فوقانی بنای مفخم شامل پنج بخش اصلی متناسب با تقسیم بندی ادوار فرهنگی و همچنین موزه بزرگ استان در طبقه اول عمارت شامل موزه مردم شناسی با غرفه‌های مختلفی چون رسوم قومیت‌های مختلف منطقه است.

  زمان مناسب بازدید موزه باستان شناسی خراسان شمالی

  فصل های بهار و تابستان، زمان مناسبی برای بازدید از این جاذبه هستند.

  چه جوری برم ؟

  افزودن راهنمایی مسیر :

  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  کارتخوان
  مناسب برای کهنسالان
  سرپوشیده
  مناسب برای کودکان
  آنتن‌دهی تلفن همراه
  تفریحات
  عکاسی
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.