0
از0 نظر

موزه صنایع دستی گرگان

  1959
  نمایش

  موزه صنايع دستي گرگان به عنوان اولين موزه صنايع دستي استان در خانه امير لطيفي و در مرکز شهر گرگان(بافت تاريخي) واقع شده است . استان گلستان به دليل تنوع اقوام و موقعيت هاي جغرافيايي و طبيعي گسترده خود به عنوان يکي از قطب هاي صنايع دستي و هنرهاي سنتي کشور از دوران کهن تاکنون قلمداد مي شود.موزه صنایع دستی گرگان در سال ۱۳۷۸ با شماره ۲۳۹۱ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  زمان مناسب بازدید موزه صنایع دستی گرگان

  بهترین زمان برای بازدید از این جاذبه فصل بهار و پاییز است.

  پیشنهاد ویژه موزه صنایع دستی گرگان

  در نزدیکی این جاذبه بازار نعلبندان،سرای تاریخی باقری ها،مدرسه تقوی،مدرسه عمادیه،کاخ موزه گرگان قرار دارد به شما پیشنهاد میکنیم از این جاذبه ها بازدید کنید.

  سایر اطلاعات موزه صنایع دستی گرگان

  موزه صنایع دستی گرگان در سال ۱۳۷۸ با شماره ۲۳۹۱ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

  مشخصات موزه صنایع دستی گرگان

  موزه صنایع دستی گرگان به عنوان اولین موزه صنایع دستی استان گلستان درخانه امیرلطیفی واقع شده است.

  این موزه تلاش می کند تا علاوه بر آشنا نمودن مردم با صنایع دستی منطقه پیام های آموزشی و فرهنگی تاثیر گذاری را در جامعه گسترش دهد و سبب رونق و احیای مجدد آنها در میان علاقه مندان گردد.

  تاریخچه موزه صنایع دستی گرگان

  موزه صنایع دستی گرگان در اواخر دوره قاجار توسط مرحوم مهدی خان ملک به عنوان منزل مسکونی ساخته شد اما اکنون به عنوان اولین موزه صنایع دستی استان گلستان محسوب می شود.

  ویژگی‌ها موزه صنایع دستی گرگان

  مانند اغلب بناهای تاریخی دوره قاجار در ساخت این خانه نیز از خشت، آجر، چوب و ساروج استفاده کرده اند. از ویژگی های معماری موزه صنایع دستی گرگان می توان به اصل قرینگی و استفاده از مصالح سازگار با اقلیم شهر اشاره کرد. این خانه شامل ۲ بخش یعنی هسته اصلی و بخش های خدماتی بوده و هسته اصلی ساختمانش در ۲ طبقه ساخته شده است.

  سیمای عمومی موزه صنایع دستی گرگان

  همین که از ورودی خانه به حیاط آن می رسید، حال و هوای افسون کننده فضا شما را غرق در دنیای زمان قاجار می کند. به این ترتیب در احاطه باغچه های باصفا و در و پنجره های مشبک چوبی، شیشه های رنگی و حوض وسط حیاط قرار می گیرید و خود را در عمق تاریخ تصور می کنید. در حیاط این خانه می توانید عکس هایی به یادماندنی ثبت کنید چون نمای زیبای خانه زمینه جالبی برای عکس هایتان خواهد بود.
  طبقه اول موزه
  این طبقه دارای ۳ اتاق سه دری است که به همدیگر راه دارند و در اتاق های جانبی ۲ راه پله برای رفتن به طبقه دوم تعبیه شده اند. در این بخش چندین غرفه قرار گرفته اند که صنایع دستی مختلفی از شهرهای استان گلستان مثل علی آباد کتول، صحرای ترکمن، روستای شاهکوه، قزاق محله، رامیان و روستای زیارت را به نمایش گذاشته اند.
  طبقه دوم موزه
  در طبقه بالا با قرار دادن المان های سنتی مثل چرخ نخ ریسی، پوشاک و زیورآلات، ظروف و اشیا مربوط به دوران قاجار و همچنین مجسمه ها یا عروسک هایی در ابعاد واقعی مشاغل سنتی را بازسازی کرده اند که از جمله ها آن ها می توان به مسگری، نخ ریسی، آهنگری، قالی بافی، پنبه زنی و حصیربافی اشاره داشت. این طبقه شامل یک اتاق مرکزی (۵ دری) و ۲ اتاق سه دری در طرفین آن است.

  کرسی خانه موزه
  برای آشنایی بهتر با حال و هوای زمان گذشته و سبک زندگی سنتی به کرسی خانه موزه قدم بگذارید، در کرسی خانه مجسمه های مومی قرار داده شده اند که در ابعاد واقعی ساخته شده و لباس محلی به تن دارند. این مجسمه ها دورهم نشستن خانواده ای گرگانی در زیر گرمای کرسی آن هم در شب یلدا را به تصویر کشیده اند.

  چه جوری برم ؟
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  مناسب برای کهنسالان
  سرپوشیده
  مناسب برای کودکان
  آنتن‌دهی تلفن همراه
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.