2.7
از22 نظر

موزه گرگان (موزه باستان شناسی)

  1661
  نمایش

  موزه باستان‌شناسی گرگان با قدمتی که به سال ۱۳۵۵ بازمی‌گردد، اولین بار به‌عنوان موزه سنگ قبر افتتاح شد. در بهمن ۱۳۷۶، با افزودن اشیای باستان‌شناسی به مجموعه، این مکان به‌صورت موزه باستان‌شناسی درآمد. موزه شامل دو بخش با نام‌‌های بخش سنگ‌نوشته و بخش باستان‌شناسی می‌شود. بخش سنگ‌نوشته که در محوطه قرار دارد، متشکل از سنگ قبرهایی از قرن هشتم تا دهم هجری قمری است. در بخش باستان‌شناسی نیز به تاریخ بیش از هفت هزار سال ایران زمین و خطه گلستان پرداخته‌اند. 

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات موزه گرگان (موزه باستان شناسی)

  اين موزه در آغازين گام تحت عنوان موزه سنگ نوشته مدنظر بوده است و با اين انديشه نيز پايه ريزي گرديد كه به مرور زمان با توجه به وجود اشيائ تاريخي فرهنگي واشيائ مردم شناسي  همراه با كاربري اداري به بخشهاي باستان شناسي و مردم شناسي نيز تخصیص یافت.

  تاریخچه موزه گرگان (موزه باستان شناسی)

  پیشینه افتتاح اولین موزه در شهر گرگان مربوط به سال 1343 است که تعدادی از آثار تاریخی در بنای کاخ سلطنتی گرگان به نمایش درآمد. اما پیشینه موزه باستان شناسی گرگان در مکان فعلی به سال 1355 باز می گردد که به عنوان موزه سنگ قبر افتتاح شد و در بهمن ماه سال 1367 با افزودن اشیاء باستان شناسی به صورت« موزه باستان شناسی» در آمد.

  ویژگی‌ها موزه گرگان (موزه باستان شناسی)

  در دورتا دور حیاط سرسبز وباصفای موزه سنگ قبرهایی از قرن هشتم تا چهاردهم هجری قمری تماشاگران را به دیدار می طلبد، عمده ترین سنگ قبرها از نوع ریشه ای ، گهواره ای ورودخانه ای هستند و بر روی سنگها عموما آیاتی از کلام الله مجید ، صلوات کبیر ،احادیث ،اشعار ، نام متوفی و تاریخ فوت نقد وحک شده است .

  سنگها به شیوه های گوناگون تزیین شده اند که از جمله مهمترین آنها که درنوعشان بی نظیر هستند، می توان به نقوش محرابی، تزئینات مقنس و طرح های زیبای اسلیمی اشاره کرد؛ نقوش پاره ای از سنگها در عین خاموشی حاکی از نوعی تلاش و پویایی دستان توانمندمتوفی در رهگذر زندگی ومبین شغل و پیشه اوست.

  سیمای عمومی موزه گرگان (موزه باستان شناسی)

  در ویترین های این سالن که در طبقه فوقانی این ساختمان قراردارد با نگرشی عمیق 8000 سال از تاریخ ایران زمین و استان گلستان را درپیش رو داریم چگونگی انتخاب آشیاء براین اندیشه بوده که از پیش از تاریخ ، دوران تاریخی واسلامی نمونه های مختلف ظروف سفالی،جنگ افزارهای مفرغی ،زیورآلات طلایی ومفرغی ظروف کتبیه دار وآبگینه های زیبای دوره اسلامی ونهایتا سکه هایی از دوره های اشکانی ، ساسانی تا قاجاریه است که این بخش به نمایش در آمده است آثاری که هر کدام دارای جنبه های ویژه هستند که در نوع خودشان بی نظیر هستند.

  زمان مناسب بازدید موزه گرگان (موزه باستان شناسی)

  بهترین زمان برای بازدید از این جاذبه فصل بهار و پاییز است.

  سانس‌ها موزه گرگان (موزه باستان شناسی)

  شش ماهه اول سال از ساعت 16:30- 8 و شش ماهه دوم سال از ساعت 18 - 8

  امکانات ویژه موزه گرگان (موزه باستان شناسی)

  این جاذبه دارای امکاناتی همچون:راهنمای موزه،سرویس بهداشتی،رستوران،بوفه و اقامتگاه است.

  چه جوری برم ؟
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  پارکینگ/ جای پارک
  مناسب برای کهنسالان
  سرپوشیده
  مناسب برای کودکان
  آنتن‌دهی تلفن همراه
  خطرات و محدودیت‌ها
  زمان ممنوعیت بازدید ( ایام سوگواری )
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده‌روی
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.