3
از27 نظر

پارک جنگلی ناهارخوران

  5564
  نمایش

  ناهارخوران نقطه اي جنگلي در جنوب شهر گرگان است که در فاصله ۸ کيلومتري از مرکز شهر قرار گرفته.این جنگل  در ارتفاع ۴۰۰ تا ۴۵۰ متر از سطح دریا واقع است و ۳۰۰ هکتار وسعت دارد. در سال ۱۳۳۸ سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور بخشی از این جنگل را به‌منظور تبدیل شدن به تفرجگاه در اختیار شهردارى گرگان قرار داد و در حال حاضر نیز ۱۶۸ هکتار از آن به‌عنوان پارک جنگلی تحت مدیریت شهرداری اداره می‌شود.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات پارک جنگلی ناهارخوران

  جنگل ناهارخوران در هشت کیلومتری شهرستان گرگان در استان گلستان قرار دارد.

  ناهارخوران از جمله جنگل‌های هیرکانی شمال کشور است که قدمت آن به ۴۰ میلیون سال می‌رسد.

  تاریخچه پارک جنگلی ناهارخوران

  از روایتهای قدیمی نیز چنین برمی‌آید که حجاج گرگانی که برای زیارت خانه کعبه به مکه عزیمت می‌کردند و یا برای زیارت بارگاه امام رضا به مشهد مشرف می‌شدند در راه بازگشت کاروان از کوههای جنوب گرگان به منطقه زیارت می‌رسیده و در آنجا پس از جندین ماه دوری، اطرافیان آنان به استقبالشان می‌رفته‌اند و در منطقه فعلی ناهارخوران جهت صرف ناهار توقف می‌کرده‌اند که امروزه به ناهارخوران مشهور شده‌است.

  جنگل ناهارخوران از سال 1338 توسط سازمان جنگلها و مراتع کشور به منظور تامین تفرجگاه اهالی گرگان در اختیار شهرداری گرگان قرار داده شده است.

  ویژگی‌ها پارک جنگلی ناهارخوران

  جنگل ناهارخوران در ارتفاع ۴۰۰ تا ۴۵۰ متر از سطح دریا واقع است و ۳۰۰ هکتار وسعت دارد. در سال ۱۳۳۸ سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور بخشی از این جنگل را به‌منظور تبدیل شدن به تفرجگاه در اختیار شهردارى گرگان قرار داد و در حال حاضر نیز ۱۶۸ هکتار از آن به‌عنوان پارک جنگلی تحت مدیریت شهرداری اداره می‌شود.

  در داخل جنگل ناهارخوران رودخانه زیارت جریان دارد که تنها رودخانه ناهارخوران است. این رودخانه ۴۰ کیلومتر طول دارد و جزو حوضه آبریز قره سو به شمار می‌رود و یکی از منابع اصلی تأمین آب شهر گرگان محسوب می‌شود. علاوه بر این در این جنگل چندین چشمه نیز جاری است که معروف‌ترین آن سفید چشمه نام دارد و در ارتفاعات اطراف ناهارخوران دیده می شود.

  سیمای عمومی پارک جنگلی ناهارخوران

  در حال حاضر در برخی نقاط جنگل ناهارخوران جانورانی چون گراز، شغال، خفاش، موش، راسو، سنجاب، عقاب، شاهین، قمری، دارکوب، جغد، دم جنبانک، صعوه، سهره، چرخ ریسک، گنجشک، کلاغ، سار و مارمولک جنگلی در آن دیده می‌شود.

  پوشش گیاهی جنگل ناهارخوران متراکم است و از نوع معتدل و جنگل‌های خزری به شمار می‌رود که به جغرافیای گیاهی هیرکانی تعلق دارد. در این جنگل همچنین پوشش غیربومی دیده می‌شود. درختان بلوط، انجیلی، ممرز، افراپلت، نمدار، گیلاس وحشی، آزاد، خرمندی و درختچه‌های تمشک، کوله خاس، ازگیل و ولیک از گیاهان طبیعی و بومی و کاج، سرو، ماگنولیا، شمشاد، برگ نو، بید مجنون، پاپیتال و مینا پوشش گیاهی غیربومی ناهارخوران را تشکیل می‌دهند.

  امکانات ویژه پارک جنگلی ناهارخوران

  در کنار این جاذبه، امکاناتی نظیر شهربازی، رستوران و کافه نیزدر این جنگل باشکوه ایجاد شده است.

  وسایل مورد نیاز پارک جنگلی ناهارخوران

  مواردی همچون کفش مناسب طبیعت گردی، یک دست لباس اضافه، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، کلاه و پاوربانک به همراه داشته باشید.

  سایر اطلاعات پارک جنگلی ناهارخوران

  منابع آبی موجود در پارک جنگلی ناهارخوران شامل چندین چشمه در محدوده این منطقه است که معروف ترین آن سفید چشمه واقع در ارتفاعات اطراف آن است. تنها رودخانه ناهارخوران نیز زیارت است که از ارتفاعات روستای زیارت سرچشمه گرفته است.

  نکات مثبت پارک جنگلی ناهارخوران

  ناهارخوران بدلیل موقعیت خاص جغرافیایی و واقع شدن در دو دامنه پر شیب، دارای آب و هوای مناسبی است و همواره پذیرای گردشگران بسیاری است.

  نکات منفی پارک جنگلی ناهارخوران

  در مقایسه با تعداد مردمی که از این ناحیه بازدید و در آن گردش می‌کنند امکانات رفاهی و تفریحی بسیار کمی وجود دارد و در حال حاضر مورد تعرض آپارتمان سازها واقع شده و ارزش و جاذبه گردشگری خود را از دست می‌دهد.

  زمان مناسب بازدید پارک جنگلی ناهارخوران

  بهترین زمان برای بازدید از این جاذبه فصل بهار و پاییز است.

  چه جوری برم ؟
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  نمازخانه
  محل کمپ
  پارکینگ/ جای پارک
  بوفه
  مناسب برای کهنسالان
  سرویس بهداشتی
  محل استراحت
  مناسب برای کودکان
  آنتن‌دهی تلفن همراه
  تفریحات
  عکاسی
  شب‌گردی
  پیاده‌روی
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.

  برچسب ها
  پارک جنگلي ناهارخوران گرگان پارک جنگلي پارک ناهارخوران پارک گرگان جنگلي پارک پارک ناهارخوران جنگلي گرگان ناهارخوران پارک ناهارخوران جنگلي ناهارخوران گرگان گرگان پارک گرگان جنگلي گرگان ناهارخوران پارک جنگلي ناهارخوران پارک جنگلي گرگان پارک ناهارخوران جنگلي پارک ناهارخوران گرگان پارک گرگان جنگلي پارک گرگان ناهارخوران جنگلي پارک ناهارخوران جنگلي پارک گرگان جنگلي ناهارخوران گرگان جنگلي ناهارخوران پارک جنگلي گرگان پارک جنگلي گرگان ناهارخوران ناهارخوران پارک جنگلي ناهارخوران پارک گرگان ناهارخوران جنگلي پارک ناهارخوران جنگلي گرگان ناهارخوران گرگان پارک ناهارخوران گرگان جنگلي گرگان پارک جنگلي گرگان پارک ناهارخوران گرگان جنگلي پارک گرگان جنگلي ناهارخوران گرگان ناهارخوران پارک گرگان ناهارخوران جنگلي پارک جنگلي ناهارخوران گرگان پارک ناهارخوران گرگان جنگلي پارک گرگان جنگلي ناهارخوران پارک ناهارخوران جنگلي گرگان پارک ناهارخوران گرگان جنگلي پارک جنگلي گرگان ناهارخوران جنگلي پارک ناهارخوران گرگان جنگلي پارک گرگان ناهارخوران جنگلي ناهارخوران گرگان پارک جنگلي ناهارخوران پارک گرگان ناهارخوران پارک جنگلي گرگان ناهارخوران جنگلي پارک گرگان ناهارخوران گرگان پارک جنگلي ناهارخوران گرگان جنگلي پارک گرگان پارک جنگلي ناهارخوران گرگان جنگلي پارک ناهارخوران گرگان ناهارخوران پارک جنگلي گرگان جنگلي ناهارخوران پارک گرگان ناهارخوران جنگلي پارک