0
از0 نظر

پارک خلیلی شیراز

  5952
  نمایش

  پارک خليلي يا باغ خليلي شیراز، تنها یکی از چندین جاذبه گردشگري و پارک های موجود در استان فارس است که با بازديد از آن شاهد محيطي وسيع، فضايي سرسبز و درختكاري شده و چند وسيله بازي مناسب كودكان و نوجوانان خواهيد بود. همچنین، این جاذبه مي تواند به عنوان محل مناسبي براي گذران اوقات فراغت و يا استراحت شهروندان، رهگذران و گردشگران انتخاب شود.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات پارک خلیلی شیراز

  پارک خلیلی 19354 متر مربع مساحت دارد و در منطقه 4 شهرداری واقع شده است.

  تاریخچه پارک خلیلی شیراز

  در مدخل جنوبی این باغ در حدود نیم سده پیش ساختمانی به شیوه بناهای دوره قاجاریه احداث شد.

  ویژگی‌ها پارک خلیلی شیراز

  این فضا دارای تعدادی درخت کهن مربوط به پیش از احداث باغ است؛ همچنین عمارت موجود در آن نیز از نظر داشتن ایوان های ستون دار و تزئینات گچ بری بالا پنجره ها و بادگیرها جالب توجه است. این فضا درختان کمیاب و نادر و گل های زیبا و کم نظیر دارد.

  ورودی اصلی باغ به محور اصلی باغ باز می شود و دارای هشتی است. بخش جنوبی که عمارت اصلی است، ورودی مجزا و حیاط مجزا دارد و از بخش جنوبی بنا، عمارت اصلی ساخته شده که دارای ایوان و ستون دار است. همچنین نمای روبه خیابان، ایوان ها و ستون هایی دارد که قابل ملاحظه است.

  عمارت سمت شرقی باغ ورودی مجزا دارد و دارای حیاط مجزا و بخش خدمات و سرویس های بهداشتی است. بنا و عمارت ساخته شده در بخش غربی هم دارای ووردی مستقل و جداگانه و حیاط و حوض مستقل است. به عبارتی هر کدام یک مجموعه هستند که در مجموعه اصلی جای گرفته اند و به صورت نیمه مستقل عمل می کنند و همگی یک مجموعه هستند ولی نیمه مستقل نیز است.

  سیمای عمومی پارک خلیلی شیراز

  باغ خلیلی در غرب شیراز و در ضلع شمالی خیابانی که به همین نام خوانده می شود واقع شده است؛ این باغ زیاد قدیمی نیست اما شهرت باغ خلیلی در شیراز و ایران بیش تر به سبب داشتن انواع درختان کمیاب و نادر و گل های زیبا و کم نظیر آن است.

  باغ خلیلی نیز باغ نو بنیادی است که به سبب تلاش صاحبش شادروان محمد خلیل خلیلی (از بازرگانان معروف ایران) و فرزندش ابراهیم خلیلی از لحاظ تنوع گل ها از بهترین و زیباترین باغ ها است. انواع و اقسام گل هایی که می تواند در آب و هوای شیراز نشو و نما کند از کشورهای جهان و آسیا و اروپا وارد شده است.

  اگر چه فضای باغ نسبت به فراوانی گل و درخت های میوه کم وسعت است و از آن نظرانداز باغ ارم و باغ عفیف آباد را ندارد ولی توجه زیاد و وجود گل های گوناگون و میوه های عالی این نقص را جبران و باغ نامبرده را در سهم خود منحصر به فرد کرده است.

  امکانات ویژه پارک خلیلی شیراز

  وسایل بدنسازی - وسایل بازی کودکان - سرویس بهداشتی - دستگاه بادی

  سایر اطلاعات پارک خلیلی شیراز

  در سال های پیشین قسمتی از این باغ وقف بیمارستانی که مالک باغ در مجاورت بیمارستان نمازی احداث کرده شد و آن را بیمارستان خلیلی نام گذاری کرده اند. می توان این باغ را به دو عرصه تقسیم بندی کرد که عرصه اول مسکونی و عرصه دوم شامل باغ می شود.

  در عرصه اول، بخش مسکونی در سه جهت جنوبی- شرقی و غربی بنا و ساختمان هایی طراحی شده است. هر کدام از ساختمان های این سه بخش دارای ورودی مستقل می باشند و هرکدام از آنها حیاط و حوض مستقل و مجزا دارد. بحث درون گرایی و مستقل بودن را می توان در این بناها ملاحظه کرد.

  در اکثر ساختمان های قدیمی حیاط مرکزی که در چهار طرف و یا سه طرف آن بنا و ساختمان ایجاد می شده تعبیه شده است. در این باغ ترکیب مسکونی بنا و باغ های دیگر در بحث درونگرایی و مستقل بودن هر کدام از بخش های به نوعی متفاوت مطرح شده که قابل توجه است.

  زمان مناسب بازدید پارک خلیلی شیراز

  با توجه به وضعيت آب و هوايي استان فارس، فصل بهار و اوايل پاييز زمان مناسبي براي بازديد از اين جاذبه است.

  چه جوری برم ؟
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  مناسب برای کهنسالان
  سرویس بهداشتی
  محل استراحت
  مناسب برای کودکان
  آنتن‌دهی تلفن همراه
  نزدیکترین اماکن مهم
  ایستگاه اتوبوس ( سراج )
  تفریحات
  عکاسی
  شب‌گردی
  پیاده‌روی
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.

  برچسب ها
  شيراز پارک خليلي گردشگري شهري شيراز پارک شيراز خليلي شيراز گردشگري شهري پارک شيراز شيراز خليلي پارک گردشگري شهري خليلي شيراز خليلي پارک خليلي گردشگري شهري گردشگري شهري شيراز گردشگري شهري پارک گردشگري شهري خليلي شيراز پارک خليلي شيراز پارک گردشگري شهري شيراز خليلي پارک شيراز خليلي گردشگري شهري شيراز گردشگري شهري پارک شيراز گردشگري شهري خليلي پارک شيراز خليلي پارک شيراز گردشگري شهري پارک خليلي گردشگري شهري پارک خليلي شيراز پارک گردشگري شهري شيراز پارک گردشگري شهري خليلي خليلي شيراز پارک خليلي شيراز گردشگري شهري خليلي پارک شيراز خليلي پارک گردشگري شهري خليلي گردشگري شهري شيراز خليلي گردشگري شهري پارک گردشگري شهري شيراز پارک گردشگري شهري شيراز خليلي گردشگري شهري پارک شيراز گردشگري شهري پارک خليلي گردشگري شهري خليلي شيراز گردشگري شهري خليلي پارک شيراز پارک خليلي گردشگري شهري شيراز خليلي گردشگري شهري پارک شيراز گردشگري شهري پارک خليلي شيراز خليلي پارک گردشگري شهري شيراز خليلي گردشگري شهري پارک شيراز پارک گردشگري شهري خليلي پارک شيراز خليلي گردشگري شهري پارک شيراز گردشگري شهري خليلي پارک خليلي گردشگري شهري شيراز پارک خليلي شيراز گردشگري شهري خليلي شيراز پارک گردشگري شهري خليلي پارک شيراز گردشگري شهري خليلي گردشگري شهري شيراز پارک خليلي گردشگري شهري پارک شيراز گردشگري شهري شيراز پارک خليلي گردشگري شهري پارک شيراز خليلي گردشگري شهري خليلي شيراز پارک گردشگري شهري پارک خليلي شيراز گردشگري شهري خليلي پارک شيراز