0
از0 نظر

پارک ملی تنگ صیاد

  1689
  نمایش

  پارک ملی تنگ صیاد، تنها یکی از چند پارک ملی ایران و جاذبه‌های گردشگری طبیعی استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود. با توجه به آب و هوای مناسب، محیط وسیع و فضای سرسبزی که این منطقه دارد، می تواند به عنوان محل مناسبی برای گذران اوقات فراغت علاقه مندان به طبیعتگردی انتخاب شود. بهتر است بدانید پارک ملی تنگ صیاد، زیستگاه گیاهان و جانوران متنوع و متعددی نیز هست.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات پارک ملی تنگ صیاد

  پارک ملی تنگ صیاد اصفهان حدود 27000 هکتار مساحت دارد و از نظر تقسيمات کشوري محدوده‌ای از آن، قسمت‌هايي از بخش شرقي شهرستان شهرکرد و بخش غربي شهرستان بروجن و كيار را در بر مي‌گيرد.

  پارک ملی تنگ صیاد دره‌هاي زيبایی همچون پاچفت و بستان شير را در خود جای داده و پوشش گياهي منطقه شامل 20 تيپ گياهي است كه تقريبا در تمام آن‌ها گونه‌هاي مختلف گون و برخي از گندميان ديده مي‌شود، در اين بررسي‌ها 252 گونه متعلق به 52 تيره شناسايي شده كه تعداد كمي از آن‌ها يك ساله و اغلب چند ساله علفي هستند.

  دم اسبيان، ‌كنگر، ريواس، آويشن، ‌بابونه، شاه تره، بارهنگ، رازيانه، خاكشير، كاسني، شيرين بيان، بادام كوهي، مو وحشي، انجير و آلبالوي كوهي از دیگر گونه‌های گیاهی این منطقه است.

  گونه‌های جانوری پارک ملی تنگ صیاد شامل پستاندارانی چون كل و بز، قوچ و ميش، ‌پلنگ، كفتار روباه، شغال، گرگ، گربه وحشي.

  پرندگان این پارک شامل كبك دري، كبك، تيهو، باقرقره، عقاب، قرقي، سارگپه، دال و شاهين می‌شود و انواع خزندگان چون مارها و ‌لاك پشت در آن زیست می‌کنند.

  تاریخچه پارک ملی تنگ صیاد

  پارک ملی تنگ صیاد در سال 1349 از طرف شوراي عالي شکار باني و نظارت بر صيد به عنوان منطقه شکار و تير اندازي ممنوع اعلام شد. در سال 1352 با تصويب شوراي عالي حفاظت محيط زيست به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام و در سال 1374 نيز حدود 4372 هکتار از قسمت مياني آن تبديل به پارک ملي شد.

  ویژگی‌ها پارک ملی تنگ صیاد

  تنوع گونه‌هاي گياهي پارک ملی تنگ صیاد، وجود چشم اندازها و مناظر متنوع و بديع که حاصل وجود اکوسيستم کوهستان مي‌باشد، تفريحات فيزيكي پر تحرك مانند كوه نوردي، صخره نوردي، شكار تفريحي، همچنين چشمه هاي دائمي، تماشاي حيات وحش، دسترسي آسان به جاده آسفالته، نزديکي به مرکز استان و از ویژگی های منطقه از نظر گردشگري هستند.

  شرایط استفاده پارک ملی تنگ صیاد

  جاده آسفالته بروجن – شهرکرد، جاده آسفالته فرخشهر، جاده قديم دهنو، جاده هاي حاشيه منطقه و جاده جيپ رو احمد آباد، جاده جيپ رو بستان شير و جاده جيپ رو تنگ صياد، جاده‌هاي داخلي این منطقه هستند.

  نکات مثبت پارک ملی تنگ صیاد

  تنگ صیاد با قرار گرفتن در میان دو شهرستان مهم استان چهارمحال و بختیاری یعنی شهرکرد و بروجن و حاشیه جاده شهرکرد – اصفهان – بروجن از موقعیت دسترسی راحت، سریع و کم هزینه برخوردار است.

  سیمای عمومی پارک ملی تنگ صیاد

  هنگام بازدید از این جاذبه، شاهد گیاهان و جانوران متنوع و متعددی خو اهید بود که در پارک ملی تنگ صیاد زیست می کنند.

  زمان مناسب بازدید پارک ملی تنگ صیاد

  با توجه به وضعیت آب و هوایی چهارمحال و بختیاری، فصل های بهار و پاییز زمان مناسبی برای سفر به این استان و بازدید از جاذبه های آن هستند.

  چه جوری برم ؟

  ماشین شخصی

  جاده آسفالته بروجن – شهرکرد، جاده آسفالته فرخشهر، جاده قديم دهنو، جاده‌هاي حاشيه منطقه و جاده جيپ رو احمد آباد، جاده جيپ‌رو بستان شير و جاده جيپ رو تنگ صياد، جاده هاي داخلي این منطقه هستند.
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  محل کمپ
  پارکینگ/ جای پارک
  مناسب برای کهنسالان
  محل استراحت
  مناسب برای کودکان
  آنتن‌دهی تلفن همراه
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده‌روی
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.