0
از0 نظر

پل شکسته خرم آباد

  277
  نمایش

  پل شکسته خرم آباد که در زبان لری به آن «طاق پیل اشکسه» گفته می شود، از جاذبه های تاریخی لرستان است. هم اکنون 27 پایه از این پل 312 متری در جنوب شهر خرم آباد و در دو کیلومتری قلعه فلک الافلاک باقی مانده است. جهت کشیدگی این پل شرقی- غربی بوده و متعلق به دوران ساسانیان است. پل شکسته، عامل ارتباط غرب استان با شرق و از آنجا به خوزستان و تیسفون بوده که در حال حاضر 5 چشمه طاق آن سالم و مابقی چشمه طاق‌ها بر اثر عوامل طبیعی تخریب شده‌اند.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات پل شکسته خرم آباد

  پل خرم آباد معروف به «طاق پیل اشکسه» بنایی قدیمی که بر روی رودخانه خرم آباد احداث شده است. پل خرم آباد پس از گذشتن از بستر گشاد رودخانه به طول 312 متر، به دشت بالای بستر منتهی می شود، که بدین ترتیب طول بلندی دارد که هم اکنون 27 پایه از آن باقی مانده است.

  تاریخچه پل شکسته خرم آباد

  بر اساس مستندات موجود، قدمت پل شکسته خرم آباد به دوره ساسانیان بازمی‌گردد.

  ویژگی‌ها پل شکسته خرم آباد

  از ویژگی خاص این پل می‌توان به ثبت نام آن در فهرست آثار ملی ایران اشاره کرد.

  سیمای عمومی پل شکسته خرم آباد

  پل شکسته خرم آباد، ۲۳۰ متر طول و ۲۸ چشمه طاق داشت؛ ارتفاع پل به حدود ۱۱ متر می‌رسد. چشمه طاق‌های پل به‌صورت جناغی ساخته شده‌اند؛ سبک‌سازی پل در قسمت طولی پل و در زیر روگذر پل صورت گرفته است. پایه‌های پل و همچنین موج‌شکن‌های آن نیز در به‌صورت لوزی شش‌ضلعی و از سنگ ساخته شده‌اند. پل شکسته خرم آباد دارای ۲۷ پایه بوده که سطح هرکدام از آن‌ها حدود ۶۰ متر و فاصله آن‌ها از یکدیگر بیش ۷/۵ متر بوده است.

  از مصالح مورد استفاده در پل می‌توان به سنگ، ملاط گچ و ساروج اشاره کرد. در چشمه طاق‌ها از سنگ‌قلوه‌های رودخانه و لاشه سنگ‌ها استفاده شده است. برای ساخت پایه‌های پل نیز سنگ‌های پاکتراش به کار گرفته شده‌اند. کف پل، به‌صورت سنگ فرش و از جنس سنگ بلوک قرمز است که در اثر فرسایش، از حالت کادر بودن خارج شده‌اند. از ۲۸ چشمه طاق پل شاپوری، تنها پنج عدد آن سالم باقی مانده‌اند و مابقی در گذر زمان، بر اثر عوامل طبیعی تخریب شده‌اند.

  زمان مناسب بازدید پل شکسته خرم آباد

  باتوجه به وضعیت آب و هوایی استان لرستان، بهترین زمان برای بازدید از این جاذبه فصل بهار و تابستان است.

  نکات مثبت پل شکسته خرم آباد

  قرارگیری در داخل شهر خرم آباد، نزدیکی به دیگر آثار و جاذبه های تاریخی و طبیعی از جمله مناره آجری و قلعه فلک الافلاک از نکات مثبت بازدید از این جاذبه تاریخی است.

  پیشنهاد ویژه پل شکسته خرم آباد

  در نزدیکی این پل شکسته بناهایی مانند قلعه فلک الافلاک، گرداب سنگی، پل گپ و مناره آجری خرم آباد قرار دارد که بازدید از آن ­ها را نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم.

  چه جوری برم ؟

  ماشین شخصی

  با حرکت از خیابان ساحلی خرم آباد و با راهنمایی گرفتن از تابلوهای گردشگری در سطح شهر خرم آباد می توان از این پل تاریخی بازدید کرد.
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  محل کمپ
  تلفن عمومی
  پارکینگ/ جای پارک
  مناسب برای کهنسالان
  محل استراحت
  مناسب برای کودکان
  پمپ بنزین
  آنتن‌دهی تلفن همراه
  نزدیکترین اماکن مهم
  پمپ بنزین
  پمپ گاز
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده‌روی
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.

  برچسب ها