0
از0 نظر

کلیسای کانتور

  3713
  نمایش

  کلیسای کانتور معروف به برج ناقوس، در خیابان طالقانی شهر قزوین قرار دارد و یکی از آثار تاریخی قزوین به حساب می‌آید. قدمت این کلیسا به اواخر دوران قاجار برمی‌گردد و به‌عنوان کوچک‌ترین کلیساهای جهان شناخته می‌شود. مصالح به کار رفته آجر و ملات است و آجرهای بنا به‌قدری هنرمندانه روی همدیگر چیده شده‌اند که از دیدن‌اش لذت خواهید برد. اگر علاقه‌مند به عکاسی از کلیساهای ایران هستید، بازدید از کوچک‌ترین کلیسای جهان در قزوین را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات کلیسای کانتور

  کلیسای کانتور به‌عنوان کوچکترین کلیساهای دنیا شناخته می‌شود و دارای یک پلان چهار ضلعی، دو گنبد (یکی بزرگ در مرکز نمازخانه و دیگری کوچکتر در بالای محراب) است.

  تاریخچه کلیسای کانتور

  این کلیسا در جنگ جهانی دوم در زمان اشغال ایران به دست روس‌ها، اواخر دوران ناصرالدین شاه قاجار ساخته شد.

  ویژگی‌ها کلیسای کانتور

  مصالح به کار رفته آجر و ملات است و آجرها با هنرمندی بسیار روی هم چیده‌اند و در نتیجه بنایی بسیار زیبا به‌دست آمده است. این کلیسا مانند سایر کلیساها دارای طرحی چلیپایی بوده و محراب آن رو به خاور است.

  سیمای عمومی کلیسای کانتور

  ورودی کلیسا درضلع باختری آن قرار دارد و شامل فضای ورودی با سقف شیب‌دار و درب ورودی است. پس از ورودی، پیش فضای هال قرار دارد که بالای آن برج ناقوس کلیسا با ارتفاع حدود یازده متر به چشم می‌خورد. هال شامل نمازخانه و محراب است و در دو طرف آن، دو فضای مستطیل شکل قرار دارد. فضای محراب به شکل نیم دایره است و بر فراز آن گنبدی قرار گرفته است. فضای نمازخانه دارای گنبد و فضاهای جانبی آن دارای پوشش تخت است. در نمای خارجی این کلیسا، ستون‌های تزیینی دیده می‌شود. کلیسای کانتور دارای یک در ورودی است که بر روی دیوارهای دو سمت آن صلیبهای روسی نقش بسته است.

  در بالای ورودی ناقوسخانه ای سه طبقه قرار داده شده است که به یک گنبد کوجک منتهی می‌شود. جهت حفاظت از درب چوبی ورودی و نقوش دیوارهای مجاور آن اقدام به ساخت یک سقف شیروانی با حایل ستونهای چوبی در جلوی ورودی کلیسا شده است. در چهار گوشه دیوارهای خارجی بنا ستون نماهای بزرگی قرار داده شده است که به زیبایی آن افزوده است.

  به غیر از تورگیرهای نمازخانه برج ناقوس نیز دارای نورگیرهایی میباشد. حیاط کلیسا دارای آجرفرش است که در محوطه آن سنگ قبرهایی به چشم میخورد که یکی آز آنها متعلق به یک خلبان روسی است.

  پیشنهاد ویژه کلیسای کانتور

  در کنار بازدید از کلیسای کانتور، سرزدن به جاذبه‌هایی مثل کاخ چهلستون، عمارت شهرداری و کلیسای ارامنه رفیع را هم به شما پیشنهاد می‌کنیم.

  زمان مناسب بازدید کلیسای کانتور

  باتوجه به وضعیت آب و هوایی قزوین، بهترین زمان سفر برای بازدید از این جاذبه فصل بهار تا اوایل پاییز است. اما با توجه به سرپوشیده بودن کلیسای کانتور، هر زمان از سال می‌توانید از آن بازدید کنید.

  چه جوری برم ؟

  پیاده روی

  از خیابان طالقانی می‌توانید با اندکی پیاده‌روی به کلیسای کانتور برسید.

  ماشین شخصی

  با ماشین شخصی باید به خیابان طالقانی، کوچه دارایی، بن بست ثبت احوال بروید.

  تاکسی

  تاکسی‌های شهری می‌توانند شما را برای بازدید از این جاذبه راهنمایی کنند.
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  تلفن عمومی
  پارکینگ/ جای پارک
  مناسب برای کهنسالان
  سرویس بهداشتی
  سرپوشیده
  محل استراحت
  مناسب برای کودکان
  آنتن‌دهی تلفن همراه
  نزدیکترین اماکن مهم
  ایستگاه اتوبوس
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده‌روی
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.