3.2
از15 نظر

کوه ولیجا

  2799
  نمایش

  کوه وليجا، منطقه اي کوهستاني در منتهي اليه جنوب شرق استان مرکزي و در شمال نراق است. بلندترین ارتفاع آن قله کوه ولیجا با ارتفاع 3306 متر و حداقل ارتفاع آن در تنگه رودخانه ازنا با ارتفاع ۱۸۰۰ متر منظره های متفاوتی را ارائه می نمایند. میزان بارندگی متوسط سالانه محدوده مذکور ۲۹۵ میلیمتر در سال و متوسط درجه حرارت سالانه این محدوده معادل ۵ الی ۱۵ درجه سانتیگراد برآورد میگردد.این منطقه در سال ۱۳۸۱ به عنوان پناهگاه حیات وحش تعیین گردید. 

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات کوه ولیجا

  منطقه ای کوهستانی در منتهی الیه جنوب شرق استان مرکزی و در شمال نراق از توابع شهرستان دلیجان واقع شده است.

  سیمای عمومی کوه ولیجا

  منطقه اطراف کوه ولیجا بدلیل شرایط کوهستانی دارای مناطق مرتفع و صخره ای، خشکی و زیستگاههای جنگلی است که زیستگاههای جنگلی در بخش بسیار محدودی از اراضی غربی و جنوب غربی این منطقه بصورت نوار باریکی به سمت شمال شرقی منطقه پیش میرود.

  گونه های پسته و بادام کوهی از عناصر اصلی پوشش جنگلی منطقه بشمار می روند. مناطق مرتفع و صخره ای شامل ارتفاعات کوه آل، کوه تخت و کوه ولیجا محل زیست کل و بز و پلنگ می باشد.

  وسایل مورد نیاز کوه ولیجا

  مواردی همچون کفش مناسب طبیعت گردی، یک دست لباس اضافه، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، کلاه و پاوربانک به همراه داشته باشید.

  سایر اطلاعات کوه ولیجا

  میزان بارندگی متوسط سالانه محدوده مذکور ۲۹۵ میلیمتر در سال و متوسط درجه حرارت سالانه این محدوده معادل ۵ الی ۱۵ درجه سانتیگراد برآورد میگردد.

  زمان مناسب بازدید کوه ولیجا

  با توجه به وضعیت آب و هوایی استان قم، فصل های بهار و اوایل پاییز زمان مناسبی برای بازدید از این جاذبه هستند.

  ویژگی‌ها کوه ولیجا

  این منطقه در سال ۱۳۸۱ توسط شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان پناهگاه حیات وحش تعیین گردید.

  شرایط استفاده کوه ولیجا

  مسیرهای صعود:
  مسیر اول: از کاشان به طرف روستای مشهد اردهال حرکت کنید. به سمت نراق در مسیر جاده وارد روستای خاوه می شوید.از طریق جاده ای خاکی به طرف ییلاق خاوه حرکت کنید. پس از عبور از چندین مزرعه درمسیر نهر طویل راه پیمایی کنید.در این مسیر قله رو به روی شما نمایان است. بعد از حدود دو ساعت حرکت به چندین چشمه به نام قولقلوچه می رسید. پس از عبور از آخرین چشمه به خط الرأس قله رسیده به سمت راست از روی خط الراس به سوی قله حرکت کنید. پس از یک ساعت و سی دقیقه راه پیمایی از تیغه ی زیر قله با یک شیب تند به قله ی 3330 متری ویلیجیا می رسید.


  مسیر دوم: در مسیر جاده مشهد اردهال- نراق حرکت کرده در 4 کیلومتری نراق به سمت راست وارد جاده ی نراق-جاسب که جاده ای آسفالته است می شوید. پس از 5 کیلومتر حرکت ، به سمت راست وارد یک مزرعه می شوید که دارای جاده ای خاکی به طول یک کیلومتر است. آغاز حرکت کوهنوردی از این مزرعه است. در مسیر جوی آبی که سرچشمه آن نقطه ی مقابل چشمه قلقلوچه است حرکت کنید. پس از یک و نیم ساعت راه به چشمه می رسید. از چشمه به سمت چپ در مسیر خط الرأس به طرف قله حرکت کنید. این مسیر نزدیک تر از مسیر اول و نقطه ی مقابل آن می باشد.

  چه جوری برم ؟
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  محل کمپ
  مناسب برای کهنسالان
  مناسب برای کودکان
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده‌روی
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.