3.4
از9 نظر

کویر مرکزی (کویر نمک)

  1144
  نمایش

  کوير مرکزي يا چاله کوير، از کویرهای پهناور ایران و جاذبه های طبیعی سمنان است که به عنوان یکی از قطب‌های حرارتی زمین شناخته می شود و دمای آن در تابستان به ۵۰ درجه نیز می رسد. این جاذبه از شمال به دامنه‌هاي البرز مرکزي و شرقي، از غرب به جاده ارتباطي دامغان به جندق و کوير ريگ جن، از شرق به کوه‌هاي پير حاجات و ازبک کوه و از جنوب به محور ارتباطي خور - طبس منتهی مي‌شود.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات کویر مرکزی (کویر نمک)

  کویر مرکزی، جاذبه وسیعی است به طول تقریبی ۸۰۰ کیلومتر و عرض تقریبی ۳۲۰ کیلومتر که در جنوب رشته کوه البرز و مرکز شمالی ایران خودنمایی می کند. همچنین در غرب این کویر یک دریاچه نمک قرار دارد.

  ویژگی‌ها کویر مرکزی (کویر نمک)

  این کویر به عنوان یکی از قطب‌های حرارتی زمین شناخته می شود که دمای آن در تابستان به ۵۰ درجه نیز می‌رسد. از دیگر ویژگی های خاص این جاذبه آن است که گاهی اختلاف دمای بین روز و شب به ۷۰ درجه سانتیگراد خواهد رسید.

  وسایل مورد نیاز کویر مرکزی (کویر نمک)

  بهتر است پیش از سفر به این منطقه، وسایل لازم برای کویر نوردی همچون کفش، کوله و... را تهیه کرده و به همراه داشته باشید.

  سیمای عمومی کویر مرکزی (کویر نمک)

  بخش زیادی از کویر مرکزی در نواحی جنوبی و مرکزی پوشیده از باتلاق و در حواشی شرقی پوشیده از تل ماسه‌ها و یا تپه‌های شنی واقع شده و قسمت‌های غربی آن نیز پوشیده از خاک‌های رسی پف کرده و فاقد پوشش گیاهی است.

  در این کویر خاک‌های زرد و نمک سیاه به وفور دیده می‌شود و قسمتی از زمین‌های آن پوشیده از سوراخ‌هایی به شکل دهانه آتشفشان است که در اثر تبخیر سریع آب و پوکی جنس خاک ایجاد شدند. همچنین، تعداد زیادی چند ضلعی‌ نمک در قسمت‌های جنوبی و مرکزی این کویر دیده می شود.

  سایر اطلاعات کویر مرکزی (کویر نمک)

  قسمت عمده این کویر را باتلاق‌های وسیع فرا گرفته‌ که پوشش گیاهی در حاشیه این باتلاق‌ها از نوع گیاهان شور پسند (هالوفیت) است. بیابان‌های مروست، دامغان و خارتوران در این منطقه قرار گرفتند.

  زمان مناسب بازدید کویر مرکزی (کویر نمک)

  عدم وجود پوشش گیاهی در بخش وسیعی از این کویر و وجود زمین‌های پست باعث شده که با کم ترین میزان بارش، باتلاق‌های عظیمی در آن ایجاد شود. بنابراین بهتر است پیش از بازدید از این جاذبه در مورد وضعیت آب و هوایی آن، مطالعات لازم و دقیق را انجام دهید.

  چه جوری برم ؟

  افزودن راهنمایی مسیر :

  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  محل کمپ
  مناسب برای کهنسالان
  مناسب برای کودکان
  آنتن‌دهی تلفن همراه
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده‌روی
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.