0
از0 نظر

گنبد سبز مشهد

  1928
  نمایش

  گنبد سبز مشهد، تنها یکی از چندین بناي تاريخي موجود در استان خراسان رضوی است که در واقع همان آرامگاه شيخ مومن استرآبادي بوده و از دوران صفويه به یادگار مانده و نام آن در تاریخ 5 اردیبهشت ماه 1356 با شماره 1370 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. امروزه این جاذبه در خيابان آخوند خراساني و در وسط ميداني به همين نام قرار دارد.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات گنبد سبز مشهد

  محل فعلی گنبد سبز باغی بوده که در میان آن باغ، این مقبره قرار داشته است و بر اساس بررسی به عمل آمده، اراضی آن متعلق به خود شیخ مؤمن بوده و بعداً در زمان حیاتشان توسط ایشان وقف شده است.

  زمان مناسب بازدید گنبد سبز مشهد

  با توجه به تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد این منطقه، فصل بهار و اوایل پاییز زمان مناسبی برای سفر به خراسان رضوی و بازدید از جاذبه های این استان خواهد بود.

  تاریخچه گنبد سبز مشهد

  رمیدن شیخ مؤمن در مقبره گنبد سبز به حدود 450 سال پیش باز می گردد. با توسعه شهر مشهد این بقعه در میان میدانی قرار گرفت. نمای این بنا در سال 1353 شمسی کاشی کاری شد و مرمت‌هایی در درون آن نیز انجام گرفت.

  سیمای عمومی گنبد سبز مشهد

  این بنا داراى گنبدى فیروزه‌اى رنگ متمایل به سبز، چهار ایوان و هشت ضلع می‌باشد. علاوه بر ایوان و طاق نماها، کاشی‌کاری زیبای آن به بقعه جلوه خاص بخشیده است. فضای داخلی بقعه دارای کتیبه‌ای است با مضمون صلوات کبیره و حدیثی از پیامبر اکرم (ص) که در پایان آن، نام راقم این سطور با عبارت "نمقفه حسین بن محمد المشهدی" و تاریخ 1058 ق دیده می‌شود.

  بقعه گنبد سبز پیش از این با نمای ساده در بدنه و گنبد، در میان قبرستانی از دوره صفویه به نام (میر هوا) قرار گرفته بود و بعدها با دیوارکشی محصور شد و پیرامون آن محوطه سازی صورت گرفت.

  نکات مثبت گنبد سبز مشهد

  گنبد سبز مشهد در تاریخ ۵ اردیبهشت ۱۳۵۶ با شمارهٔ ثبت ۱۳۷۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

  سایر اطلاعات گنبد سبز مشهد

  درباره ی وجه تسمیه این بنا در منابع نوشته شده که به مناسبت رنگ فیروزه ای گنبد و در مقایسه با گنبد طلای ثامن الحجج (ع) و گنبد خشتی امامزاده محمد، به این نام شهرت یافته و نامی همیشگی برای این مکان گردید.

  چه جوری برم ؟

  تاکسی

  تاکسی های شهری می توانند شما را برای بازدید از این جاذبه راهنمایی کنند.
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  نمازخانه
  تلفن عمومی
  تحویل رایگان در محل
  مناسب برای کهنسالان
  سرپوشیده
  محل استراحت
  مناسب برای کودکان
  آنتن‌دهی تلفن همراه
  تفریحات
  عکاسی
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.