City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

كاروانسرا سنگي

(69 رای)


پهناوري سرزمين و دوري شهرها و آبادي هاي ايران از همديگر و کشورهاي همسايه، ايرانيان را ناچار کرده که در طول تاريخ راه هاي امن و مرتب بسازند و منزل به منزل و آبادي به آبادي محل هايي براي اتراق و استراحت در ميانه ي راه تدارک ببينند کاروانسراي سنگي به ترکي (داش کاروانسراسي) يکي از بي‌نظيرترين آثار تاريخي به جاي مانده در شهر زنجان است که در جاده کمربندي زنجان - ميانه در خيابان خيام، رو‌به‌روي راه‌آهن اين شهر قرار دارد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • كاروانسرا سنگي
 • كاروانسرا سنگي
 • كاروانسرا سنگي
 • كاروانسرا سنگي
كاروانسرا سنگي كاروانسرا سنگي كاروانسرا سنگي كاروانسرا سنگي مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : جاده کمربندی زنجان- میانه - خیابان خیام - روبروی ایستگاه قطار شهرستان زنجان

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»کاروانسرای سنگی به دنبال خاطراتی از پیشینیان است؛خاطراتی فراموش‌نشدنی که یادآور دوران صفوی است. یادآوری این خاطرات تجسم گذشته را امکان‌پذیر می‌کند، جایی که با قرار داشتن در آن احساس غرور به انسان دست می‌دهد. این بنای باشکوه بخاطر اینکه تنها کاروانسرای باقی مانده زنجان به شمار می رود، حائز اهمیت فراوان است. در حال حاضر پس از گذشت سال‌ها این کاروانسرا همچنان طرفداراران زیادی از نقاط مختلف کشور دارد.

 • تاریخچه

  این بنا از نوع کاروانسراهای برون شهری بوده که در قرن 11 هجری قمری به دستور شاه عباس دوم صفوی ساخته شده است. در سفرنامه های مختلف نیز ذکر شده است که سیّاحانی برای مدتی در این محل استراحت کرده اند.
 • ویژگی ها

  استفاده از سنگ به عنوان مصالح اصلی در ساخت این کاروانسرا باعث شده است که این بنا با عنوان کاروانسرای سنگی و در زبان ترکی «داش کاروانسرا» معروف شود. کاروانسراها مکان‌های جامعی هستند که در نقاط مختلف پذیرای کاروانیان این مرز و بوم است.
  قدیمی‌ترین اثر تاریخی به جای مانده بر سطح شهر زنجان، کاروانسرای سنگی است که طبق متون تاریخی یکی از سه کاروانسرایی است که در دوران اقتدار و حکومت صفویان ساخته شده است.
  در گذشته کاروانسرا علاوه بر اتاق و ایوان دارای بارانداز، طویله و انبار بوده و حتی اتاق‌هایی برای میهمانان مهم کاروان در نظر گرفته می‌شد.
 • سیمای عمومی

  این بنا از لحاظ معماری به کاروانسراهای مدور چند ضلعی، دو ایوانی و چهار ایوانی تقسیم می‌شود. احداث بنای چهار ایوانی با حیاط مرکزی سابقه‌ طولانی در معماری ایران دارد که نمونه این نقشه را می‌توان در کاخ‌های اشکانی و عاشوری دید‌.
  کاروانسرای سنگی به لحاظ اینکه تنها بنای باقی مانده از کاروانسراهای زنجان است، دارای اهمیت فراوان و با بیش از سه قرن قدمت است. با حضور در این بنای تاریخی چنان حس آرامش و صمیمیت در انسان ایجاد می‌شود که گویی همه عضو یک خانواده هستیم.
  پلان این کاروان‌سرا به سبک چهار ایوانی است و حجره‌های آن در یک طبقه قرار گرفتند. همچنین سقف‌ این کاروانسرا از نوع قوسی است که بعدها با تغییر کاربری امروز به عنوان سفره‌خانه سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • منبع

  خبرگزاری فارس - ارمان سفر - دانشنامه ویکی پدیا - همشهری انلاین

اماکن مرتبطتگ ها