City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

امامزاده اسماعيل (ع) شناط ابهر

(96 رای)


شناط نام ناحيه اي است در شمال شهر ابهر كه اين بناي آرامگاهي را در خود جاي داده است. براساس اسناد و متون تاريخي ازجمله كتاب شرح الانساب نسبت امامزاده اسماعيل بايستي با 9 واسطه به نخستين پيشواي شيعيان جهان باز گردد و به روايت ديگر بر اساس نوشته ي تذكره نويسان، نسب اين امامزاده به امام حسن(ع) مي رسد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • امامزاده اسماعيل (ع) شناط ابهر
 • امامزاده اسماعيل (ع) شناط ابهر
 • امامزاده اسماعيل (ع) شناط ابهر
 • امامزاده اسماعيل (ع) شناط ابهر
امامزاده اسماعيل (ع) شناط ابهر امامزاده اسماعيل (ع) شناط ابهر امامزاده اسماعيل (ع) شناط ابهر امامزاده اسماعيل (ع) شناط ابهر مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

2.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»در شمال شهرستان ابهر، بنای تاریخی و زیبایی وجود دارد که تماماً آجری بوده و گنبد زیبایی بر فراز آن به چشم می خورد که از نوع دو جداره است. بنای تاریخی و زیبای امام زاده اسماعیل که او را از نوادگان امام علی (ع) می دانند، دارای تزیینات داخلی و خارجی با ارزشی است.

 • تاریخچه

  با توجه به سبك معماری می توان گفت كه اصل بنا مربوط به قرن نهم هجری است كه در دوره ی صفوی، الحاقاتی بدان افزوده شده است. تذكره نویسان ، دفن خود امامزاده را به قرن ششم هجری نسبت داده اند.
 • ویژگی ها

  شكل و پلان معماری این مقبره كه مطابق با الگوی متعارف مقابر دوره صفوی ساخته شده و دارای تزئیناتی در سطوح داخلی و خارجی است از جمله تزئینات مقرنس گچی از نوع معلق در نمای بیرونی فضاهای چهارگانة ورودیها و طاقنماهای تزئینی مزین به خط بنایی یا معقلی در حد فاصل هر یك از این بخش ها است.
 • سیمای عمومی

  گنبد این بنای مذهبی كه از نوع دو پوشی است، در نمای خارجی دارای تزئینات كاشیكاری با طرحهای معقلی كلوك بندان حصیر باف مربع زیبا است كه طرح و نقش صلیب شكسته یا مالت بر ساق یا گلوی گنبد قابل توجه می باشد. لازم به ذكر است كه نقش صلیب شكسته در تاریخ هنر فلات ایران دارای جایگاه و اهمیت فوق العاده ای است و قدمت آن به هزاره های دوم و سوم ق.م همزمان با ورود اقوام آریایی باز می گردد. همانطور كه ذكر گردیده شیوه معماری مقبره امام زاده اسماعیل به گونه ای است كه این بنا را در ردیف ابنیه مذهبی قرن دهم ه.ق قرار می دهد و تزئینات آن نیز بایستی به دورة قاجار بازگردد.
  نمای بنا از بیرون هشت ضلعی و از داخل ، مربع است. مصالح بنا تماما از آجر است. در چهار ضلع اصلی بنا، چهار ایوان قوس جناغی با ورودی هایی به داخل شبستان تعبیه گردیده است. این ایوان ها با مقرنس ها، كار بندی های گچی و گره سازی تزیین شده و در قسمت بالای ورودی ها در هر ضلع، پنجره ی چوبی پر كار و زیبایی كار گذاشته شده است. اضلاع چهارگانه ی دیگر بنا از بیرون با طاقنماهایی نماسازی شده كه در وسط هر كدام، كلمه ی ((الله)) و ((محمد)) را نگاشته اند. داخل بنا با گچكاری و آیینه كاری زیبایی مشتمل بر گل و بوته و طرحهای اسلیمی و جانوری و رنگ و گره سازی تزیین شده است.
  در گرداگرد بقعه، سوره ی جمعه به خط ثلث جلی نوشته شده است. بر فراز شبستان، گنبد بسیار زیبایی به سبك دو پوش با قوس پنج و هفت با ساقه ی بلند قرار دارد. پوشش گنبد توسط كاشی و به رنگ های سفید، مشكی، زرد و سبز اجرا شده است. در این پوشش، علاوه بر كتیبه ی خط كوفی نام ((علی))، طرحهای هندسی نیز كار شده است.
 • منبع

  خبرگزاری فارس، وبلاگ ابهری ها, نگاه مدیا

اماکن مرتبطتگ ها

امامزاده اسماعيل شناط زنجان ابهر امامزاده اسماعيل شناط زنجان امامزاده اسماعيل شناط ابهر امامزاده اسماعيل شناط زنجان امامزاده اسماعيل شناط امامزاده اسماعيل شناط ابهر زنجان ابهر امامزاده اسماعيل شناط ابهر زنجان ابهر امامزاده اسماعيل شناط زنجان ابهر امامزاده اسماعيل شناط زنجان ابهر امامزاده اسماعيل شناط زنجان امامزاده اسماعيل شناط ابهر زنجان امامزاده اسماعيل شناط ابهر امامزاده اسماعيل شناط زنجان امامزاده اسماعيل شناط ابهر زنجان امامزاده اسماعيل شناط ابهر زنجان امامزاده اسماعيل شناط زنجان ابهر زنجان ابهر امامزاده اسماعيل شناط زنجان امامزاده اسماعيل شناط زنجان ابهر ابهر امامزاده اسماعيل شناط زنجان ابهر امامزاده اسماعيل شناط ابهر زنجان امامزاده اسماعيل شناط ابهر زنجان ابهر امامزاده اسماعيل شناط ابهر زنجان امامزاده اسماعيل شناط زنجان امامزاده اسماعيل شناط ابهر زنجان امامزاده اسماعيل شناط زنجان ابهر ابهر امامزاده اسماعيل شناط ابهر زنجان امامزاده اسماعيل شناط زنجان ابهر