City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

آتشکده پيرچم

(85 رای)


بناي معروف به آتشکده پيرچم زنجان در حدود 100 متري روستاي پيرچم، روي تپه اي بزرگ؛ مشرف بر رود خانه قزل اوزن قرار دارد. بخشهاي زيادي از تپه اي که بنا در آن واقع است، گورستاني احتمالا از دوران متاخر اسلامي است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • آتشکده پيرچم
 • آتشکده پيرچم
 • آتشکده پيرچم
 • آتشکده پيرچم
آتشکده پيرچم آتشکده پيرچم آتشکده پيرچم آتشکده پيرچم مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن
 بين 100 تا 200 هزار تومن
 بين 200 تا 400 هزار تومن
 بيشتر از 400 هزار تومن

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»پیرچم از دو بخش ساختمان مربع شکل گنبد دار و سازه ای تقریبا چلیپایی در شمال آن تشکیل شده است. بنای اصلی، ساختمان کوچک مربع شکلی است که با مصالح لاشه و قلوه سنگ و ملاط آهک ساخته شده است. ورودی بنا از شمال و از طریق درگاه کوچکی با طاق قوسی است.
در وسط دیوار جنوبی داخل بنا، محرابی با طاق قوسی تعبیه شده است. بالای بنای چهارگوش گنبدی قرار دارد که قسمت فوقانی آن تقریبا مسطح است. احتمالا گنبد بصورت نیم دایره ای بوده که در جریان مرمت به این شکل باز سازی شده است.

 • تاریخچه

  هرچند مردم محلی بنا را آتشکده ای از دوران پیش از اسلام می دانند؛ اما با توجه به شواهد و مدارک موجود احتمالا بنا آرامگاهی از دوران میانی اسلام است.
 • ویژگی ها

  چهار طاقی پیرچم- صد متری روستای پیرچم - روی تپه ای بزرگ- مشرف بر رود خانه قزل اوزن قرار دارد . تپه از جنوب به رودخانه قزل اوزن منتهی می شود، از شمال و شرق با خانه های روستا همجوار است و از غرب به رود خانه و کشتزار های حاشیه آن محدود می شود.
 • سیمای عمومی

  گنبد با استفاده از چهار فیلپوش بر روی فضای چهار گوش قرار گرفته است. حد فاصل فیلپوش ها در هر ضلع طاق نماهای مثلثی کوچکی تعبیه شده است. یک پنجره کوچک مستطیلی در بخش جنوبی گنبد وجود دارد که نور داخل بنا از طریق آن تامین می شود. ب
  خش الحاقی شمال بنا شامل یک فضای چلیپایی و دو فضای الحاقی کوچک دیگر است. این قسمت نیز با لاشه سنگ و آهک ساخته شده و در سالیان اخیر مرمت شده است. احتمالا این بخش نیز در گذشته مسقف بوده است.
  در مرکز این فضا بر اثر کاوش غیر مجاز و در عمق 20 سانتی متر ی از سطح بقایای یک کف گچی آشکار شده است. با توجه به وجود قطعات آجر دراطراف بنا احتمالا بخش هایی از بنا از آجر ساخته شده بود که در جریان مرمت کاملا از بین رفته است.
 • منبع

  اداره کل میراث فرهنگی استان زنجان , وب سایت زنجان قدیم

اماکن مرتبطتگ ها