City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

درياچه تمي لرستان

(67 رای)


درياچه کوهستاني تِمي يکي از جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري شهرستان اليگودرز است. تمي در زبان لري به مکاني صاف و هموار که در جايي بلند قرار گرفته گفته مي‌شود. درياچه تمي در منطقه‌اي کوهستاني در مرز استان‌هاي خوزستان، لرستان، چهار محال و بختياري و در جنوب رشته کوههاي اشترانکوه و قالي کوه بختياري واقع شده‌است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • درياچه تمي لرستان
 • درياچه تمي لرستان
 • درياچه تمي لرستان
 • درياچه تمي لرستان
درياچه تمي لرستان درياچه تمي لرستان درياچه تمي لرستان درياچه تمي لرستان مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»ارتفاع دریاچه شط تمی از سطح آبهای آزاد 2220 متر است و توسط ارتفاعات زاگرس محصور شده است. دریاچه تمی شکلی شبیه به بیضی دارد که قطر بزرگ آن 2 کیلومتر و قطر کوچک آن در حدود 1 کیلومتر است.

 • تاریخچه

  آب دریاچه شط تمی از سیلابهای بهاری و ذوب برفهای کوههای اطراف دریاچه که دارای یخچال‌های دایمی و در سراسر سال پوشیده از برف و یخ است تامین می‌شود و به سبب موقعیت خاص جغرافیایی آب این دریاچه فاقد جریان است.
 • ویژگی ها

  دریاچه شط تمی در واقع یک دریاچه بسته و فاقد هرگونه آبزی است. مراتع، چمن زارها و پوشش گیاهی خاص وسیعی که در اطراف این دریاچه از دشت موز تا دشت تمی گسترده شده محل مناسبی برای اردو زدن عشایر هنگام کوچ بزرگ خود از گرمسیر واقع در جلگه خوزستان به سمت اشترانکوه، قالی کوه و زردکوه بختیاری و محل ییلاقی بسیار خوبی برای عشایر دزفول است.
 • سیمای عمومی

  دریاچه تمی از دو قسمت اصلی و تقریبا بیضی شکل در شمال فلات به طول حدود چهارهزار متر و عرض یک هزارمتر و دریاچه فصلی مثلثی شکل در جنوب تشکیل شده‌است و دو دریاچه بوسیله تنگی به یکدیگر متصل می‌باشند.
  مسیر دریاچه تمی تقریباً جنگلی است و دارای چشمه های زیادی است که تقریبا در دو سوم مسیر تا دریاچه آب وجود دارد ، پس از یک مسافت طولانی در محیط فلات مانند بالای گردنه، دشت بسیار وسیعی وجود دارد که کاملا سرسبز و هموار است. پس از پیمودن یک ساعت پیاد روی به دریاچه خواهید رسید.
 • زمان مناسب بازدید

  بهترين زماني که مي توان از دریاچه تمی ديدار لذتي دو چندان برد ماه هاي فروردين و ارديبهشت است .
 • شرایط استفاده

  برای دسترسی به دریاچه قبلاً از مسیر الیگودرز، بزنوید ،دستگرد، پز، لیروک (در کنار رودخانه زلقی ) استفاده می شد که از دستگرد به بعد مسیر را پیاده رو بود. ولی به تازگی با آماده شدن جاده الیگودرز ، لیروک از این مسیر کوتاه تر شده استفاده می‌شود و قسمت بسیاری از راه را می توان با خودرو طی کرد ولی کوهنوردان گاهی از همان مسیر قبلی استفاده می کنند.
  لازمه رسیدن به دریاچه عبور از آب زالکی یا بختیاری است. از لیروک تا رودخانه 1 ساعت به طول می انجامد. سپس با رسیدن به رودخانه، با وسیله ای به نام گرگر از آن عبور کنید. گرگر : وسیله ای است متشکل از یک سیم بکسل قوی که در دو طرف رودخانه نصب شده و یک قرقره بروی سیم بکسل حرکت می کند و نیز به وسیله طناب و یک چوب دوشاخه بزرگ محلی برای نشستن به قرقره متصل شده است که توسط دو رشته طناب در دو طرف رودخانه و کشیدن به سمت مورد نظر از رودخانه عبور کنید طول قرقره لیروک 60 متر و ارتفاع آن از سطح 5 متر است و راهی مالرو به سمت جنوب و بالای گردنه از دره مقابل امتداد دارد و این آخرین مرحله حرکت تا دریاچه محسوب می شود.
 • مسیر پیاده روی لازمه رسیدن به دریاچه عبور از آب زالکی یا بختیاری است. از لیروک تا رودخانه 1 ساعت به طول می انجامد. سپس با رسیدن به رودخانه، با وسیله ای به نام گرگر از آن عبور کنید. گرگر : وسیله ای است متشکل از یک سیم بکسل قوی که در دو طرف رودخانه نصب شده و یک قرقره بروی سیم بکسل حرکت می کند و نیز به وسیله طناب و یک چوب دوشاخه بزرگ محلی برای نشستن به قرقره متصل شده است که توسط دو رشته طناب در دو طرف رودخانه و کشیدن به سمت مورد نظر از رودخانه عبور کنید طول قرقره لیروک 60 متر و ارتفاع آن از سطح 5 متر است و راهی مالرو به سمت جنوب و بالای گردنه از دره مقابل امتداد دارد و این آخرین مرحله حرکت تا دریاچه محسوب می شود.
 • مسیر خودروی شخصی برای دسترسی به دریاچه قبلاً از مسیر الیگودرز، بزنوید ،دستگرد، پز، لیروک (در کنار رودخانه زلقی ) استفاده می شد که از دستگرد به بعد مسیر را پیاده رو بود. ولی به تازگی با آماده شدن جاده الیگودرز ، لیروک از این مسیر کوتاه تر شده استفاده می‌شود و قسمت بسیاری از راه را می توان با خودرو طی کرد ولی کوهنوردان گاهی از همان مسیر قبلی استفاده می کنند.

اماکن مرتبطتگ ها

درياچه تالاب شط تمي خوزستان درياچه تالاب درياچه شط تمي درياچه خوزستان تالاب درياچه درياچه شط تمي تالاب خوزستان شط تمي درياچه شط تمي تالاب شط تمي خوزستان خوزستان درياچه خوزستان تالاب خوزستان شط تمي درياچه تالاب شط تمي درياچه تالاب خوزستان درياچه شط تمي تالاب درياچه شط تمي خوزستان درياچه خوزستان تالاب درياچه خوزستان شط تمي تالاب درياچه شط تمي تالاب درياچه خوزستان تالاب شط تمي خوزستان تالاب شط تمي درياچه تالاب خوزستان درياچه تالاب خوزستان شط تمي شط تمي درياچه تالاب شط تمي درياچه خوزستان شط تمي تالاب درياچه شط تمي تالاب خوزستان شط تمي خوزستان درياچه شط تمي خوزستان تالاب خوزستان درياچه تالاب خوزستان درياچه شط تمي خوزستان تالاب درياچه خوزستان تالاب شط تمي خوزستان شط تمي درياچه خوزستان شط تمي تالاب درياچه تالاب شط تمي خوزستان درياچه شط تمي خوزستان تالاب درياچه خوزستان تالاب شط تمي درياچه شط تمي تالاب خوزستان درياچه شط تمي خوزستان تالاب درياچه تالاب خوزستان شط تمي تالاب درياچه شط تمي خوزستان تالاب درياچه خوزستان شط تمي تالاب شط تمي خوزستان درياچه تالاب شط تمي درياچه خوزستان