0
از0 نظر

روستای هیر

  4610
  نمایش

  روستاي هير در 65 کيلومتري استان قزوين و در منطقه الموت قرار دارد، جمعيت اين روستا اعم از ساکن و مهاجر به بالاي 5000 نفر مي رسد و عمده محصولات آن زغال اخته، فندق و گردو است.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات روستای هیر

  رودخانه نینه رود در روستای هیر قزوین قرار دارد که از بزرگترین سرچشمه در استان قزوین به نام وگل جاری می شود و به شاهرود و از آنجا به دریاچه خزر می ریز؛، زبان مردم روستای هیر دیلمی اسن که به اشتباه آن را تات معرفی کرده اند. روستای هیر بزرگترین روستای بخش الموت غربیو دارای مناظر و مناطق گردشگری بی نظیر و آب و هوایی مطبوع و دل انگیزی است که از این لحاظ جزء زیباترین و توریستی ترین روستای منطقه الموت به شمار می رود.

  تاریخچه روستای هیر

  پیشینه روستای هیر به دورانهای ماقبل اسلام و زمان هخامنشیان می رسد چه آنکه سنگ نوشته های خطوط میخی و ... که زمانی (قبل از دستبرد و سرقت) این مطلب را اثبات می کند. در ضمن اسناد و مدارکی دال بر این مطلب وجود دارد.

  ویژگیها روستای هیر

  روستای هیر دارای مردمی خونگرم و مهمان نواز، مناظر بی نظیر گردشگری و تفریحی و بناهای تاریخی و مذهبی است. آب و هوایی دلکش و مطبوع این روستا از دیگر جذابیت های آن به شمار می رود.

  پیشنهاد ویژه روستای هیر

  از جمله مناظر توریستی این روستا می توان کوه سنگی لترتله، امامزاده شاه رشید، درختان کهنسال و باغات سنتی زیبا و سرسبز، رودخانه نینه رود و چشمه های آب معدنی دارستان و مناطق سرسبز شنگل، لیرم، انارت، گیلزره و ... را نام برد.

  سایر اطلاعات روستای هیر

  وستای هیر در لغت نامه دهخدا به معنی آتش آورده شده است و هیرکده یعنی آتشکده که زمانی در منطقه سرخابکوه روستای هیر آتشکده بزرگی قرار داشته است. دارای معادن زغال سنگ و سنگهای معدنی می باشد. مردم روستای هیر از نژاد پاک آریایی بوده که در منطقه دیلمان( حومه دیلم قدیم و نه جدید) قرار داشته و مردمانی مبارز و سخت کوش می باشند. از قدیم مردان بزرگی در این روستا متولد شده اند و هم اکنون نیز مسئولین استانی و کشوری زیادی از اهالی این روستا می باشند.
  چه جوری برم ؟

  ماشین شخصی

  قزوین> جاده باراجین> جاده بهرام آباد > رازمیان> هیر
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  مناسب برای کهنسالان
  مناسب برای کودکان
  آنتن دهی تلفن همراه
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده روی
  سختی مسیر
  آسان(راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  احساس , نقد و بررسی خودت از سفر به این مکان چیه؟
  ارسال عکس
  دنیا تجربه سفر به این مکان را از چشم تو می خواد ببینه.
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوالات برتر تو از همسفران و کارشناسان ما بپرس .
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگر فکر می کنی که یه نقطه واسه بیرون زدن سراغ داری و ما معرفیش نکردیم . تو می تونی دس بکار شی و به هم دوستان معرفیش کنی. دمتم گرم

  برچسب ها
  logo-samandehi