City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

منطقه حفاظت شده چاراويماق

(103 رای)


منطقه حفاظت شده چاراويماق قسمتي از منطقه شکار ممنوع چاراويماق در شهرستان چاراويماق در استان آذربايجان شرقي است. اين منطقه با پوشش گياهي وسيع و گونه هاي شاخص جانوري يکي از مناطق محبوب طبيعت دوستان و طبيعت گردان با مکانهاي ديدني از چشمه اسرارآميز تا روستاي حمام به شمار مي رود.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • منطقه حفاظت شده چاراويماق
 • منطقه حفاظت شده چاراويماق
 • منطقه حفاظت شده چاراويماق
منطقه حفاظت شده چاراويماق منطقه حفاظت شده چاراويماق منطقه حفاظت شده چاراويماق مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»منطقه حفاظت شده چاراویماق بعنوان یک کریدور مهاجرتی مهم حیات وحش در سطح محلی و ملی مطرح است و به دلیل واقع شدن در حدفاصل مناطق طبیعی مهم نظیر منطقه حفاظت شده انگوران و منطقه شکار ممنوع کاغذکنان و همچنین واقع شدن در مسیر گدار قوچ و میش ارمنی و تنوع فون پرنده علی الخصوص انواع پرندگان شکاری؛ به عنوان منطقه شکار ممنوع مدیریت می شود.
ارتفاع از 1200 متر در شمال شرق تا 3100 متر در ارتفاعات جنوبی منطقه و جنوب روستای جعفر آباد متغیر است.

 • تاریخچه

  منطقه حفاظت شده چاراویماق از سال ۱۳۸۵ به عنوان منطقه شکارممنوع و سپس طی مصوبه شماره ۳۶۸ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیربنائی دولت) مورخ ۱۳۹۱/۱/۶ با مساحتبا مساحت ۷۳۹۲۷ هکتار به منطقه حفاظت شده ارتقاء یافته است.
 • ویژگی ها

  - پستانداران: شامل قوچ و میش وحشی، سیاه گوش، کفتار، رودک، تشی، راسو، جوجه تیغی، سمور سنگی، گراز، گرگ، روباه، خرگوش، سنجاب زمینی، خفاش نعل اسبی مدیترانه ای و انواع مختلفی از جوندگان است.
  - پرندگان: از مهمترین گونه های پرندگان خشکزی بومی منطقه از راسته شاهین سانان و از تیره قوشیان شامل عقاب طلایی، کرکس، سارگپه، سنقرگندم زار و از تیره شاهینیان دلیجه، لیل، بحری و لاچین بوده و از تیره ماکیان شامل کبک معمولی، چیل، تیهو و بلدرچین و از سایر راسته ها، اکثرا شامل پرندگان خشکزی و آبزی از جمله حواصیل خاکستری و ارغوانی، حاجی لک لک، چنگر، آبچیلک پاسرخ و آوازخوان، ماهی خورک کوچک و چلچله رودخانه ای هستندو
  - همچنین تعدادی از گونه های خزنده و دوزیست در منطقه وجود دارد.
 • سیمای عمومی

  گونه های غالب مرتعی، گون و درمنه و گونه های همراه شامل سیر کوهی، گاو زبان، زرد پیاز، فستوک گوسفندی، آویشن و کلاه میرحسن است که درهمین منطقه سه گونه گون در لیست گونه های حساس در معرض خطر تهدید قرار دارد. در اراضی تپه ای و دشتی منطقه گونه های مرتعی غالب شامل درمنه، چاودار، جو وحشی، علف گندمی، پنجک، دانه قناری، پونه، تره تیزک، کاکوتی، خاکشیر، اسپرس، تشکر، میخک، بومادران، بابونه، بولاق اوتی، شاطرا، اسپند، دم روباهی و یولاف می باشد.
  در کل از مهم ترین گیاهان منطقه می توان به خشخاش، علف پشمکی، سیر کوهی، گاو زبان، زرد پیاز، انواع یونجه، فستوک گوسفندی، آویشن، کلاه میر حسن، جو وحشی، علف گندمی، پونه، کاکوتی، اسپرس، میخک، بومادران، بابونه، سیاه تلو، زرشک، قره میخ، آلوچه وحشی، نسترن، ازگیل و بید اشاره کرد.
 • زمان مناسب بازدید

  فصل بهار بهتزین زمان برای بازدید از منطقه حفاظت شده چاراویماق است.
 • پیشنهاد ویژه

  دیدار از روستای حمام و استفاده از چشمه های آب گرم این روستا
 • نقشه مجموعه

 • دانلود بروشور

 • سایر اطلاعات

  منطقه حفاظت شده چاراویماق در جنوب استان آذربایجان شرقی و در محدوده شهرستان چاراویماق و مابین رودخانه آیدوغموش در شمال و مرز سیاسی استان زنجان در جنوب قرار دارد. منطقه حفاظت شده چاراویماق در تقسیمات فیتوژئوگرافیک ایران جزو ایرانی تورانی بوده و گیاهان این منطقه در غالب ۶۲ جنس و ۱۰۱ گونه شناسایی شده است. پوشش گیاهی منطقه به صورت مرتع و گونه های مشترک مرتعی و زراعی در اتفاعات منطقه و مرز بین استان آذربایجان شرقی و غربی و همچنین زنجان است.
 • منبع

  وبلاگ چاراویماق - وبگاه دیده بان محیط زیست و حیاط وحش - وب سایت کویر و بیابان های ایران - دانشنامه ویکیپدیا


تگ ها