0
از0 نظر

بازار قدیم بوشهر

  156
  نمایش

  بازار قدیم بوشهر یکی از مراکز خرید معروف و البته تاریخی بندر بوشهر است. قدمت بازار قدیم بوشهر به زمان تاسیس شهر، در دوره افشار بازمی‌گردد؛ اما بنای امروزی آن، از دوره قاجار به‌جای مانده است.بازار قدیم بوشهر یکی از زیباترین و پر رفت و آمدترین قسمت داد و ستد و خرید و فروش اجناس مختلف بوده است.بازار قدیمی بوشهر در تاریخ ۲۸ اسفند سال ۱۳۸۵ با شماره‌ ثبت ۱۸۶۴۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات بازار قدیم بوشهر

  بازار قدیم بوشهر یکی از بازارهای سنتی ایران است که در یکی از محله‌های قدیمی بوشهر به‌ نام دهدشتی قرار دارد.

  زمان مناسب بازدید بازار قدیم بوشهر

  بهترین زمان برای بازدید از این جاذبه اواسط پاییز تا اوایل بهار است.

  تاریخچه بازار قدیم بوشهر

  بازار قدیم بوشهرحدود ۲۵۰ باب مغازه داشته که در دوره قاجاریه ساخته شده و با سبک معماری این دوره منطبق است. در این بازار اقلیت های مذهبی، یهودی و مسیحی در جوار مسلمانان به کسب و کار می پرداختند.

  ویژگیها بازار قدیم بوشهر

  بافت تاریخی بوشهر با داشتن معماری زیبا و منحصربه‌فرد دارای جایگاه مهمی در حوزه گردشگری است و بازار بوشهر می تواند یکی از کانون های جذابیت در این حوزه باشد این بازار از یک اسکلت بندی و کریدور اصلی با جهت جنوبی و شمالی با معماری جالب و نورگیری و تهویه مناسب تشکیل شده بود. این بازار در فصل سرما و ریزش باران و فصل گرم از تابش آفتاب در امان بوده و تحمل هوای گرم را برای مغازه داران و عابرین و خریداران آسان می نمود.

  غیر از اسکلت اصلی که ورودی و خروجی آن را از سمت جنوب به شمال یا بر عکس تشکیل می داده، دارای راسته بازارهای متعدد بوده که به سمت مشرق یا مغرب کشیده شده بودند و دو راسته بازار آن به نام های معین التجار و رئیس التجار معروف بوده و بقیه نیز هر کدام رئیس مخصوص داشته است و اجناس مختلف در آنها به فروش می رفته است. در راسته بازارها نیز دکانهائی قرار داشت که به فروش اجناس مختلف می پرداختند. هر کدام از صف های بازاری، رئیس مخصوص داشتند و به وسیله آنها رهبری میشدند. در مراسم اعیاد و دیگر مراسم مذهبی، بازاریان بنابر رویداد، مجالس و جشن هائی بر پا می کردند.

  سایر اطلاعات بازار قدیم بوشهر

  بازار قدیم بوشهر راسته‌های مختلفی داشت که عبارت بودند از بازار طلافروشان، بازار قصاب‌ها، بازار ماهی‌فروشان، بازار مرغ‌فروشان، بازار رنگرزها، بازار آهنگران، بازار قالی‌فروشان، بازار کلاه‌فروشان و فضاهایی نظیر تجارت‌خانه. از شمال به جنوب، این بازار به سه قسمت بازار خدمات عمومی (بازار تره‌بار)، بازار تجاری عمومی (بازار ماهی‌فروشان و زرگران) و بازارچه محلی نیده عمومی تقسیم می‌شد. در دوران رونق خود، بازار دو راسته معین التجار و رییس التجار را در خود جای می‌داد. هرکدام از این دو راسته اصلی، متشکل از راسته‌های کوچک‌تری بودند.

  نکات مثبت بازار قدیم بوشهر

  بازار قدیمی بوشهر در تاریخ ۲۸ اسفند سال ۱۳۸۵ با شماره‌ ثبت ۱۸۶۴۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

  نکات منفی بازار قدیم بوشهر

  متاسفانه امروزه از این بازار جز چند حجره خالی، آثار بیشتری به‌جا نمانده است. 

  چه جوری برم ؟
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  کارت خوان
  مناسب برای کهنسالان
  محل استراحت
  مناسب برای کودکان
  آنتن دهی تلفن همراه
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده روی
  سختی مسیر
  آسان(راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  احساس , نقد و بررسی خودت از سفر به این مکان چیه؟
  ارسال عکس
  دنیا تجربه سفر به این مکان را از چشم تو می خواد ببینه.
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوالات برتر تو از همسفران و کارشناسان ما بپرس .
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگر فکر می کنی که یه نقطه واسه بیرون زدن سراغ داری و ما معرفیش نکردیم . تو می تونی دس بکار شی و به هم دوستان معرفیش کنی. دمتم گرم

  logo-samandehi