City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

ايران عصر تيموري

(63 رای)


کتاب «ايران عصر تيموري» (قدرت، سياست و مذهب) نوشته بئاتريس فوربز منز با ترجمه اکبر صبوري توسط بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه به چاپ رسيد.

این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • ايران عصر تيموري
ايران عصر تيموري مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.هر روز چقدر از وقتت رو صرف مطالعه می کنی؟

 کمتر از نيم ساعت  بين نيم تا يک ساعت  بين يک تا دو ساعت  بيشتر از دو ساعت

2.چه نوع کتابهایی رو بیشتر دوست داری؟

 داستان و رمان  کتاب شعر  کتاباي تاريخي  کتاباي علمي  کتاباي عمومي  ساير

3.برای خرید کتاب سالیانه چقدر هزینه می کنی؟

 کمتر از 50 هزار تومان  بين 50 تا 150 هزار تومان  بين 150 تا 300 هزار تومان  بيشتر از 300 هزار تومان

4.هر روز چقدر از وقتت رو توی اینترنت می گذرونی؟

 کمتر از يک ساعت
 بين يک تا دو ساعت
 بين دو تا سه ساعت
 بين سه تا چهار ساعت
 بيشتر از چهار ساعت

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»این کتاب پژوهشی درباره حکومت و جامعه ایران و آسیای میانه در زمان حکمرانی شاهرخ، جانشین تیمور در ایران است.

 • تاریخچه

  تیمور ترک مسلمانی از نسل مغولان بود که به سال 1370 میلادی در سمرقند به قدرت رسید و بیشتر عمرش با فتوحات موفقیت‌آمیز همراه بود. بعدها فرزندش شاهرخ جانشین او شد. ایام سلطنت او از 1409 تا 1447 محور اصلی این کتاب را تشکیل می‌دهد. شاهرخ پادشاهی باتدبیر بود که با کنترل شدید قلمرو تجزیه‌پذیر خود، بین نیروهای ایدئولوژیک و سیاسی زمانه اش توازن برقرار کرده بود.
 • ویژگی ها

  «ایران عصر تیموری» را پروفسور بئاتریس فوربز منز استاد گروه تاریخ دانشگاه تافتز در امریکا و یکی از تیموری‌پژوهان برجسته جهان نوشته است. عنوان رساله دکتری او نیز «سیاست و مهار در عصر تیمور» بود. وی در طی بیش از 3 دهه پژوهش در این حوزه ده‌ها مقاله به چاپ رسانده و این کتاب دومین اثرش در حوزه تیموریان بعد از کتاب «برآمدن و فرمانروای تیمور» است.
 • سیمای عمومی

  این کتاب 8 فصل دارد که عبارت‌اند از: تکوین حکومت تیموریان در زمان شاهرخ، مسائل مربوط به منابع و تاریخ‌نگاری، دیوان حکومتی شاهرخ و کارکنان آن، منابع سیاسی و نظامی ایران، حکومت تیموریان در جنوب و مرکز ایران، تحرکات سیاسی در حوزه ماوراءالطبیعه، سلسله و سیاست طبقات مذهبی، عصیان سلطان محمد بایسنقر و منازعات جانشینی شاهرخ.
 • شرایط استفاده

  این کتاب را بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه در قالب یکی از عناوین مجموعه «پژوهش‌های نوین تاریخی» با ترجمه اکبر صبوری، 444 صفحه و قیمت 28 هزار تومان منتشر کرده است.
 • سایر اطلاعات

  در بخشی از کتاب با عنوان «تحرکات سیاسی در حوزه ماوراءالطبیعه» که به مسئله تعبیر خواب و اعتقادات اولیای دینی آن زمان پرداخته است می‌خوانیم:
  شخصیت های دینی مسلمان و حکام، اغلب بناهای دینی خودشان را در جاهایی که از قبل تقدس زیادی داشتند تاسیس می کردند و از این راه به قدرتشان رسمیت می‌دادند؛ بدین شیوه، امکان تقدس خودشان را بدون تهدیدات معمول صاحب منصبان دینی حفظ می نمودند. نهری به نام "جوی آب رحمت" در سمرقند احتمالا از این نوع اماکن بود. منابع تاریخی معاصر گزارش کرده اند که مردم در شهر دوشنبه، آخر سال شمسی برای انجام غسل و دعا در اینجا جمع می‌شدند. راهنمای قبور تیموریان درباره شهر سمرقند به ما اطلاع می دهد که شیوخ و علما قبول داشتند که این چشمه با حدیث پیامبر که فرموده بود "در سمرقند چشمه‌ای است از چشمه‌های بهشت" یکی است...»

اماکن مرتبطتگ ها