City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خانه آخوند ابو خرم آباد (خانه جهانگرد)

(63 رای)


خانه آخوند ابو خرم آباد که از آن با عنوان خانه شیخ ابو هم نام برده می شود، یکی از خانه های تاریخی خرم آباد است که قدمت آن به دوره قاجاریه می رسد. ساختمان آخوند ابو متعلق به شخصی به نام میرزا محسن قاضی بوده که هم اکنون پس از مرمت و بازسازی به عنوان خانه جهانگرد در خرم آباد مورد استفاده و بازدید قرار می گیرد.

این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • خانه آخوند ابو خرم آباد (خانه جهانگرد)
 • خانه آخوند ابو خرم آباد (خانه جهانگرد)
 • خانه آخوند ابو خرم آباد (خانه جهانگرد)
 • خانه آخوند ابو خرم آباد (خانه جهانگرد)
خانه آخوند ابو خرم آباد (خانه جهانگرد) خانه آخوند ابو خرم آباد (خانه جهانگرد) خانه آخوند ابو خرم آباد (خانه جهانگرد) خانه آخوند ابو خرم آباد (خانه جهانگرد) مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : خرم آباد - خیابان امام (ره) - دوازده برجی - روبروی قلعه فلک الافلاک - خانه جهانگرد (آخوند ابو)

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»این اثر که یکی از قدیمی‌ترین خانه‌های شهر خرم‌آباد از نظر معماري سنتي عصر قاجار محسوب می‌شود در سال‌های اخیر توسط سازمان میراث فرهنگی مرمت شده و در تاريخ 22 شهريور 1378 با شماره 2432 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
اين خانه قدیمی طاق‌نماهايي به سبك معماري دوره قاجار دارد كه در دوران پهلوي نيز مرمت شده است. فضای داخلی و محوطه حیاط آن بسیار زیبا و دلنشین است به نوعی که با حضور در این فضای قدیمی در میان صدای آب فواره‌ای که در وسط حوض حیاط خانه قرار دارد، تاریخ و عظمت معماری این مرز و بوم هر بیننده‌ای را به وجد می‌آورد.

 • تاریخچه

  ساختمان آخوند ابو متعلق به شخصی به نام شيخ ابوطالب قاضي معروف به آخوند ابو فرزند آقا نصراله و نوه ميرزا محسن قاضي است. اين منزل از پدرانش به او رسيده است و ميراث فرهنگي لرستان 3 دهه قبل اقدام به خريد آن از بازماندگان آخوند ابو نمود. آخوند ابو متوفي سال 1348 خورشيدي در شهر قم مدفون است.
 • ویژگی ها

  ساختمان مذکور در گذشته کاربری مسکونی داشته است. بعد از تملک و مرمت آن توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان، به عنوان خانه جهانگرد کاربری پیدا کرده است.
  اين ساختمان در یکی از محله‌های قدیمی بافت تاریخی خرم‌آباد به نام "درب باباطاهر" (دَر بُو طار) در خیابان امام (ره)- دوازده برجی- روبه‌روی قلعه فلک‌الافلاک واقع شده و البته دربي نيز در ضلع غربي به سمت باباطاهر دارد كه بسته است.
 • سیمای عمومی

  این بنا در یکی از محله های قدیمی بافت تاریخی خرم آباد به نام محله درب باباطاهر (دَربُو طاهر) در خیابان امام (ره) - دوازده برجی - روبروی قلعه فلک الافلاک واقع شده است.
  خانه جهانگرد از جمله خانه های نیم درونگرا است که دارای دو بخش زمستانه و تابستانه است. بخش زمستانه در دو اشکوب (طبقه) احداث گردیده است که دارای اتاقهای طَنَبیه سه دری و بخش شاه نشین پنج دری است. عمده تزیینات به کار رفته در آن از نوع قطاربندی، گل انداز و خفته راسته است و مصالح به کار رفته در بنا از نوع سنگ، آجر، چوب و ملات است.
 • سایر اطلاعات

  عمده تزیینات به کار رفته در این خانه تاریخی از نوع قطاربندی، گل‌انداز و خفته راسته بوده و مصالح به کار رفته در بنا از نوع سنگ، آجر، چوب و ملات است. در ایام تعطیلات نوروز امسال، در محل این خانه تاریخی جشنواره غذاها و لباس‌های محلی برگزار شده است.

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها