City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مسجد جامع اصفهان

(63 رای)


مسجد جمعه يا مسجد جامع اصفهان از مهم‌ترين و قديمي‌ترين ابنيه مذهبي ايران است و  يکي از جاذبه هاي توريستي شاخص اصفهان به شمار مي رود. مسجد جامع اصفهان در خيابان علامه واقع شده و داراي بناهاي متعددي شامل صحن چهار ايواني، شبستان ها، مدرسه مظفري، صفه هاي كوچك دوره ديلمي، گنبد نظام الملك، گنبد تاج الملك، محراب اولجايتو، چهار ايوان معروف صاحب، استاد، شاگرد و درويش است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • مسجد جامع اصفهان
 • مسجد جامع اصفهان
 • مسجد جامع اصفهان
 • مسجد جامع اصفهان
مسجد جامع اصفهان مسجد جامع اصفهان مسجد جامع اصفهان مسجد جامع اصفهان مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : اصفهان ، ميدان قيام، خيابان علامه مجلسي

«نظرتون چیه؟»

1.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي  بازديد از عمارت ها و کاخ ها  بازديد از خونه هاي تاريخي  بازديد از کليساها و آتشکده ها  بازديد از قلعه ها و کاروانسراها  بازديد از پل ها و برج ها  بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»چهار ايوان اطراف ميدان شاخصه شيوه مسجد سازی ايرانيان است که پس از احداث آن در ساير مساجد نيز رواج يافته است. اين ايوان ها که به نام های صفه صاحب در جنوب، صفه درويش در شمال، صفه استاد در مغرب و صفه شاگرد در مشرق ناميده می شوند با تزئينات مقرنس سازی و کاربندی يکی از فنون بسيار جالب معماری ايران را بيان می دارد.

 • تاریخچه

  گنبد و چهل ستون های اطراف آن که در ايوان جنوبی مسجد واقع شده و در فاصله سال های ۴۶۵ تا ۴۸۵ هجری قمری بنا شده است. اين گنبد در زمان سلطنت ملکشاه سلجوقی و وزارت خواجه نظام الملک ساخته شده و از نمونه های نادر ساختمان های عصر سلجوقی است. ايوانی که در جلوی اين گنبد آجری واقع شده در اوائل قرن ششم هجری بنا گرديده و سقف آن از مقرنس های درشت ترکيب شده است.
 • ویژگی ها

  به همان اندازه که ميدان نقش جهان و عمارات تاريخی اطراف آن ياد آورد معماری و هنر دوران صفوی است مسجد جمعه و محلات پيرامون آن افسانه زندگی در عهد سلجوقيان و روزگار پيش از آن را بيان می دارد.
  زيباترين منبر منبت کاری موجود در مسجد جمعه اصفهان نيز در اين مسجد قرار دارد که سال ساخت آن ذکر نشده است. از مسجد اولجايتو به شبستان زمستانی بيت الشتاء می رسيم که به موجب کتيبه سر در آن در زمان تيموريان به دستور عماد بن المظفر ورزنه ای ساخته شده است. به همين علت به شبستان عماد نيز معروف است اين شبستان با شکوه دارای ستون های قطور کوتاه و اتاقهای خيمه ای شکل است.
  در شمال ايوان استاد شبستان کوچکی قرار دارد که زيباترين محراب گچبری مسجد را در بر دارد. اين شبستان که به مسجد الجايتو نيز معروف است دارای محرابی است که به مثابه گوهری تابناک از هنر ايرانی در جهان از شهرتی عظيم برخوردار است. بر اين محراب زيبا نام سلطان محمد خدابنده ايلخان مشهوری که قبل از تشرف به دين اسلام لقب الجايتو را داشت و بعد از مسلمان شدن خود را خدا بنده ناميد و وزير دانشمند او محمد ساوی و سال ساختمان آن يعنی ۷۱۰ هجری قمری به چشم میخورد.
 • سیمای عمومی

  قديمی ترين بنای تاريخی اصفهان را بايد مسجد جمعه يا مسجد جامع اصفهان تلقی کرد. سيمای فعلی مسجد عمدتاً مربوط به اقدامات دوره سلجوقی است اما تعميرات و الحاقات آن به دوران های بعد به خصوص عصر صفويان مربوط می شود گرچه در کاوش های باستان شناسی آثاري متعلق به دوران آل بويه و قرن سوم هجری باز می گردد. در همين کاوش ها آثار قبل از اسلام نيز کشف شده است.
 • سایر اطلاعات

  ايوان معروف به صفه صاحب که در دوران سلجوقی ساخته شده و تزئينات آن مربوط به عصر قراقويونلو و صفوی است. در اين قسمت کتيبه هائی از دوران های مختلف از جمله صفويان به چشم می خورد.
  ايوان غربی معروف به صفه استاد که در عصر سلجوقی بنا شده و در دوره صفويان با کاشيکاری تزئين شده است. در اين صفه علاوه بر خطوط ثلث و نستعليق که به تاريخ ۱۱۱۲ هجری قمری و در زمان سلطنت شاه سلطان حسين کتابت شده عباراتی به خط بنائی بسيار زيبا و با امضاء محمد امين اصفهانی نوشته شده است.
  با مطالعه اين عبارات و دقت در خطوط بنائی اين ابيات بسيار زيبا مشخص می گردد.
  چون نامه جرم ما به هم پيچيدند بردند و به ميزان عمل سنجيدند
  بيش از همه کس گناه ما بود ولی ما را به محبت علی بخشيدند
  رو به روی اين ايوان، صفه شاگرد قرار دارد که در عصر سلجوقی بنا شده و در قرن هشتم و يازدهم هجری قمری در دوران حکومت ايلخانان و صفويه تزئيناتی به آن اضافه شده است.

اماکن مرتبطتگ ها

مسجد جامع گردشگري مذهبي اصفهان مسجد جامع مسجد گردشگري مذهبي مسجد اصفهان جامع مسجد مسجد گردشگري مذهبي جامع اصفهان گردشگري مذهبي مسجد گردشگري مذهبي جامع گردشگري مذهبي اصفهان اصفهان مسجد اصفهان جامع اصفهان گردشگري مذهبي مسجد جامع گردشگري مذهبي مسجد جامع اصفهان مسجد گردشگري مذهبي جامع مسجد گردشگري مذهبي اصفهان مسجد اصفهان جامع مسجد اصفهان گردشگري مذهبي جامع مسجد گردشگري مذهبي جامع مسجد اصفهان جامع گردشگري مذهبي اصفهان جامع گردشگري مذهبي مسجد جامع اصفهان مسجد جامع اصفهان گردشگري مذهبي گردشگري مذهبي مسجد جامع گردشگري مذهبي مسجد اصفهان گردشگري مذهبي جامع مسجد گردشگري مذهبي جامع اصفهان گردشگري مذهبي اصفهان مسجد گردشگري مذهبي اصفهان جامع اصفهان مسجد جامع اصفهان مسجد گردشگري مذهبي اصفهان جامع مسجد اصفهان جامع گردشگري مذهبي اصفهان گردشگري مذهبي مسجد اصفهان گردشگري مذهبي جامع مسجد جامع گردشگري مذهبي اصفهان مسجد گردشگري مذهبي اصفهان جامع مسجد اصفهان جامع گردشگري مذهبي مسجد گردشگري مذهبي جامع اصفهان مسجد گردشگري مذهبي اصفهان جامع مسجد جامع اصفهان گردشگري مذهبي جامع مسجد گردشگري مذهبي اصفهان جامع مسجد اصفهان گردشگري مذهبي جامع گردشگري مذهبي اصفهان مسجد جامع گردشگري مذهبي مسجد اصفهان