City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سراي ملک

(69 رای)


سراي ملک از دير باز محلي براي رونق اقتصادي بوده و در قلب بافت بازار تاريخي زنجان خودنمايي مي‌کند، امروز هم اگر وارد بازار زنجان شويد ، اين سرا را به عظمت تاريخ بازار زنجان زيبا و با شکوه خواهيد ديد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • سراي ملک
  • سراي ملک
  • سراي ملک
  • سراي ملک
سراي ملک سراي ملک سراي ملک سراي ملک مشاهده گالری

اطلاعات تماس

  • آدرس : ابتدای بازار پایین زنجان، از طرف خیابان فردوسی سمت راست، نرسیده به سرای گلشن

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»سراي ملك به مساحت 82/2811 متر مربع ، داراي يك حياط و سه دالان ورودي و يك دالان ورودي جنوبي كه از سمت شرق داراي يك ورودي ديگر است و در يك طبقه بنا شده است . اين بنا از الگوي سراهاي رواق دار تبعيت كرده است كه امروزه رواقهاي آن مسدود شده و به حجره ها اضافه شده است . حياط داراي معماري چهار ايوانه با پلان مربع كه دور تا دور آن داراي بيست حجره و چهار راهروي دسترسي بين حجره هاي شرقي و غربي است . ستونهاي رواقها به صورت مستطيل با نيمه ستوني گرد اجرا شده است . ايوان شمالي از همه مرتفع تر بوده و سه ايوان ديگر با ارتفاع كمتر و قوس كليل آذري پوشش داده شده است . معماري با تزئينات آجر كاري و كاشي معقلي يكي از زيباترين سراهاي زنجان است . ورودي شرقي از طريق دالاني با چشمه طاق كلمبه به حياط اصلي متصل مي گردد . در چشمه طاق اول به سبك كاروانسراها دو گشايش در دو طرف ورودي وجود دارد .
ورودي جنوبي ، ورودي تجاري مشتريهاي بازار بوده كه از اهميت بيشتري برخوردار بوده و در محل تقاطع دالان ورودي و دالان عمودي بر آن چهار سوقي شكل گرفته كه فضاي مركزي آن با يك كار بندي 16 تايي غالب شاقولي پوشش داده شده است . اين دالان داراي شش حجره بوده و دالان عمود برآن داراي بيست حجره است . ورودي غربي با سه طاق كلمبه فاقد حجره بوده كه حكايت از ارزش كمتر اين ورودي دارد . در اين بنا در قسمت شمال غربي يك زيرزمين وجود دارد كه الحاقي به نظر مي رسد .

  • تاریخچه

    ساخت این بنا در سال 1330 ﻫ .ق به پایان رسیده و در سال 1345 ﻫ .ق مرمت و تعمیرات بنا انجام شده است. تاريخچه ساخت و نام سازنده بنا به شرح زير است : ((هو ، ابتدا در روز عيد غدير 1298 كردند و با اتمام عجل السادات الغطا آقا ميرزا هدايت الله ملك التجار زنجاني در عيد غدير 1300 به اتمام رسيد.))
  • ویژگی ها

    سرای مل کزنجان، در گذشته نه چندان دور، آنچنان رونق داشتند که همه با اسم و نام و نشان سرای ملک این بازار را می شناختند و دلیل مشهور بودن آن در روزگار ما به دلیل پر رونق بودن این سراها میباشد. سرای ملک از دیر باز محلی برای رونق اقتصادی بوده و در قلب بافت بازار تاریخی زنجان خودنمایی کرده است
  • سیمای عمومی

    ورودي سرا از راسته اصلي بازار ، داراي تزئينات كاشي و آجر با رسمي بندي زيبايي است . به صورتي كه خطوط رسمي بندي با كاشي فيروزه اي رنگ حميل بندي شده است و داخل قطعات كاربندي نيز با كاشي تزئين شده است و چهار جلد اصلي كه گنبد بر روي آن قرار گرفته داراي تزئين آجر و كاشي است . فضاي مركزي سرا داراي الگوي چهار ايواني است . ايوان شمالي روبه روي ورودي حياط داراي تزئينات كاشي كاري و آجر كاري است . تزئينات اين ايوان شامل كاشيكاري در زمينه كاربندي كه نقوش گره و هندسي با تكنيك معرق داخل (مقعلي) كار شده است . تويزه طاق نيز تركيبي است از كاشي در زمينه آجري دو ضلع طرفين داخل ايوان دو نوار كتيبه مانند كاشي (معقلي) در قاب آجري قرار گرفته است .
    نوار كتيبه آجركاري در جبهه داخل ايوان نيز كه به خط بنايي كلمات الله محمدعلي و ... بر آن نقش بسته است .در دو طرف اين كتيبه ، دو نقش گره چيني در زمينه گچي به شكل دايره وجود دارد كه به دو رنگ در ميان كاشي ها مقعلي موجود در نيم گنبد ايوان يك كتيبه به شكل دايره كه از چهار تكه كاشي هفت رنگ خشتي تشكيل يافته است .
  • نقاط مثبت

    مرمت این بنا انجام شده و با توجه به کاربری‌هایی که برای مرمت در نظر گرفته شده این سرا به سرای صنایع دستی تبدیل می‌شود.
  • منبع

    وبسایت فارس نیوز - پورتال تبیان زنجان


تگ ها