City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

ايرانگردي هيات تبادلات فرهنگي در قالب طرح «يک کمربند، يک جاده» (1398/08/11)

يک هيات رسمي شامل هنرمندان چيني، رئيس موزه هنرهاي کلکسيوني شانگهاي و رئيس دانشکده هنر و صنايع دستي دانشگاه فوژو در سفر به سه شهر ايران با مهمترين جاذبه هاي گردشگري ايران آشنا شدند.
ايرانگردي هيات تبادلات فرهنگي در قالب طرح «يک کمربند، يک جاده»

به گزارش بزنيم بيرون ، امضاي چند تفاهم نامه براي نشر کتاب درباره ايران به زبان چيني و در کشور چين، برگزاري نمايشگاههاي دوجانبه و تبادلات فرهنگي هنري از جمله نتايج جلسات رسمي اين گروه بود.


هيو موچين (Hu Muqing) رئيس موزه هنرهاي کلکسيوني شانگهاي (Shanghai Art Collection Museum) درباره اين سفر گفت: «اين سفر بسيار شاخصي براي من بود. مهمان‌نوازي ايراني را در رفتار مسئولان دولتي و مديران موزه‌هايي که از آن‌ها بازديد کرديم گرفته تا دوستانمان در ايران و مردم عادي ديديم.»

اين هنرمند با اشاره به بازديدشان از موزه ملي ايران، موزه و کتابخانه ملي ملک، موزه مرکز اسناد و کتابخانه ملي فارس و البته موزه هنرهاي معاصر اصفهان تصريح کرد: «ما موزه‌هاي ايران را خيلي حرفه‌اي و جالب توجه ديديم مخصوصاً موزه هنرهاي معاصر اصفهان را که در آن يک افتتاحيه استاندارد بين‌المللي براي نمايشگاه مشترکمان برگزار شد. همچنين در موزه ملک ديديم که چه قدر تشابهات و اشتراکات فرهنگي ايران و چين زياد است اما کمتر در اين مورد صحبت شده است.» 

او که در حاشيه بازديدش از خانه- آتليه هوشنگ جزي‌زاده،چهره ماندگار نگارگري، صحبت مي‌کرد، افزود: «اصفهان واقعاً پايتخت هنر است. هتلي که در آن اقامت داشتيم، استوديوي آقاي جزي‌زاده، مينياتوريست ايراني که از آن بازديد کرديم و موزه هنرهاي معاصر همه اين فضاها اتمسفر قوي هنري داشتند. نقاشي‌هاي کاخ موزه چهلستون هم بسيار زيبا و فوق العاده بودند.» 

موچين که در صدر گروهي با عنوان «هيات تبادلات فرهنگي يک جاده، يک کمربند» به ايران سفر کرده بود و طي سال‌هاي اخير پروژه‌هاي مشترکي در حوزه ميراث ناملموس جاده ابريشم با همکاري بنياد هنري بردبار انجام داده است، اضافه  کرد: «اصفهان از قديم يک پايگاه مهم در جاده ابريشم بوده است. حالا که دولتمردان چيني طرح يک جاده و يک کمربند را ارائه کرده اند، اصفهان و ايران مي‌توانند به عنوان پلي شهرهاي مختلف اين مسير را به هم وصل کنند.»

او در صحبت‌هايش با اشاره به نمايش آثار کودکان ايراني در شانگهاي و آثار کودکان چيني در اصفهان، با موضوع جاده ابريشم، تصريح کرد: «نمايشگاه آثار هنري کودکان و نوجوانان ايراني  و چيني که در اصفهان و شانگهاي برگزار شد، يک شروع خيلي خوب بود و اميدواريم که در آينده بتوانيم ارتباطات قوي‌تري با اصفهان و ايران در حوزه تبادلات فرهنگي برقرار کنيم.»

پروفسور پن‌يولونگ (Professor Pan Youlong) رئيس دانشکده هنر و صنايع دستي دانشگاه فوژو (Fuzhou University) درباره هيات هنرمندان چيني اعزامي به ايران، آنها را از جمله هنرمندان مهمي که در سطح ملي و بين‌المللي شناخته شده هستند و جوايز نقره و طلي متعددي در داخل  و خارج از کشور کسب کرده‌اند، خواند. به روايت او اين سفر و البته برپايي نمايشگاه در ايران، در راستاي تبادلات فرامرزي در حوزه ميراث فرهنگي ناملموس بشري محسوب مي‌شود. مخصوصاً که استان فوجيان که شماري از اين هنرمندان از اين استان عازم ايران شده‌اند، سهم به سزايي در حوزه تامين مواد اوليه، مياني و نهايي صنايع دستي دارد و به طور ويژه در رشته‌هاي منبت‌ چوب، سراميک، سنگ‌تراشي، مجسمه‌سازي و انواع حکاکي روي عقيق و يشم، صاحب سخن است. 
به گفته او فوجيان زادگاه هنر لاکي و سنگ‌تراشي و سراميک است و اين مي‌تواند زمينه همکاري‌هاي بيشتر در حوزه صنايع دستي را ميان ايران و چين فراهم کند. 

اين هيات چيني سفرشان را از تهران و جلسه رسمي با حضور مدير موزه ملي ايران و بازديد از اين موزه آغاز کردند. سپس بازديد و جلسه رسمي در موزه ملي ملک را تجربه کردند و  موزه جواهرات ايران را نيز ديدند. پس از آن راهي شيراز شدند تا دو جلسه با رئيس مرکز اسناد و کتابخانه ملي فارس برگزار کنند که در اين بازديد از مخزن مرکز اسناد هم ديدن کردند. 

سپس راهي ساختمان شهرداري شيراز شدند تا با معاون فرهنگي شهردار ديدار کنند. اين گروه سفرشان به شيراز را با بازديد از ارگ کريمخان، بازار شيراز، مسجد نصيرالملک، تخت جمشيد و نقش رستم به پايان رساندند و راهي اصفهان شدند. اقامت هنرمندان چيني در اصفهان با حضور در افتتاحيه نمايشگاه «سمفوني دوستي راه ابريشم» در موزه هنرهاي معاصر اصفهان آغاز شد و در ادامه اين گروه توانستند از ميدان نقش جهان، کاخ موزه چهلستون، مسجد شيخ لطف الله و مسجد جامع عباسي ديدن کنند. پايان بخش سفرشان نيز حضور در يک رويداد فرهنگي (cultural program) با موزه آشنايي با فرش ايراني در دوستداران فرش بود. آن‌ها سپس به تهران بازگشتند و سفر ايرانشان را با بازديد از کاخ موزه گلستان به پايان بردند. 

اين هيات که به دعوت بنياد هنري بردبار به رياست حسين بردبار و موزه هنرهاي معاصر اصفهان وابسته به سازمان فرهنگي، اجتماعي، ورزشي شهرداري اصفهان به ايران سفر کرده بودند، در فضاهاي مختلف از جمله ورودي موزه ملي ايران، رو به روي ارگ کريمخان، بالاي کاخ تچر در تخت جمشيد، در هنرستان هنرهاي زيباي اصفهان و صحن مسجد جامع عباسي با پرچمي عکس يادگاري گرفتند که بر رويش نوشته شده بود: هيات تبادلات فرهنگي يک جاده، يک کمربند (the Belt & Road cultural exchange delegation) . 

آنها همچنين به مديران موزه هاي مورد بازديد و مسئولان فرهنگي هداياي نفيسي دادند که معرف صنايع دستي و ميراث فرهنگي ناملموس چين بودند. از جمله ابريشم دوزي دورو و ظرف چاي چيني و اندوزي با نقش قصر ممنوعه پکن.


منبع : مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها