City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

منطقه آزاد چابهار در مسير تبديل شدن به قطب گردشگري ورزشي ايران (1398/08/20)

منطقه آزاد چابهار يکي از مناطق با ارزش و استراتژيک ايران است که با وجود دريا و ساحل مي‌تواند در زمينه گردشگري ورزشي حرف‌هاي بسياري براي گفتن داشته باشد و در آينده‌اي نزديک به قطب گردشگري ورزشي در ايران تبديل شود.
منطقه آزاد چابهار در مسير تبديل شدن به قطب گردشگري ورزشي ايران

به گزارش بزنيم بيرون ،گردشگري در هزاره سوم ميلادي به عنوان يکي از مهم‌ترين نيرو‌هاي محرکه توسعه اقتصادي و يکي از سه صنعت درآمدزاي مهم جهان در کنار صنعت نفت و خودروسازي مطرح شده است. از طرفي افزايش رويداد‌هاي ورزشي بزرگ در جهان مانند المپيک و جام‌هاي جهاني باعث شده که ورزش به صنعت اصلي در بخش اوقات فراغت تبديل شود بنابراين در همين مسير، ورزش با صنعت گردشگري پيوندي ناگسستني پيداکرده تا بتوانند نوعي جديد و پرطرفدار از گردشگري را در جهان به نام گردشگري ورزشي شکل دهند.

گردشگري ورزشي مفهومي جديد نيست، اما امروز يک بازار رو به رشد محسوب مي‌شود و يکي از شاخه‌هاي گردشگري است که توانسته نقش مهمي در اشاعه فرهنگ ملل، اشتغال‌زايي و توسعه زيرساخت کشور‌ها داشته باشد.

اولين کنفرانس جهاني ورزش و جهانگردي، توسط کميته بين‌المللي المپيک(IOC) و سازمان جهاني گردشگري(WTO) در فوريه ۲۰۰۱در بارسلونا برگزار شد و کشور اسپانيا به بررسي ارتباطات ميان ورزش و گردشگري پرداخت و آن را در جهان برجسته کرد.

طبق مطالعه‌اي که يک آژانس تحقيقاتي در ايالات‌متحده منتشر کرده است، ورزش سريع‌ترين بخش در صنعت گردشگري جهان است که تخمين زده مي‌شود در سطح جهاني ۸۰۰ميليارد دلار ارزش داشته باشد.

گردشگري ورزشي تأثير بسزايي در زمينه‌هاي اقتصادي، اجتماعي، ورزشي، فرهنگي و زيست‌محيطي براي کشور ميزبان به وجود مي‌آورد علاوه بر آن مي‌تواند با ايجاد اشتغال‌زايي به رفع بحران بيکاري در کشور‌ها نيز کمک کند.

اين صنعت همچنين مي‌تواند در افزايش درآمد‌هاي ارزي و دولتي و نوزايي هنر و فرهنگ مناطق تأثير به سزايي داشته باشد. با اين وجود گردشگري ورزشي اثرات منفي نيز بر مناطقي که ميزبان اين جريان هستند وارد مي‌کند ازجمله آن‌که مي‌تواند موجب تخريب مناظر طبيعي و فرهنگي کشور‌ها شود و يا اينکه ممکن است در ارزش‌هاي جامعه و فرهنگ آن اثرات منفي بگذارد، اما بااين‌وجود يکي از شيوه‌هاي مناسب براي شهر‌ها يا مناطقي است که نيازمند تجديد حيات هستند و يا اينکه براي توسعه بيشتر و جلوگيري از نابودي صنايعشان نياز به حضور گردشگران دارند.

در برخي منابع گردشگري ورزشي به سه نوع دسته‌بندي‌شده است؛ که شامل گردشگري ورزشي فعال يا سخت که به افرادي که براي شرکت در يک مسابقه سفر مي‌کنند اشاره دارد، گردشگري ورزشي رويداد يا نرم که به تماشاي مسابقات و سفر براي بازديد از اتفاقات ورزشي اطلاق مي‌شود و گردشگري ورزشي نوستالژي که شامل بازديد از موزه‌هاي ورزشي، مکان‌هاي مشهور ورزشي و .. مي‌شود. توجه به هر نوع از اين گردشگري مي‌تواند دو نوع ديگر را نيز به دنبال داشته باشد و افراد چه ورزشکار و چه ورزش دوست را به منطقه ميزبان جذب کند.

تجربه گردشگري ورزشي در کشور‌ها

پس از مسابقات جام جهاني ۲۰۰۶آلمان حدود ۱۱ميليارد دلار درآمد حاصل و ۴۰شغل جديد به ۱۱شغل فعال در اين بخش اضافه شد و از سال ۲۰۱۵اين ايده جذب گردشگر به‌واسطه مسابقات ورزشي توانست موجب شناخت بيشتر باهاما و افزايش تعداد بازديدکنندگان آن شود و دلار‌هاي بسياري براي اين جزيره به همراه آورد. اين موضوع بيانگر آن است که تأثير مسابقات را نمي‌توان در رونق گردشگري ورزشي ناديده گرفت.

گردشگري ورزشي در صنعت گردشگري کشور هند نيز جايگاه ويژه‌اي دارد که آغاز آن به دوران هند باستان برمي‌گردد. امروز اين صنعت در هند به‌سرعت در حال پيشرفت است. تنوع تاريخي و جغرافيايي هند آن را براي گردشگران به يک مقصد جذاب تبديل کرده است، اما در کنار آن ورزش‌هايي مانند کريکت، گلف، چوگان، هاکي، بسکتبال، واليبال و بدمينتون از ورزش‌هاي مورد توجه در هند هستند. کوهستان‌هاي هند نيز اين امکان را به وجود آورده که ورزش‌هايي، چون اسکي سواري با کمک هلي‌کوپتر، قايق‌سواري در رودخانه‌ها، انواع کوه‌نوردي و صخره‌نوردي در هند رونق بگيرد. هرچند تعداد ورزشکاران حرفه‌اي در هند کم است و همين امر موجب شده هند در بازي‌هاي جهاني درخشش نداشته باشد، اما اين کشور توانسته به‌واسطه جذب ورزشکار از ديگر کشور‌ها در جذب گردشگر ورزشي موفق باشد.

 

چابهار؛ قطب گردشگري ورزشي ايران

منطقه آزاد چابهار به دليل اهميت جغرافيايي و قرار گرفتن بر کرانه درياي عمان و به دليل نزديکي به کشور‌هاي حوزه خليج‌فارس و اقيانوس هند اهميت بسياري دارد. صخره‌هاي مرجاني بي‌نظير و آبفشان‌ها نمايي بي‌نظير به منطقه داده و به‌طور کل زيبايي‌هاي خاص چابهار مي‌تواند مزيت ويژه‌اي در کنار پتانسيل ورزشي اين منطقه باشد.

قايق‌راني، جت اسکي، موج‌سواري، غواصي، واليبال و فوتبال ساحلي، دو، تنيس و هندبال ساحلي از جمله پتانسيل‌هاي اين منطقه ساحلي است، اما در اين ميان منطقه آزاد چابهار جزو معدود مناطقي است که يک مزيت ويژه در گردشگري ورزشي دارد و آن دارا بودن بهترين دريا براي موج‌سواري است.

زماني که ايسکي بريتون قهرمان ملي موج‌سواري ايرلند در سال ۲۰۱۰و براي دومين بار موج‌سواري در سواحل درياي عمان در چابهار را تجربه کرد به اين پتانسيل خاص منطقه آگاه شد و با بيان اينکه ۲ميليون موج‌سوار در جهان فعاليت مي‌کنند و سرمايه‌گذاري در اين فعاليت بسيار مي‌تواند سودآور باشد بر اين مهم تأکيد کرد که اين ظرفيت گردشگري ورزشي چابهار به‌تن‌هايي هم مي‌تواند پذيراي گردشگراني از سراسر جهان باشد.

علاوه بر ظرفيت بالاي چابهار در ورزش‌هاي آبي و ساحلي، ورزش کريکت نيز در اين منطقه مورد استقبال بوميان و گردشگران است. به گفته مدير امور اجتماعي سازمان منطقه آزاد چابهار، اين منطقه در راستاي عمل به مسئوليت اجتماعي در نظر دارد در آينده‌اي نزديک ايزو ۲۶۰۰۰را که مربوط به مسئوليت اجتماعي است دريافت کند و در همين راستا اهميت ويژه‌اي به ورزش به‌عنوان يکي از گزينه‌هاي مسئوليت اجتماعي داده است. در منطقه آزاد چابهار امروز دهکده ورزشي پيل بند در دو فاز در حال طراحي و ساخت است. فاز اول آن شامل ورزشگاه دوهزارنفره است که آماده استفاده است و فاز دوم آن نيز که به‌زودي شروع به فعاليت مي‌کند دربرگيرنده استاديوم کريکت است.

معاون گردشگري سازمان منطقه آزاد چابهار نيز بر اهميت ورزش در گردشگري چابهار تأکيد کرد و گفت: در ورزش نيز براي ميزباني و اعزام گروه‌هاي ورزشي و حمايت از رشته‌هاي خاص ورزشي مانند کريکت، فوتبال ساحلي، موج‌سواري و… برنامه‌هاي مختلف داريم.

ميزباني از تورنمنت بين‌المللي بوکس جام مکران، حمايت از فوتبال ساحلي منطقه آزاد چابهار، اعزام و ميزباني و حمايت از ورزش‌هاي مختلف آبي و ساحلي از جمله مهم‌ترين اقدامات و برنامه‌هاي اين سازمان در اين زمينه است، اما موفقيت همه اين‌ها به وجود زيرساخت کافي در ورزش و رفاه گردشگران وابسته است.

گردشگري ورزشي در چابهار مي‌تواند مزاياي بسياري براي اين منطقه به همراه داشته باشد که يکي از آن‌ها کاهش بيکاري و توسعه عمران، شناخت بيشتر فرهنگ و آداب‌ورسوم بلوچ است هرچند مانند انواع گردشگري معايبي نيز براي منطقه ميزبان به همراه خواهد داشت، اما با برنامه‌ريزي صحيح، اين منطقه مي‌تواند با جذب سرمايه‌گذاري در حوزه ورزش‌هاي آبي و کريکت به قطب گردشگري ورزشي ايران تبديل شود.


منبع : اقتصاد24

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها