City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سفر به تاريخي کهن در موزه هاي سيستان و بلوچستان (1397/04/26)

موزه ها از برترين جاذبه هاي هر شهر و کشوريست که تاريخچه و تمدن فراموش شده و گذشته هاي مردمانش را به نمايش مي گذارد.
سفر به تاريخي کهن در موزه هاي سيستان و بلوچستان

به گزارش بزنيم بيرون ،موزه هايي که نشان دهنده ي زندگي مردمان، تاريخ گذشتگان، فرهنگ و هنر، آداب و رسوم، سبک زندگي و سرنوشت تلخ و شيرين مردمان آن سرزمين هستند. در سفر به سرزمين تاريخي و پهناور استان سيستان و بلوچستان به موزه هايش برويد و از تاريخ شنيدني اش لذت ببريد. موزه هاي استان سيستان و بلوچستان نمادي از زندگي گذشتگان متمدن در دنياست. ميراث فرهنگي سيستان و بلوچستان غني و کهن است که براي هر گردشگري از هر گوشه و کنار دنيا جالب و شگفت انگيز است. اگر مسافر يازدهمين سرزمين آفريده شده ي اهورامزدا بوديد، بازديد از موزها و سايت هاي تاريخي اش را در الويت سفرتان قرار دهيد. پس با ما در مجله گردشگري همراه باشيد براي معرفي برترين موزه هاي سيستان و بلوچستان....

موزه منطقه اي جنوب شرق ايران

موزه منطقه اي جنوب شرق ايران با 13000 مترمربع مساحت و 100000 مترمربع زيربنا به معرفي منطقه جنوب شرق (استان هاي سيستان و بلوچستان، خراسان جنوبي و کرمان) در قالب تصاوير و اشيا تاريخي مي پردازد. اين موزه داراي سه طبقه است و در سه بخش اصلي باستان شناسي، مردم شناسي و بوم شناسي به معرفي منطقه جنوب شرق مي پردازد.

در بخش باستان شناسي از محوطه هاي باستاني جيرفت و شهداد (کرمان)، اسپيدژ (ايرانشهر)، چگردک (دلگان) و کشيک (نيکشهر) و شهر سوخته (هامون) و دهانه غلامان (زهک) به نمايش گذاشته شده اند. از جمله اين اشيا مي توان به ظروف سنگي جيرفت، ظروف سفالي با نقوش و فرم هاي متنوع از محوطه هاي بلوچستان و مهرها، پيکرک ها و زيورآلات شهر سوخته اشاره نمود.

بخش مردم شناسي شامل نمايش نسخ خطي، سکه ها، اشيا مربوط به دوران اسلامي و معاصر همچنين معرفي آداب و رسوم، پوشاک و صنايع دستي استان سيستان و بلوچستان در قالب صحنه سازي مي باشد. بخش بوم شناسي موزه در طبقه هم کف قرار دارد. اين قسمت شامل نمونه هايي از تاکسيدرمي پرندگان و حيوانات در کنار آکواريوم بزرگي از آبزيان است. علاوه بر اين در اين قسمت تابلوهاي جاذبه هاي طبيعي و تاريخي در معرض ديد علاقه مندان قرار گرفته است.

از ديگر قسمت هاي مهم موزه، مي توان به گالري، کتابخانه ي تخصصي، سالن آمفي تئاتر، کارگاه مرمت، آزمايشگاه گياه باستان شناسي و سن رو باز در حياط موزه اشاره کرد.

آدرس: زاهدان، بلوار مطهري

شماره تماس: 05433225302 (داخلي 210 و 213(

اين موزه تحت عنوان کنسولگري قديم ايران و انگليس در زميني به مساحت 4000 مترمربع در سال 1385 به عنوان اولين موزه استان سيستان و بلوچستان افتتاح شد. در سال 1376 مرمت بنا آغاز شد و هم اکنون نيز از برترين موزه هاي استان سيستان و بلوچستان است که به عنوان موزه مردم شناسي همه روزه پذيراي محققين و بسياري از علاقمندان به مقوله آداب و سنن و روش هاي زندگي مردم استان مي باشد.

آدرس: زابل، خيابان مصطفي خميني، رو به روي سالن ورزشي حجاب.

موزه شهر سوخته

متمدن ترين و کهن ترين ميراث فرهنگي سيستان و بلوچستان را در شهر سوخته بازديد کنيد. اين موزه جهت معرفي سايت باستاني شهر سوخته با مساحت 470 مترمربع که در محل مجتمع فرهنگي، پژوهشي در سال 1391 افتتاح گرديد اشيا حاصل از کشفيات شهر سوخته در آن نگهداري و به معرض نمايش گذاشته مي شود. با توجه به اهميت جهاني اين محوطه سعي بر آن شده است تا بخش هاي مختلفي از آثار کشف شده شامل گورستان، ظروف، زيورآلات و... را به نمايش بگذارد. اين موزه در 56 کيلومتري حاشيه زابل همدان قرار دارد.

موزه قرآن و عترت

اين موزه از جذاب ترين موزه هاي سيستان و بلوچستان براي مسلمانان با هدف آشنايي با مفاهيم ارزشمند قرآني و شيوه زندگي ائمه با تاکيد بر ارزش هاي اسلامي و وحدت مسلمانان در مکاني که يادآور خاطرات مقام معظم رهبري است در سال 1387 افتتاح گرديد.

ساختمان موزه مربوط به اواخر دوران پهلوي و ياد بودي از زمان تبعيد ستمشاهي بوده که نمادي از حرکت هاي انقلاب و محل رجوع علما و مکاني براي اتحاد شيعه و سني بوده است. در سال 1370 توسط آقاي پرويز فاضلي مالک بنا به سازمان ميراث فرهنگي اهدا و در سال 1386 در فهرست آثار ملي ثبت و مرمت آن توسط سازمان انجام و به نام موزه قرآن و عترت تغيير کاربري يافت.

آدرس: ايرانشهر، خيابان ولايت، ولايت 18

موزه پست و ارتباطات زاهدان

ساختمان تاريخي که به معرفي وضعيت پست از آغاز تاکنون در زاهدان مي پردازد. از جمله ساختمان هاي ادراي است که اوايل سلسله پهلوي براي انجام مراسلات پستي باتوجه به کتيبه موجود در سر در به سال 1311 هجري شمسي توسط دولت بنا گرديده است و نام اداره ايالتي پست و تلگراف بلوچستان و سيستان به خود گرفته است. سبک معماري سنتي و تزيينات آجري و ايوان ورودي رفيع از ويژگي هاي اين بناست که بيانگر هويت و اصالت و شناسنامه شهر نوپاي زاهدان است که در سال مربوط به دوره هاي مختلف به نمايش گذاشته شده است.

آدرس: زاهدان، خيابان شهيد طالقاني، نبش طالقاني 4.

موزه پست و ارتباطات زاهدان

موزه محلي سرباز

اين بنا يکي از بناهاي دوره پهلوي اول مي باشد که طبق معماري آن دوره ساخته شده است. از ويژگي هاي شاخص اين بنا مي توان به اجراي طاق آهنگ سقف ها اشاره کرد. اين بنا به عنوان تلگراف خانه شهرستان کاربري داشته است که پس از ثبت به عنوان موزه محلي سرباز در سال 1394 راه اندازي گرديد.

آدرس: سرباز، خيابان ايران رو به روي بخشداري شهرستان

موزه محلي سراوان

اين موزه در ساختمان قديم فرمانداري سراوان در بين سال هاي 1316 تا 1318 احداث گرديده است و شگفتي هاي ميراث فرهنگي سيستان و بلوچستان را براي عموم به نمايش گذاشته. محتواي اين موزه شامل گذري بر تاريخ و بلوچستان، از نحوه زندگي مردم و آداب و رسومشان گرفته تا آثار تاريخي و طبيعي و حيات وحش منطقه را بوسيله ماکت و تصاوير، صحنه سازي نموده است. در سال 1388 بعد از اتمام عمليات مرمت راه اندازي گرديد.

آدرس: سراوان، خيابان آزادي، موزه سراوان

موزه زنده سفال کلپورگان (موزه خاک(

در روستايي به همين نام در فاصله 25 کيلومتري جنوب شرق سراوان واقع شده است. سفال توليدي در منطقه کلپورگان نشان دهنده تداوم حيات شش هزار ساله نوعي سفال پيش از تاريخ در ايران است که روش ساخت، تزيين و معادل تامين مصالح اين نوع سفال طي هزاره ها تغيير نکرده است. اين کارگاه به عنوان يک موزه زنده از جذاب ترين موزه هاي سيستان و بلوچستان است که تداوم سنت سفال گري پيش از تاريخ بلوچستان را به نمايش گذاشته که در سال 1388 به ثبت آثار ملي کشور رسيده است.

آدرس: سراوان، روستاي کلپورگان، کارگاه ساخت سفال، موزه زنده سفال

موزه محلي چابهار

اين موزه در ساختمان فرمانداري قديم شهر چابهار در ميدان 22 بهمن واقع شده است که مصالح آن خشت و در دو طبقه ساخته شده است. در حال حاضر از اين بنا به عنوان موزه محلي چابهار استفاده مي شود که بخش حياط آن به بوم شناسي بلوچستان اختصاص يافته است و اين موزه در سال 1389 راه اندازي گرديد.

آدرس: چابهار، خيابان دريا، ميدان 22 بهمن، ساختمان فرمانداري.


منبع : سايت همگردي

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها