City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

ديدني هاي خرمشهر؛عروس شهرهاي جنوبي ايران (1397/05/02)

تا نام خرمشهر مي‌آيد همه شهري ويران و جنگ‌زده را تصور مي‌کنند، ولي تصور همگان اشتباه است، زيرا خرمشهر از جاذبه‌هاي ديدني جالبي برخوردار بوده و سفر به آن شما را شگفت‌زده خواهد کرد.
ديدني هاي خرمشهر؛عروس شهرهاي جنوبي ايران

به گزارش بزنيم بيرون ، خرمشهر يکي از شهرهاي جنوبي استان خوزستان است که از دو قرن پيش به دليل اهميت سوق‌الجيشي فوق‌العاده مورد توجه استعمارگران بوده و تاکنون چندين بار به اشغال قواي خارجي از قبيل عثمانيان، انگليسي‌ها و ارتش متجاوز کشور عراق درآمده است. اين شهر به خاطر قرارگيري در مجاورت خليج‌فارس و کشور عراق از لحاظ تجاري، اقتصادي و سياسي از شهرهاي مهم کشور ايران به شمار مي‌آيد.

تا اسم خرمشهر مي‌آيد همه شهري ويران و جنگ‌زده را تصور مي‌کنند، ولي خرمشهر شهري زيبا با مردماني خونگرم و ميهمان‌نواز است که از جاذبه‌هاي گردشگري جالبي برخوردار است. با ما همراه باشيد تا با ديدني‌هاي اين شهر تاريخي بيشتر آشنا شويد.

موزه جنگ خرمشهر

ساختمان موزه جنگ خرمشهر در سال ۱۳۰۹هجري شمسي احداث و تا پايان جنگ به‌عنوان بخش اداري شرکت نفت استفاده مي‌شد. در سال ۱۳۷۵، مرکز فرهنگي دفاع مقدس در اين ساختمان مستقر شد و در حال حاضر از آن به‌عنوان موزه جنگ استفاده مي‌شود که مجموعه‌اي از آثار به جاي مانده سرداران شهيد حماسه مقاومت خرمشهر را به نمايش گذاشته است. همچنين اين موزه داراي کتابخانه تخصصي دفاع‌مقدس با حدود سه هزار جلد کتاب، سالن نمايش فيلم و آرامگاه سه شهيد گمنام است.

مسجد جامع خرمشهر

مسجد جامع خرمشهر نزديک به ۱۲۰سال قدمت دارد و حدودا چهل درصد آن در زمان جنگ تحميلي تخريب شده است. دو گلدسته اين مسجد کاملا تخريب و گنبد بزرگ آن نيز بر اثر اصابت گلوله توپ دشمن آسيب ديده است. پس از پايان جنگ تحميلي اين مسجد بازسازي شده است.

پل قديم خرمشهر

پل قديم خرمشهر در سال ۱۳۳۸خورشيدي بر روي رودخانه کارون پايه‌ريزي شد و در سال ۱۳۴۹به اتمام رسيد. اين پل در هنگام جنگ تحميلي براي جلوگيزي از ورود دشمنان متجاوز به شهر آبادان تخريب شد، ولي پس از جنگ بازسازي شد.

قصر فيليه

قصر فيليه متعلق به يکي از حاکمان محلي خوزستان است که در ابتداي منطقه شلمچه در محلي به نام فيليه در کنار رودخانه اروند قرار گرفته است. از اين بناي تاريخي در حال حاضر جز ويرانه‌اي باقي نمانده است، ولي ديدن خرابه‌هاي آن نيز خالي از لطف نيست.

تالاب ناصري

تالاب ناصري يکي از تالاب‌هاي ساخت انسان در ايران است که در هفده کيلومتري شمال شهر خرمشهر واقع شده است. اين تالاب در واقع به دليل تخليه زه آب‌هاي کشاورزي در سال ۱۳۷۸شکل گرفت. تالاب ناصري اکنون، زيستگاه پرندگان بسياري است که از نقاط مختلف به اين تالاب کوچ مي‌کنند.

جزيره مينو

جزيره مينو يکي از جزاير جنوبي کشور در فاصله چند کيلومتري خرمشهر است که از شرق با ايران و از غرب با کشور عراق هم‌مرز است. اين جزيره داراي طبيعتي بکر و سراسر پوشيده از نخلستان است. جزيره مينو همچنين از لحاظ اکوسيستمي، زيستگاه مناسبي براي پرندگان مهاجر به شمار مي‌رود. وجود مناظر طبيعي بي‌نظير، پوشش گياهي سرسبز، رودخانه طبيعي و تردد کشتي‌ها و شناورها در رودخانه بين‌المللي اروند، جلوه زيبايي در اين جزيره پديد مي‌آورد که چشم هر بيننده‌اي را مجذوب خود مي‌کند.

مضيف حاج عبدالله

مضيف حاج عبدالله يکي از زيباترين مضيف‌هاي کشور است که در جزيره مينو در شهرستان خرمشهر واقع شده است. اين مضيف در باغي بزرگ و زيبا به مساحت پانزده هزار متر مربع قرار گرفته است و شامل دو باب مضيف گروهي و جمعي، دو باب مضيف خانوادگي، پنج باب مضيف کوچک و يک چايخانه سنتي مي‌شود.

پارک ساحلي خرمشهر

پارک ساحلي خرمشهر يکي از پارک‌هاي زيباي اين شهر است که در مجاورت رودخانه خروشان در روستاي بدريه بنا شده است. اگر در خرمشهر به دنبال مکاني براي به دست آوردن آرامش و تماشاي طبيعت بوديد، پيشنهاد مي‌کنيم حتما به اين پارک سر بزنيد.

ساختمان تاريخي هلال احمر

ساختمان تاريخي هلال احمر يا کنسولگري سابق انگليس يکي از جاذبه‌هاي تاريخي خرمشهر متعلق به دوران حکومت قاجاريه است. اين ساختمان تاريخي ما بين خيابان فردوسي و جاده ساحلي خرمشهر جاي گرفته و در حال حاضر به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

مسجد وليعصر

مسجد وليعصر يکي از بناهاي تاريخي و مذهبي خرمشهر به شمار مي‌آيد که از دوران حکومت پهلوي در اين شهر به جاي مانده است. اين مسجد در نزديکي روستاي خين در جاده شلمچه قرار دارد و در سال ۱۳۹۰به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

کشتي زمان جنگ اروند صغير

کشتي زمان جنگ اروند صغير يکي از جاذبه‌هاي گردشگري و تاريخي خرمشهر است. در اطراف اين محوطه تاريخي امکانات رفاهي و تفريحي فراواني براي گردشگران فراهم شده است.

بازار ماهي فروشان

بازار ماهي‌فروشان در نزديکي رودخانه کارون قرار دارد و از لنج‌ها و قايق‌هاي صيادي زيادي که ماهي‌هاي تازه‌اي صيد کردن و قصد فروش آن‌ها را دارند، تشکيل مي‌شود. در اين بازار مي‌توانيد انواع ماهي‌هاي کپور، سنگسر، شوريده، شانگ و صبور را پيدا کنيد.

پل دوم خرمشهر

پل دوم خرمشهر يا پل شهيد جهان‌آرا يکي از پل‌هاي جديد خرمشهر است که روي رودخانه کارون با فاصله مناسبي از پل قديم جهت بازسازي شهرستان خرمشهر احداث شده است.


منبع : سايت کجارو

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها