City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

کويرگردي پيشنهاد اين روزهاي سفربروها (1398/07/28)

در اين مطلب، ۱۰ منطقه کويري ايران را که امکان سفر نسبتا راحت به آن‌ها برقرار است، معرفي مي‌کنيم. سفر به صحرا و باديه، لذتي فراموش نشدني دارد و بايد حداقل يک بار تجربه اش کرد.
کويرگردي پيشنهاد اين روزهاي سفربروها

به گزارش بزنيم بيرون ،«هر کس يک بار مسحور افسون کوير شود، تا پايان عمر رهايش نخواهدکرد.» اين جمله معروف را دکتر «آلفونس گابريل»- جغرافيدان و جهانگرد فقيد اتريشي- گفته است. او سفرهايي به کويرهاي ايران داشته و معروف ترين سفرنامه اش، با عنوان «عبور از صحاري ايارن» به چاپ رسيده است.

 
صحرا، کوير، بيابان، باديه و اين دست اسامي، گرچه از لحاظ علمي تفاوت هايي با هم دارند و وجوه تمايزشان وابسته به ارتفاع از سطح دريا و مقدار بارش سالانه و نوع پوشش گياهي و ميزان نمک موجود در خاک است، اما براي گردشگران و کويرنوردان تفاوت چنداني ندارند و معمولا وجود تپه ماسه اي هاي نرم و بلند (يا همان رمل ها)، رودهاي شور، درياچه هاي نمک، گياهان کويري و پرندگان و جانوران بيابان زي، باعث جذب مسافران به نقاط کويري مي شود.
 
حدود يک چهارم مساحت ايران را کوير و بيابان تشکيل مي دهد و گردشگران کويردوست، معمولا در فصل هاي پاييز و زمستان عازم اين مناطق مي شوند. در ماه هاي سرد سال، گرچه از گرماي سوزان تابستاني کويرها خبري نيست، اما بايد مراقب شب هاي سرد کوير بود.
 
در اين مطلب، 10 منطقه کويري ايران را که امکان سفر نسبتا راحت به آن ها برقرار است، معرفي مي کنيم. سفر به صحرا و باديه، لذتي فراموش نشدني دارد و بايد حداقل يک بار تجربه اش کرد. بي جهت نيست که سعدي اين چنين حکيمانه مي گويد: «به راه باديه رفتن، به از نشستن باطل».
 
1- بادگيرهاي کويري
 
 روستاي خور
 
در استان خراسان جنوبي و بين شهرهاي بيرجند و طبس، روستايي به نام «خور» وجود دارد که نبايد آن را با شهري به همين نام که معروف به خور و بيابانک است، اشتباه گرفت. اين روستا که همچنان جمعيت و رونق خود را حفظ کرده و بسياري از مراسم آييني اش هنوز برقرار است، معماري و بافت هوشمندانه اي دارد. کوچه هاي پرپيچ و خم، خانه هاي متراکم و بادگيرهايي که همگي به خاطر شرايط اقليمي منطقه است، از ويژگي هاي اين روستا به شمار مي رود.
 
 10 پيشنهاد براي کويرگردي در ايران
 
قلعه خشتي، آبگرم، دره «گوده» و آب انبار شگفت انگيز روستا که ورود به آن چندان هم ساده نيست، از جاذبه هاي گردشگري اش محسوب مي شوند. آب انبار و قلعه خشتي، قدمت شان به دوره صفويه مي رسد. هرچه از مرکز روستا دورتر شويد و به سمت جنوب روستا برويد، جلوه هاي کويري بيشتري را مي بينيد. کشاورزي هم در اين روستا رونق خوبي دارد و مي توانيد از روستاييان، محصولات تازه و سالم خريداري کنيد.
 
چطور برسيم: در مسير بيرجند به طبس، 85 کيلومتر بعد از بيرجند به روستاي خور خواهيدرسيد. اگر هم از طبس به سمت شرق مي رويد، بايد سه راه «ديهوک» را به راست و سپس سه راه عرب آباد را به چپ بپيچيد. 75 کيلومتر بعد از عرب آباد، روستاي خور را خواهيد ديد.
 
2- در همسايگي مصر
 
عروسان
 
کوير مصر، يکي از معروف ترين کويرهاي ايران است و بسياري از گردشگران تجربه سفر به روستاي مصر را دارند، اما در نزديکي مصر ايران، روستاي ديگري هم به نام «عروسان» وجود دارد که خلوت تر و بکرتر از مصر است و نخلستان ها و رمل هاي اطرافش، مسافران را شيفته خود مي کند.
 
10 پيشنهاد براي کويرگردي در ايران
 
وجود چشمه در آن منطقه، باعث رونق کشاوزي در عروسان شده البته در دهه هاي پيشين که جاده هاي آسفالته امروزي وجود نداشت و عروسان در مسير ارتباطي «جندق» به «خلوان» و «طبس» بود، رونق بيشتري هم داشت.
 
در نزديکي روستاي عروسان، روستاي ديگري هم به نام «محمدآباد کوره گز» هست که امروزه فاقد سکنه دائمي است و فقط يکي از خانه هاي قديمي اش به صورت اقامتگاه گردشگران درآمده است. در مناطق نزديک به عروسان مصر، دو روستاي هم نام، يکي «عروسان گلستان» يا همان «عروسان گرمه» و ديگري «عروسان چوپانان» هست که بايد در مسيريابي تان به اين مسئله دقت کنيد.
 
چطور برسيم: چه از مسير نايين و انارک و چوپانان و چه از مسير دامغان و معلمان و جندق که وارد جاده خور و بيابانک شويد. بين شهرهاي فرخي و خور، خروجي روستاي مصر را خواهيدديد. وارد اين جاده فرعي و آسفالته شويد و 15 کيلومتر برانيد تا تابلوي جاده عروسان را در سمت راست تان ببينيد. اين جاده، خاکي است و البته خودروهاي سواري هم از آن عبور مي کنند. 20 کيلومتر که در آن رانديد، به يک دوراهي مي رسيد که مسير سمت چپش به روستاي عروسان که در همان نزديکي است، مي رود و جاده سمت راستش به روستاي محمدآباد کوره گز منتهي مي شود.
 
3- بلندترين تپه ها
 
ريگان
 
شهرت کوير ريگان در استان کرمان، به ارتفاع رمل هايش است. تپه ماسه اي هاي ريگان که ارتفاعشان به 75 متر هم مي رسد، هم جذابيت تفريحي دارند و هم خواص درماني. اين تپه هاي متعدد و انبوه، در منطقه اي به طول 25 کيلومتر و عرض چهار کيلومتر قرار دارند و بسياري از مسافران در آن ها «حمام شن» مي گيرند.
 
 10 پيشنهاد براي کويرگردي در ايران
 
کوير ريگان در نزديکي شهر کوچک «محمدآباد ريگان» در حاشيه جاده بم به زاهدان واقع شده است و براي ديدنش بايد به روستاي «علي آباد پشت ريگ» برويد. در مسيرتان از «محمدآباد ريگان» به «علي آباد پشت ريگ»، درختان «کهور» را در اطراف جاده خواهيد ديد. اين درختان صحرايي و گرمسيري، هم منظره اي زيبا و هم سايه اي لذت بخش به مسافران هديه مي کنند. بوميان منطقه هم چوب ساقه هاي خشکيده اش را به عنوان زغال استفاده مي کنند. جنگل «کهور ريگان»، يکي از بزرگ ترين رويشگاه هاي کهور در ايران بوده است و اين درختان کهنسال، به تثبيت شن هاي روان هم کمک مي کنند. درخت کهور در کم آب ترين فصول هم به حيات خود ادامه مي دهد.
 
چطور برسيم: اگر از مسير کرمان به بم برسيد بايد مسيرتان را مستقيم ادامه دهيد تا به «بروات» و «ارگ جديد» و سپس «نرماشير» برسيد. در انتهاي شهر نرماشير يک سه راهي مي بينيد که مسير مستقيمش به زاهدان و مسير سمت راستش به «محمدآباد» و «ايرانشهر» مي رود. جاده سمت راست را انتخاب کنيد تا بعد از 50 کيلومتر، به شهر محمدآباد ريگان برسيد. از محمدآباد به سمت شرق (يعني جاده ايرانشهر) رفته، از شهر خارج شويد. سه کيلومتر که از شهر دور شديد، يک جاده در سمت چپ تان مي بينيد که به طرف «علي آباد پشت ريگ» مي رود. وارد اين مسير شويد و 10 کيلومتر برانيد تا به اين روستا برسيد. به علي آباد پشت ريگ که رسيديد، تپه هاي شني در سمت چپ شماست و بايد خودروي خود را قبل از تپه هاي شني پارک کنيد.
 
4- در انتهاي زاينده رود
 
کوير خارا
 
«خارا» به معني بيابان است و البته نام يکي از کويرهاي استان اصفهان هم هست. استان اصفهان که دربرگيرنده اقليم هاي کوهستاني و کويري متضاد است، يکي از معروف ترين رودخانه هاي ايران يعني زاينده رود را در خود جاي داده و اين رود بعداز عبور از مناطق مرتفع غرب استان، به کوير خارا و تالاب گاوخوني در شرق استان مي رسد. کوير خارا در نزديکي «ورزنه» است که اين شهر هم خودش مناطق کويري و تپه هاي ماسه اي بلند و معروفي در اطرافش دارد. قدم زدن در ريگزارهاي بلند اين کوير، استراحت زير درختچه هاي تاغ، تماشاي انعکاس تصوير طبيعت روي سطح آب تالاب گاوخوني و همچنين تماشاي پرندگان اين تالاب (البته براي گردشگران سحرخيز)، تفريحات شما در اين سفر خواهدبود.
 
10 پيشنهاد براي کويرگردي در ايران
 
چطور برسيم: اگر از اصفهان حرکت مي کنيد بايد وارد جاده شيراز شويد و در هماناوايل مسير، جاده شهر «بهراستان» را در سمت چپ تان انتخاب کنيد و بهارستان و «نيک آباد» را هم رد کنيد تا 45 کيلومتر بعد از نيک آباد به «حسن آّاد» برسيد.
 
اگر هم در نايين هستيد، وارد جاده نايين به اصفهان شويد و حدود 25 کيلومتر که از نايين دور شديد، وارد جاده ورزنه در سمت چپ تان شويد. در همان ابتداي شهر که وارد کمربندي شده، از سر ديگر شهر خارج شويد، خود به خود وارد جاده «دستگرد» خواهيد شد و ابتدا به دستگرد و سپس بلافاصله به حسن آباد خواهيد رسيد. در هر حال وقتي به حسن آباد رسيديد، يک جاده خاکي در جنوب شرقي اين شهر کوچک، شما را به کوير خارا و ساحل غربي تالاب گاوخوني خواهدرساند. البته براي رسيدن به ساحل شرقي اين تالاب، بايد از جاده اي خاکي که از ميانه کمربندي ورزنه منشعب مي شود، استفاده کنيد.
 
5- جايي براي آرامش
 
دِه سَلم
 
کلوت هاي شهداد در يک سر جاده شهداد به نهبندان واقع شده اند و کوير «ده سلم» هم در سر ديگر اين جاده است. اين روستا از توابع شهرستان نهبندان در استان خراسان جنوبي محسوب مي شود. وجود آب و قنات در روستا باعث شده که ده سلم با وجود دوري اش از شهرها، همچنان پابرجا بماند و البته همين دوربودن از هياهوست که گردشگران را جذب خود مي کند.
 
 10 پيشنهاد براي کويرگردي در ايران
 
دو قلعه قديمي روستا هم مانند خانه هايش، گِلي هستند و منظره نخلستان هاي روستا هم براي مسافران جذاب است. به جز آب شيرين و قنات، يک رود شور هم در حاشيه روستا جاري است و در اطرافش بلورهاي نمکي تشکيل شده که براي ديدن آن و نيز براي پياده روي در ريگزارهاي کويري ده سلم، بايد به حاشيه روستا برويد. همچنين در ابتداي سفرتان و در مسير رسيدن از نهبندان به ده سلم، از منطقه اي کوهستاني عبور خواهيدکرد که کوه هاي مينياتوري (مريخي) را هم خواهيدديد.
 
چطور برسيم: در استان خراسان جنوبي و در انتهاي شرقي نهبندان وارد جاده شهداد و کرمان مي شويد. حدود 85 کيلومتر که از نهبندان دور شديد، بعد از ايست بازرسي، يک دوراهي مي بينيد که جاده سمت راستش به شهداد مي رود و مسير سمت چپش، بعد از دو کيلومتر شما را به ده سلم مي رساند.
 
6- لب مرز کوير
 
نمکزار سيرجان
 
سيرجان يکي از نقاطي است که اتصال بين دو اقليم کوهستاني و کويري را در استان کرمان برقرار کرده است. از يک سر، راه دارد به «بَلوَرد» و «بافت» و از سوي ديگر، به نمکزار و کوير. درياچه نمک سيرجان که مهمترين نماد کويري منطقه است، در غرب شهر سيرجان قرار دارد.
 
 10 پيشنهاد براي کويرگردي در ايران
 
اين کفه نمک که يکي از بزرگ ترين ذخاير نمکي در کشور به حساب مي آيد، پس از بارش باران تبديل به درياچه اي پر از آب شور مي شود و البته به دليل گرماي منطقه، آبش ظرف مدت کوتاهي تبخير و مجددا به کفه اي از نمک تبديل مي شود. اگر در روزهاي مياني ماه قمري به آن جا برويد، درخشش مهتاب روي بلورهاي نمکي درياچه بسيار زيباست. در خود شهر سيرجان هم مي توانيد نمادهايي از کوير را ببينيد، از جمله «بادگير»، که معروف ترين آن ها «بادگير چپقي» است که شکل و شمايلي متفاوت با ساير بادگيرها دارد.
 
چطور برسيم: در مسير ارتباطي سيرجان به نيريز و شيراز، 40 کيلومتر که از سيرجان دور شديد، درياچه نمک سيرجان را در سمت راست جاده خواهيدديد. مهم ترين نشانه آن منطقه، معدن «گل گهر» سيرجان در سمت مقابلش است. اگر حوصله رانندگي طولاني نداريد، مي توانيد از قطارهاي مسير بندرعباس که در ايستگاه سيرجان توقف دارند، استفاده کنيد.
 
7- نوک شمالي کوير
 
زمان آباد
 
استان سمنان هم بخش هاي قابل توجهي از دشت کوير مرکزي ايران را در خود جاي داده که «خار توران» معروف ترين آن هاست. اين منطقه حفاظت شده که زيستگاه يوزپلنگ و گور ايراني هم هست، يکي از بهترين مناطق براي رمل نوردي و بالا و پايين رفتن روي تپه هاي ماسه اي است. آب و هواي گرم و خشک و بياباني، باعث رويش درختچه هاي زيباي تاغ در منطقه شده و رودهاي کوچک و شوري که به «کال شور» سبزوار مي ريزند هم بر جذابيت هاي بصري منطقه افزوده است. روستاي «زمان آباد» در کنار جاده آسفالته واقع شده است  و مناطق کويري اش در شمال و شرق روستا واقع شده اند.
 
10 پيشنهاد براي کويرگردي در ايران
 
چطور برسيم: در مسير شاهرود به سبزوار، 12 کيلومتر بعد از «ميامي»، وارد جاده «بيارجمند»، در سمت راست تان شويد. در ميدان واقع در انتهاي بيارجمند، جاده «خانخودي» و «کاشمر» را انتخاب کنيد. 110 کيلومتر بعد از خانخودي، به زمان آباد خواهيد رسيد. تقريبا 35 کيلومتر قبل از زمان آباد هم، يک جاده فرعي و خاکي در سمت چپ تان است که شما را به رضاآباد مي رساند.
 
 
8- يک دنيا شگفتي
 
کلوت هاي شهداد
 
کلوت ها معروف ترين نماد کوير لوت هستند. اين عارضه هاي طبيعي شگفت انگيز و کم رقيب، کلوخ هايي سخت و توپُر و مرتفع هستند که طي سال هاي طولاني و بر اثر مقاومت در برابر فرسايش باد، شکل گرفته اند. وسعت اين منطقه به حدي است که لقب «ابرشهر کلوخي» به آن اطلاق مي شود.
 
جاده شهداد به نهبندان، که دو استان کرمان و خراسان جنوبي را به هم متصل مي کند، از گوشه اين شهر خيالي عبور کرده و شما مي توانيد به راحتي کلوت ها را از نزديک ببينيد و البته اگر ماجراجو باشيد، با رعايت نکات فني وارد قسمت هاي بکر کوير شويد.
 
 10 پيشنهاد براي کويرگردي در ايران
 
در حوالي کلوت ها پوشش گياهي از نوع نِبکا (گلدان هاي وارونه) است و وقتي وارد بخش هاي مرکزي کوير لوت بشويد، ديگر خبري از هيچ نوع پوشش گياهي نيست و اصولا هيچ حياتي در چاله مرکزي کوير لوت وجود ندارد، حتي باکتري! يکي از عجايب کوير شهداد، نزديکي اش به منطقه سردسير و قله هاي «سيرچ» و «باغ بالا» است. اگر در ماه هاي سرد سال (و حتي نوروز) به منطقه سفر کنيد، در ميان گرماي کلوت ها مي توانيد از دوردست، برف را روي قله هاي اين کوه ها ببينيد.
 
چطور برسيم: کرمان به ماهان دو جاده دارد. يکي «جاده دولتي» و ديگري «جاده هفت باغ». بايد وارد جاده دولتي شويد و درميانه مسير (تقريبا 20 کيلومتر بعد از کرمان) سه راهي را به چپ بپيچيد تا بعد از عبور از جاده اي کوهستاني و يک تونل بلند، ابتدا به سيرچ و سپس به شهداد برسيد. اندکي مانده به ورودي شهداد، جاده نهبندان در سمت چپ تان است که بايد واردش شويد و حدود 50 کيلومتر برانيد تا کلوت هاي شگفت انگيز شهداد را ببينيد.
 
9- راحت و نزديک
 
مرنجاب
 
براي آن ها که مي خواهند سفري يک روز از تهران به کوير داشته باشند، يکي از ساده ترين انتخاب ها، کوير «مرنجاب» است. اين کوير که در نزديکي کاشان و در حاشيه درياچه نمک واقع شد، اکثر نمادهاي کويري يعني رمل و درختچه هاي بياباني و چاه هاي دست کن و آب انبار و درياچه نمک و کاروانسرا را دارد و به جز جاده اش که خاکي است، از لحاظ نزديکي به پايتخت و امکانات بين راهي، گزينه اي مطلوب به شمار مي رود.
 
 10 پيشنهاد براي کويرگردي در ايران
 
کاروانسراي مرنجاب که در زمان شاه عباس صفوي بناشده، در مسير گرمسار به کاشان و اصفهان قرار دارد و هم اکنون نيز براي اسکان گردشگراني که قصد شب ماني در مرنجاب را دارند، مورد استفاده واقع مي شود. کوير مرنجاب در حاشيه پارک ملي کوير است و در بسياري از جاهايش رمل هاي نرم براي پياده روي گردشگران يافت مي شود. اگر به کوير مرنجاب مي رويد، مي توانيد در نزديکي «آران و بيدگل» به ديدن «شهر زيرزميني نوش آباد» هم برويد.
 
چطور برسيم: در «ميدان شهيد منتظري» کاشان (يا همان فلکه اکسپورت) وارد بلوار کارگر شويد و از روي پل راه آهن هم عبور کنيد تا به آران و بيدگل برسيد. در دومين ميدان که کوچک تر از ميدان اول است، دور بزنيد و از اولين خروجي (نبش پمپ بنزين) را به راست بپيچيد و در مسيرتان تابلوهاي مرنجاب و درياچه نمک را دنبال کنيد تا به اتداي جاده خاکي و چهار کيلومتري کاروانسراي مرنجاب برسيد. در اين جاده بعد از 25 کيلومتر، اولين راه دسترسي به درياچه نمک را در سمت چپ تان مي بينيد. پنج کيلومتر جلوتر، آب انبار و تپه ماسه اي هاي جذابي را در سمت راست تان مي بينيد. در انتهاي جاده هم راهي ديگر به درياچه نمک و سپس کاروانسرا در سمت چپ تان است و البته آن جا هم پر از رمل است براي تپه نوردي.
 
10- آسان و مجهز
 
متين آباد
 
کوير «متين آباد» به سبب وجود کمپ کويري مجهز، يکي از گزينه هاي کويرگردي به ويژه براي مسافراني از تهران و اصفهان است که مي خواهند در يک سفر دو روزه کويري در آخر هفته، هم راه سفرشان کوتاه باشد و هم شبي را در کوير بخوابند. اين کمپ که برخلاف کاروانسراهاي قديمي کويرها، نوساز و کاملا مجهز است، سه نوع امکانات اقامتي به شکل چادر، کومه کاهگلي و اتاق مردن دارد.
 
 10 پيشنهاد براي کويرگردي در ايران
 
تجهيزات سرمايشي و گرمايشي موجود در کمپ به شما اين امکان را مي دهد که در هر فصلي به آن جا سفر کنيد. همچنين امکانات تفريحي مانند رصد، دوچرخه سواري، موتور چهارچرخ، شترسواري و نيز بازديد از مزارع ارگانيک و مرکز پرورش شترمرغ، از سرگرمي هاي جنبي شما در اين سفر خواهدبود.
 
رمل هاي کويري متين آباد هم در نزديکي کمپ و در مجاورت روستاي متين آباد واقع شده اند. يکي از ويژگي هاي جالب اين کمپ، بهره گيري از انرژي هاي پاک (مانند انرژي خورشيدي) و همچنين سيستم بازيافت صحيح زباله است.
 
چطور برسيم: در آزادراه قم- کاشان- اصفهان، تقريبا 60 کيلومتر بعد از کاشان، خروجي ابيانه و «بادرود» را خواهيدديد. آن جا از آزادراه خارج شويد و در همان ابتدا مسير سمت راست را انتخاب کنيد که از زير آزادراه رد مي شود و شما را به بادرود مي رساند. در بادرود به چپ بپيچيد و با توجه به تابلوهاي راهنماي کمپ متين آباد. از «خالدآباد» و «دهباد» و «فمي» عبور کنيد تا به روستاي متين آباد برسيد. جاده دو کيلومتري دسترسي به کمپ، خاکي است و کمي قبل از روستا و در سمت راست تان قرار دارد.

نویسنده : رضا یوسفی
منبع : ماهنامه همشهري

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها