3.1
از16 نظر

دره هملون

  6064
  نمایش

  دره هملون از جاذبه هاي استان تهران است.این محل به‌دلیل وجود سوراخ‌ها و غارهای متعدد در طول دره، ابتدا «همه جا لانه» یا «همه لانه» نام گرفته و سپس به مرور زمان به «هملون» تبدیل شده است.در دره هملون به‌جز محصولات باغ‌ها که عمده آنها شامل: گیلاس، آلبالو، سیب و گردو است، می‌توان به گیاهان وحشی و یا دارویی از جمله: باریجه، گون و آویشن اشاره کرد. 

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات دره هملون

  دره هملون در فاصله حدود 35 کیلومتری شمال شرق تهران و در حد‌فاصل بین دو روستای میگون و شمشک واقع است.

  تاریخچه دره هملون

  گفته می‌شود که این محل به‌دلیل وجود سوراخ‌ها و غارهای متعدد در طول دره، ابتدا «همه جا لانه» یا «همه لانه» نام گرفته و سپس به مرور زمان به «هملون» تبدیل شده است.

  به گفته اهالی، هملون در گذشته‌های بسیار دور روستایی آباد و سرسبز در میانه دره هملون بوده که پدرانشان (چندین نسل عقب‌تر) در این روستا به باغداری و دامداری اشتغال داشته‌اند. محل دقیق روستا در میانه مسیر دره و جایی بوده که اکنون باغ های هملون از آنجا شروع می‌شود. به گفته اهالی، آثار و بقایای اندکی از این روستا - از جمله یک سنگ آسیاب - تا همین 40-30 سال پیش دیده می‌شده اما اکنون تمام محدوده روستا را باغ‌ها فرا گرفته و هیچ اثر و یا نشانه‌ای از این روستای آبا و اجدادی وجود ندارد.

  ویژگیها دره هملون

  دره هملون در فاصله حدود 35 کیلومتری شمال شرق تهران و در حد‌فاصل دو روستای میگون و شمشک واقع است.

  رودخانه هملون از ارتفاعات و کوه‌های مشرف به دره هملون سرچشمه گرفته و در طول مسیر با پیوستن چشمه‌های متعدد به آن در نهایت به رودخانه شمشک ملحق می‌شود.

  رودخانه هملون در تابستان‌ها معمولاً کم آب است. اخیراً برای تأمین آب میگون، آب چند چشمه از منابع رودخانه هملون را با لوله به میگون منتقل کرده‌اند که این امر به خشک شدن کامل رودخانه در این فصل (شهریورماه) منجر شده است. البته دره هملون را از نیمه که رد می‌کنید کف رودخانه کمی آب می‌بینید و هرچه به سمت بالا می‌روید رودخانه رفته رفته پرآب‌تر می‌شود.

  سیمای عمومی دره هملون

  در دره هملون به‌جز محصولات باغ‌ها که عمده آنها شامل: گیلاس، آلبالو، سیب و گردو است، می‌توان به گیاهان وحشی و یا دارویی از جمله: باریجه، گون و آویشن اشاره کرد. در دره هملون از اواخر خردادماه تا اواخر تابستان و یا حتی اواخر پائیز نیز می‌توان آویشن پیدا کرد. اگر خواستید در دره هملون آویشن بچینید باید به بالای باغ‌هایی بروید که در نیمه مسیر دره واقع است. همان مکان قدیمی روستا که در سطور بالا به آن اشاره شد.

  زمان مناسب بازدید دره هملون

  بهترين زمان براي بازديد از اين جاذبه فصل بهار تا پاييز است.

  پیشنهاد ویژه دره هملون

  در ارتفاعات جنوبی مشرف به دره هملون (تقریباً روبه‌روی غار هملون بزرگ در سمت دیگر دره) بقایای اندکی از قلعه‌ای وجود دارد که به آن قلعه استوار گفته می‌شود. در مجاورت این قلعه غاری وجود دارد که به آن غار استوار می‌گویند به شما پيشنهاد ميكنيم از اين جاذبه ها بازديد كنيد.

  سایر اطلاعات دره هملون

  از جانوران وحشی دره هملون می‌توان به بز کوهی و کبک اشاره کرد که البته بز کوهی امروزه به ندرت در ارتفاعات هملون دیده می‌شود. در گذشته حیواناتی از قبیل: گرگ، کفتار، خرگوش و حتی پلنگ نیز در این منطقه دیده می‌شده که سالیان اخیر به علت شرایط نامساعد محیط زیست از جمله تخریب زیستگاه و یا شکار بی‌رویه، این گونه‌ها از بین رفته و یا به مناطق دیگر مهاجرت نموده‌اند.

  چه جوری برم ؟

  افزودن راهنمایی مسیر :

  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  محل کمپ
  مناسب برای کهنسالان
  مناسب برای کودکان
  آنتن دهی تلفن همراه
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده روی
  سختی مسیر
  آسان(راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  احساس , نقد و بررسی خودت از سفر به این مکان چیه؟
  ارسال عکس
  دنیا تجربه سفر به این مکان را از چشم تو می خواد ببینه.
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوالات برتر تو از همسفران و کارشناسان ما بپرس .
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگر فکر می کنی که یه نقطه واسه بیرون زدن سراغ داری و ما معرفیش نکردیم . تو می تونی دس بکار شی و به هم دوستان معرفیش کنی. دمتم گرم

  برچسب ها
  دره هملون طبيعت گردي رودخانه کوچک و بزرگ دره هملون طبيعت گردي دره هملون رودخانه دره هملون کوچک و بزرگ طبيعت گردي دره هملون دره هملون رودخانه طبيعت گردي کوچک و بزرگ رودخانه دره هملون رودخانه طبيعت گردي رودخانه کوچک و بزرگ کوچک و بزرگ دره هملون کوچک و بزرگ طبيعت گردي کوچک و بزرگ رودخانه دره هملون طبيعت گردي رودخانه دره هملون طبيعت گردي کوچک و بزرگ دره هملون رودخانه طبيعت گردي دره هملون رودخانه کوچک و بزرگ دره هملون کوچک و بزرگ طبيعت گردي دره هملون کوچک و بزرگ رودخانه طبيعت گردي دره هملون رودخانه طبيعت گردي دره هملون کوچک و بزرگ طبيعت گردي رودخانه کوچک و بزرگ طبيعت گردي رودخانه دره هملون طبيعت گردي کوچک و بزرگ دره هملون طبيعت گردي کوچک و بزرگ رودخانه رودخانه دره هملون طبيعت گردي رودخانه دره هملون کوچک و بزرگ رودخانه طبيعت گردي دره هملون رودخانه طبيعت گردي کوچک و بزرگ رودخانه کوچک و بزرگ دره هملون رودخانه کوچک و بزرگ طبيعت گردي کوچک و بزرگ دره هملون طبيعت گردي کوچک و بزرگ دره هملون رودخانه کوچک و بزرگ طبيعت گردي دره هملون کوچک و بزرگ طبيعت گردي رودخانه کوچک و بزرگ رودخانه دره هملون کوچک و بزرگ رودخانه طبيعت گردي دره هملون طبيعت گردي رودخانه کوچک و بزرگ دره هملون رودخانه کوچک و بزرگ طبيعت گردي دره هملون کوچک و بزرگ طبيعت گردي رودخانه دره هملون رودخانه طبيعت گردي کوچک و بزرگ دره هملون رودخانه کوچک و بزرگ طبيعت گردي دره هملون طبيعت گردي کوچک و بزرگ رودخانه طبيعت گردي دره هملون رودخانه کوچک و بزرگ طبيعت گردي دره هملون کوچک و بزرگ رودخانه طبيعت گردي رودخانه کوچک و بزرگ دره هملون طبيعت گردي رودخانه دره هملون کوچک و بزرگ رودخانه دره هملون طبيعت گردي کوچک و بزرگ رودخانه طبيعت گردي دره هملون کوچک و بزرگ رودخانه کوچک و بزرگ دره هملون طبيعت گردي رودخانه کوچک و بزرگ طبيعت گردي دره هملون کوچک و بزرگ دره هملون طبيعت گردي رودخانه کوچک و بزرگ طبيعت گردي دره هملون رودخانه کوچک و بزرگ رودخانه دره هملون طبيعت گردي کوچک و بزرگ طبيعت گردي رودخانه دره هملون کوچک و بزرگ رودخانه طبيعت گردي دره هملون
  logo-samandehi