City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

امامزاده محمّد ماهوري

(60 رای)


نسب شريف اين امامزاده به نقلي به امام محمدباقر مي رسد؛ علاقه مندان به خاندان عصمت وطهارت در روستاهاي همجوار و اقصي نقاط شهرستان درکليه ايام سال و مناسبت هاي ويژه خصوصاً درايام محرم با اقامه عزا و تعزيه داري، ارادت خود را به اين خاندان نشان مي دهند؛ اين مکان درکليه ايام سال مامن و پناهگاهي براي متمسکين به اين آستان است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • امامزاده محمّد ماهوري
امامزاده محمّد ماهوري مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : زنجان - طارم علیا

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

2.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»طبیعت زیبا، وجود رودخانه پرآب و درختان پسته وحشی که خود یکی از کرامات و معجزات این امامزاده است به همراه عطر معنوی وجود این مکان مقدس سبب جذب خیل علاقمندان به این منطقه شده است؛ همچنین کمپینگ موجود در محوطه امامزاده فضای مناسبی رابرای پذیرایی از زائران مهیا کرده است.

 • تاریخچه

  طبق اظهار اهالی محل نسب ایشان به امام محمد باقر علیه السلام می زسد این بنا مربوط به قرن 7 هجری بوده که با چند قطعه سنگ قبری که بدست آمده در زمان صفویه مورد مرمت قرار گرفته است .
 • ویژگی ها

  این بنا در هشت ضلع پیوسته بهم که اضلاع آنها به ترتیب 5.2 تا 65.2 بنا گردیده و دیوارهای بقعه به عرض 10.1 متر است مصالح اصلی بنا از سنگ و ملاط مخصوص که از گچ و گچ نیم پخت و خاکستر و خاک رس و آب آهک بدست می آید ساخته شده است ارتفاع دیوارهای جانبی 10.4 متربوده و طاقی باسنگ و ملاط ذکر شده روی آن را پوشانیده است.
 • سیمای عمومی

  بالای هر قسمت از ضلع ها پنجره یا هواکش به عرض 50 سانتی متر و ارتفاع و قوس بالای آنها با 15 سانتیمتر قوس ایجاد شده است. زیر هر یک از پنجره ها طاقچه ای با ابعاد 90% × 1 × 1 × 30% ایجاد شده است که اکثرا" به وسیله حفاران غیر مجاز تخریب و مضطرب شده اند .
  نمای بیرونی و درونی بنا با گچ و ملاط مخلوط اندود شده که در اثر مرور زمان و عوامل طبیعی کلا" پوسیده و در حال ریختگی است.
 • منبع

  بانک جامع روستاهای شهرستان طارم - خبرگزاری مهر
 • مسیر خودروی شخصی بقعه امام محمد ماهوری در 140 کیلومتری از روستای شیت در طارم علیا از توابع چورزق واقع شده و برای رسیدن به این بنا می بایست از چورزق به طرف روستای شیت حدود ده کیلومتر حرکت کرد.

اماکن مرتبطتگ ها