City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

كارخانه كبريت سازي سه ستاره زنجان

(62 رای)


کارخانه کبريت زنجان به عنوان نخستين واحد صنعتي زنجان از اهميت ويژه‌اي برخودار بوده و سال‌هاي سال است  که مردم با اين کارخانه آشنا هستند. زنجان جزو نخستين‌ها در صنعت کبريت‌سازي است و امروز هم نام زنجان همچنان در صدر قرار دارد، کارخانه کبريت سازي سه ستاره زنجان اگر چه روزگاري داراي جايگاهي در کشور بوده است اما امروز ديگر کارخانه کبريت زنجان کارخانه نيست و به موزه صنعت زنجان تبديل شده است. مردم زنجان با اين کارخانه روزگار گذارنده و بسياري از اهالي زنجان در آن براي نخستين باز در آن مشغول به کار شده اند .


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • كارخانه كبريت سازي سه ستاره زنجان
 • كارخانه كبريت سازي سه ستاره زنجان
 • كارخانه كبريت سازي سه ستاره زنجان
 • كارخانه كبريت سازي سه ستاره زنجان
كارخانه كبريت سازي سه ستاره زنجان كارخانه كبريت سازي سه ستاره زنجان كارخانه كبريت سازي سه ستاره زنجان كارخانه كبريت سازي سه ستاره زنجان مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : زنجان - خیابان کارگر - نرسیده به بلوار چمران

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»اين بنا شامل قسمتهاي دروازه ورودي، فضاي كارخانه و حياط بنا است. دروازه ورودي كارخانه كه رو به خيابان كارگر قرار گرفته، شبيه شير خورشيد بنا شده است و فضاي كارخانه شامل قسمتهاي مختلف مراحل توليد كبريتاست.
درب کارخانه کبریت زنجان که ریشه در تاریخ مردم زنجان دارد پس از سال‌ها بسته بودن به روی شهروندان باز شد ؛ رو نمایی از طرح برتر پروژه سبزه میدان به عنوان بزرگ ترین پروژه مداخله شهرداری در بافت قدیمی و فرسوده شهر زنجان انجام شد که هم زمان با این رونمایی درب کارخانه کبریت سابق زنجان به روی شهروندان باز شد .

 • تاریخچه

  این بنا را می‌توان اولین واحد صنعتی زنجان بعد از کارخانه برق به حساب آورد که چند سالی قبل از آغاز جنگ جهانی دوم با سرمایه و مدیریت محمود شالچی در زنجان احداث شده است.
 • ویژگی ها

  این ساختمان به دلیل قرار گرفتن در بافت قدیم زنجان و دودکش آجری منحصر به فرد آن و دستگاههای قدیمی موجود تبدیل به موزه صنعت استان زنجان شده است.
 • سیمای عمومی

  این بنا بعلت صنعتی بودن، فاقد تزیینات است و لی لازم به ذکر است که نمای غربی بنا با پنجره‌های هلالی و سیمان کاری رنگین، نمای زیبایی را به خود اختصاص داده است.
  بنای کارخانه با شکل مربع مستطیل به طول ۴۰/۲۵و عرض ۲۱/۶۳ در وسط محمله نسبتا" وسیعی قرار گرفته است. پلان معماری بنا به تبع از خط تولید کبریت سازی دارای فضاهای سالن تولید، انبار مواد اولیه، انبار تولیدات و گرمخانه است.
 • سایر اطلاعات

  کاربری این مجموعه برای انجام فعالیت ها و اجرای برنامه های فرهنگی در نظر گرفته شده و سوت آن که در گذشته سه بار در روز نواخته می شد که یک بار برای بیدار شدن مردم , یک بار برای خبر دادن نزدیکی وقت کار و بار آخر برای نزدیکی وقت تعطیلی کار بود , از این پس این س.ت در مناسبت های مختلف مناسبتی نواخته خواهد شد.
 • منبع

  وب سایت ایرانشهر, دانشنامه ویکیپدیا، وبلاگ کمیته کبریت، باشگاه خبرنگاران جوان , پورتال تبیان زنجان, وبسایت تبنانیوز
 • نظر
  سه شنبه 08 تير 1395

  سلام و عرض خسته نباشید. در تاریخچه کارخانه نوشته اید که با سرمایه و مدیریت محمود شالچی در زنجان احداث شده است که نام بانی کارخانه اشتباه بوده و در واقع نام صحيح وی حاج محمد علی شالچی بوده است.

اماکن مرتبطتگ ها