City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

بقعه قيدار نبي (ع)

(103 رای)


بقعه قيدار نبي آرامگاه قيدار بن اسماعيل بن ابراهيم (ع) است که از پيامبران الهي و بيست و پنجمين جد حضرت محمد (ص) بوده است؛ بناي آرامگاهي قيدار نبي در جنوب غربي شهرستان قيدار (خدابنده) و در دامنه ارتفاعات با همين نام قرار دارد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • بقعه قيدار نبي (ع)
 • بقعه قيدار نبي (ع)
 • بقعه قيدار نبي (ع)
 • بقعه قيدار نبي (ع)
بقعه قيدار نبي (ع) بقعه قيدار نبي (ع) بقعه قيدار نبي (ع) بقعه قيدار نبي (ع) مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : زنجان - قیدار (خدا بنده) - خیابان امام خمینی (ره) - بهار غربی

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»بقعه قیدار نبی مربوط به سدهٔ ۷ و ۸ هجری قمری است و در خدابنده، مرکزشهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۱ آبان ۱۳۱۷ با شمارهٔ ثبت۳۲۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. انتساب این بقعه به قیدار نبی با استشهاد ۶۵ نفر از علمای طراز اول مورد تایید قرار گرفته‌است.

 • تاریخچه

  تاریخ احداث بنا دو کتیبه سنگی در جبهه جنوبی بقعه و هشتی دیده می‌شود. بنابر کتیبه داخل بقعه، این بنا در سال 719 به دلیل ارادت بسیار بلغان خاتون همسر غازان خان به قیدار نبی، احداث و گنبد آن در سال 751 ساخته شده و گچ‌بری‌های بنا متعلق به قرن 11 هجری قمری یعنی زمان صفویان است.
 • ویژگی ها

  این بقعه را زائرسرای بزرگی محصور کرده که با پلان مستطیلی به سبک خاصی اجرا شده و تقلید ناقصی از سبک بناهای چهار ایوانی است. به استثنای ضلع شرقی صحن که طاق نماست، در بقیه اضلاع، حجره‌هایی به عنوان محل سکونت زائرین دیده می‌شود.
  حجره‌های ضلع غربی به جهت شیب تند زمین، در دو طبقه احداث شده که طبقه زیرین اختصاص به محل احشام زائرین دارد. در ضلع جنوبی، درِ ورودی با دو برج کنترل می‌شود که زنجیر عدالت جهت تَظَلُم مردم در آن آویزان است.
 • سیمای عمومی

  این بنا از آجر و بر روی سه ردیف سنگ سبز تراشیده، ساخته شده و ترکیب کلی آن از دو چهارطاقی چسبیده به هم تشکیل یافته است. چهارطاقی نخستین به عنوان هشتی با پوشش گنبدی احداث شده که سقف آن بر چهار جرز استوار گشته است. در حدّفاصل دو جرز از سمت غرب، درِ ورودی بقعه قرار دارد. این قسمت به سبک چهارطاقی بوده با این تفاوت که دیوار به جرز باربر تبدیل گردیده است. تا ارتفاع یک متری دور تا دور بنا با کاشی‌های شش گوش، به رنگ فیروزه، بنفش، سیاه و سفید پوشیده شده و بر فراز آن گنبد دو جداره قرار دارد. جدار نخستین که سقف بقعه را تشکیل داده از قسمت درون با گچ‌بری‌های بسیار زیبایی پوشیده شده است. ترکیب کلی تزئینات از موتیفی به نام شمسه از وسط عرقچین با کاربندی زیبایی منشعب شده و این کاربندی به نوبه خود تصاویر را محدود نموده است. گچ‌بری‌ها از گل و بوته، لچک و ترنج، تصویر خیالی فرشتگان، درخت تزئینی که همان درخت معروف زندگی است، همراه با پرندگان بسیار زیبا طراحی شده است. گنبد این بنا در عین سادگی بسیار جالب و به سبک خاص و از نوع گنبدهای زنگوله‌ای است. در گوشواره‌های جرز شرقی تزئینات اولیه بر اثر رطوبت حاصله از فیلپوش‌های سقف فرو ریخته و در دوران قاجاریه مرمت شده است.
  ضریح قیدار نبی به طرز زیبایی از چوب گردو ساخته شده و تزئیناتی شامل طرح‌های هندسی، گل و بوته به روش حکاکی در آن منقوش است. در دوران صفویه به جهت حفاظت آن ضریح دیگری در این محل نصب گردید و با ترکیبی از گره‌سازی و شمسه اجرا شده است.
 • سایر اطلاعات

  نخستین و قدیمی‌ترین از اثار این بقعه، کتیبه ای است سنگی که در ضلع جنوبی شبستان نصب گردیده و به تجدید حیات این بنا توسط بلغان خاتون اشاره دارد.خط این کتیبه ثلث جلی و به سبک حکاکی رقم گردیده و عمق آن قابل توجه است. کتببه دوم در ضلع جنوبی فضای نخست نصب شده که به تعمیر این بنا در سال ۷۵۱ ه.ق اشاره دارد. خط این کتیبه نستعلیق است و کلماتی که در آن حک شده، عمق کمتری دارد.
 • نقاط مثبت

  بازسازی و مرمت بقعه قیدار نبی (ع) در شهرستان خدابنده قابل توجه است.
 • منبع

  وبسایت تیشینه , پورتال تبیان زنجان , دانشنامه ویکیپدیا، اداره کل صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری زنجان

اماکن مرتبطتگ ها