City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

موزه مردم شناسی کوهدشت

(71 رای)


در موزه مردم شناسی کوهدشت جلوه هایی از آداب و رسوم مردم دیار لرستان در قالب کوچ نشینی، ییلاق و قشلاق، نمایش سیر تحولی سفر و بازگشت مردمان عشایر، صنایع دستی بومی از قبیل ابزار آلات و بافنده ها و همچنین عکس هایی از مناظر طبیعی، آیین ها و مراسم های مردمان کوهدشت به نمایش درآمده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اطلاعات تماس

 • تلفن تماس : 066-32641014
 • قیمت : اقتصادی
 • آدرس : کوهدشت - میدان فرمانداری - خیابان 15 خرداد

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»موزه ی مردم شناسی شهرستان کوهدشت سرمایه ی فراوانی از فرهنگ، تمدن، آداب و رسوم و تاریخ سرزمین لرستان را با چیدمانی متناسب با معماری داخلی ساختمان، در 3 تالار کوچک در معرض نمایش عموم قرار داده است.

 • سیمای عمومی

  تالار اول و ورودی موزه ی مردم شناسی شهرستان کوهدشت با برشی از یک سیاه چادر آداب مهمان نوازی با دو پیکره از یک زن و یک مرد عشایر با پوشیدن لباس های محلی را به نمایش عموم گذاشته و پس از آن در دیگر تالارها ابزار زندگی مردم کوهدشت در گذر زمان، پوشش، رشادتها، آثار مکتوب و در یک کلام تاریخ به نمایش گذاشته می شود.
  دیدار یادمانها، یادگارها و تاریخی که فقط گوشه ای از آن در موزه مردم شناسی کوهدشت از پرده بیرون آمده، یک احساس شیرین آمیخته با دلتنگی نوستالوژیکی را توصیف می کند؛ احساسی که هم حیران، خاضع و خاشع است.
  قسمت دیگر تالار را شامل لباس های محلی، اواع دوربین های شکاری، قالب های درست کردن ساچمه و چارپاره برای اسلحه های ساچمه زنی، دو نوع کارد یا چاقو و زیورآلات زنانه می داند و ادامه می دهد: عکس های دیواری تالار اول شامل چهره ای از یک خانواده ی عشایری در طرهان و چهره ی دو زن با لباس ها و زیورآلات قدیمی، دو عکس از بلوران و اعتقادات الحاق ها و عکس از انار زیرتنگ سیاب می باشد.
  در تالار دوم یک ماکت کوچ عشایر با طول 12 متر، عرض 2 متر و ارتفاع 5/1 متر به نمایش گذاشته شده؛ به طوری که در این ماکت کوه های شمالی کوهدشت از سرخ دم لری تا سرخ دم لکی و بر اساس کوچ عشایر از سال 1300 تا 1330 و در 4 فصل نشان داده شده است.
  تالار سوم با یک برش از یک خانه ای روستایی کوچ رو در فصل بهار به همراه اقلام و وسایل کشاورزی به جا مانده از آن ها به تصویر کشیده شده و ویترین بعدی این تالار زین اسب امیربهادر(یوسف خان سرتیپ نیا) از رجال کوهدشت است که به علت خوشنامی و نفوذی که در میان عشایر داشت؛ مورد غضب رضاشاه قرار می گیرد و بعد دستگیری در همدان، اعدام می شود.
  در تالار اول و ورودی آن برشی از یک خانه ی روستایی در یک روز برفی که به زمستان گاه یا «زمگه» معروف بوده به نمایش گذاشته شده است.
  قسمتی از تالار دوم، تصاویری از چهره های مردم شناسی، طبیعت، آداب مردم کوهدشت و تصاویری از رجال طرهان و اسناد باقی مانده از قباله های قدیمی را به نمایش می گذارد.
  در قسمتی دیگر از تالار سوم خانه ای به نمایش گذاشته شده که ناقل بیماری بوده است. این خانه ها به تشخیص دولت آن زمان مهر و موم شده و جهت جلوگیری از امراض با آفت کش هایی مانند DDt ضدعفونی شده است.
  بازدید از تالارهای موزه ی مردم شناسی شهرستان کوهدشت به پایان می رسد و گوشه ای از تاریخ و آداب مهمان نوازی حیرانی و شگفتی تو را از گذشته ای که اغلب ناشناخته مانده، بدرقه می کند.
 • شرایط استفاده

  همه روزه به جز دوشنبه ها و ایام سوگواری

اماکن مرتبطتگ ها