City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

تنگ وویله دهلران

(109 رای)


 تنگ وویله دهلران از جمله جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی استان لرستان است که دربین دو رودخانه در دامنه کوه های تخت پیران و تخت نیله در شمال شرقی زرین آباد قرار دارد. تنگه وویله حاوی آثار و نشانه های متعددی از بناهای تاریخی و باستانی است که معروف ترین آن آثار قلعه شیاخ است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»اثر مهم تنگ وویله دهلران ویرانه های شهر سامرا است که در کنار رود چک زنگی در مجاورت روستای بردی واقع شده است و هیئت باستان شناسی بلژیک قدمت آنرا پیش از تاریخ تخمین زده است.
قلعه شیاخ در برگیرنده شهر باستانى شیاخ در شمال شرقى زرین‌آباد در استان ایلام است. این قلعه بر فراز تپه‌اى در دامنهٔ کوه‌هاى تخت پیران قرار دارد. بنای قلعه بزرگترین بنای باستانی استان ایلام است که قدمت آن به دوره ساسانیان می رسد. این اثر زیبا بر بالای یک بلندی نسبتا مرتفع که بر رودخانه های ‏شاخ و دره شور مشرف است و در دامنه تنگ معروف ووییله و کوه های تخت نیله در شمال ‏شرقی و تخت پیران در شمال غربی و در یک موقعیت طبیعی - جغرافیایی مهم و احتمالا بر سر ‏راه باستانی ایران به میان رودان ( بین النهرین ) واقع شده است و به عنوان نماد حاکمیت و یکی ‏از شاهکاری معماری دوران ساسانی از آن یاد می شود.‏ این اثر باستانی به در سال 1388 در فهرست اثار ملی کشور به ثبت رسیده است.‏

  • ویژگی ها

    بخش زرین آباد یکی از بخش های سه گانه شهرستان دهلران است که از قدمت بسیار تاریخی ‏و باستانی برخوردار است و در زمانهایی به عنوان یک منطقه استراتیژیکی از آن یاد شده است.‏ وجود قلعه های همچون قلعه انجیر و شیاخ بیان گر این موضوع است که از قدیم ایام بخش ‏زرین آباد یکی از مناطق استراتیژیکی محسوب می شود.‏ قلعه یک دیوار دفاعی دارد، افزود: دیوار قلعه شاخ دهلران 6 متر ارتفاع ‏و یک ونیم متر پهنا دارد و در معماری بنا از توپوگرافی و شرایط طبیعی منطقه، بیشترین بهره ‏برده شده است.‏ قلعه ساسانی شیاخ در دهلران از سه جهت شرق، غرب و جنوب پرتگاه دارد و ورودی آن از ‏جبهه شمالی بوده که در سال‌های گذشته، این ورودی تخریب شده و هم اکنون هیچ سندی از ‏معماری ورودی قلعه در دست نیست.

اماکن مرتبطتگ ها