City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

چاه های تل آب یا طلا لافت

(42 رای)


روستای زیبای لافت در شمال غرب جزیره قشم در میان درختان سرسبز و نخلستان های باشکوه این جزیره قرار دارد. چاه های طلا یا تل آب ها را می توان در کنار زیبایی های دیگر آن به عنوان یکی از جاذبه های این روستا خواند.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • چاه های تل آب یا طلا لافت
 • چاه های تل آب یا طلا لافت
 • چاه های تل آب یا طلا لافت
 • چاه های تل آب یا طلا لافت
چاه های تل آب یا طلا لافت چاه های تل آب یا طلا لافت چاه های تل آب یا طلا لافت چاه های تل آب یا طلا لافت مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : رایگان
 • آدرس : ۷۶ کیلومتری شهر قشم و در ۳۰ کیلومتری شمال فرودگاه بین المللی قشم

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»این چاه‌ها در دل سنگ‌های شیستی برای ذخیره‌ی آب به اشکال دایره، بیضی و مربع حفاری شده‌اند. آب باران به دلیل مرجانی بودن تل بالای چاه‌ها به درون چاه ریخته و درون آن که با گچ پوشانده شده است برای مدتی سالم و خنک می‌ماند. تا به امروز بیش از ۶۰ حلقه چاه یافت شده است که درون آن‌ها آب جمع می‌شود ولی در بعضی از آنها گل و لای انباشته شده است و نیاز به لایروبی دارد. مردم بومی معتقدند که تعداد این چا‌ه‌ها ۳۶۶ (به تعداد روزهای سال کبیسه) بوده و مردم هر روز از آب درون یکی از این چاه‌ها استفاده می‌کرده‌اند. از آنجایی که حفر قنات و چاه‌کنی روش گبریان و زرتشتیان برای ذخیره آب بوده است قدمت این چاه‌ها به دوره‌ی هخامنشی و زرتشتی نسبت داده شده است. کلمه‌ی طلا که برای این چاه به کار می‌برند در اصل کلمه‌ی تلا (تل + او «آب») می‌باشد. در اطراف این چاه‌ها چندین درخت کهور وجود دارد که با عبور ریشه‌های خود از میان سنگ‌ها به آب می‌رسند. مردم این روستا درختان را مقدس می‌دانند و به شاخه‌ی آن پارچه‌های سبز دخیل می‌بندند، آنها معتقدند که این درختان محافظ آب هستند و سرسبز بودنشان نشان دهنده‌ی شیرین بودن آب است. در بالای چاه‌های آب دو برج دیدبانی که برای قرن هفدهم است قرار دارد که می‌توانید از آنان نیز بازدید کنید و همچنین بادگیرهای خانه‌ی روستانیان نیز بسیار جالب و دیدنی می‌باشد.

 • تاریخچه

  پیشینه تاریخی بندر لافت به احتمال زیاد به هزاره اول قبل از میلاد بر می گردد و آن زمانی است که اولین سکونتگاه های روستایی در جزیره قشم شکل گرفت. از آن زمان تاکنون وقایع تاریخی بسیار مهمی در منطقه خلیج فارس بوقوع پیوسته است که بی شک نمی تواند بی ارتباط با لافت تاریخی باشد.
  اما سازمان میراث فرهنگی قدمت چاه های طلا در لافت را به دوره های تاریخی پس از اسلام نسبت داده است و این روستا را در سال ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۱۹۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 • ویژگی ها

  این چاهها حکایت از تکنولوژی ذخیره آب پارسیان جزیره نشین عهد هخامنشی و دوره زرتشتیان دارد چون تکنولوژی چاه کنی و قنات تا آنجا که روشن است خاص گبریان و زرتشتیان بوده است از این حفره ها برای ذخیره آب باران استفاده می شده که با با زحمت زیاد در دل سنگ‌های شیستی حفر شده‌اند. تل مشرف بر این چاه‌ها، با سطح سنگی مرجانی، آب باران را به گودال محل چاه‌ها هدایت می‌کند و چون کف چاه ‌ها به لایه ‌های گچی ختم شده است، آب برای مدت طولانی نسبتاً سالم و خنک در آن باقی می‌ ماند.
 • سیمای عمومی

  این مکان تنها یک مکان تاریخی نیست بلکه می‌توانید آثار باستانی مربوط به قرن ۱۷ ام هم به صورت جدا بالای تل ببینید و در بالای چاه‌های طلا دو اثر تاریخی برج دیده بانی بازمانده از قرن هفدهم وجود دارد و اما بیش از همه بادگیرهای خانه‌های روستای لافت در دو جبهه خیره کننده است و این آثار از نظر فناوری تهویه هوا در نقاط گرمسیری در نوع خود بی نظیر اند. گذشته از این چاههای طلا(تل آو) یک آب انبار بزرگ سنتی، مساجد، خانه های بومی با بادگیر های بزرگشان، درخت نیاز و باز مانده قلعه نادری ( در جوار چاه ها) از دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه ست.
 • زمان مناسب بازدید

  اوایل آبان تا اواخر اردیبهشت بهترین زمان بازدید از این جاذبه گردشگری است.


تگ ها